Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Weź udział w Orszaku Trzech Króli

04.01.2018
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Tomasz Mazan
Źródło: Integracja 6/2017
Trzech mężczyzn przebranych za trzech króli stoją na scenie podczas Orszaku Trzech Króli

Orszak Trzech Króli 6 stycznia 2018 r. obchodzi 10. urodziny. Jubileuszowy Orszak przejdzie ulicami ponad 600 miejscowości w Polsce i 12 na świecie pod hasłem: „Bóg jest dla wszystkich”. Od 2012 r. partnerem Orszaku Trzech Króli jest LOTTO.

Dla każdego

- Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że zawsze jest czas, aby Go odnaleźć – mówią organizatorzy z Fundacji Orszak Trzech Króli.

Największe uliczne jasełka, jakimi jest Orszak Trzech Króli, zrodziły się 10 lat temu z małego szkolnego przedstawienia w szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Na ulice Warszawy pierwszy zorganizowany Orszak wyruszył w 2009 r. Rozrastał się nie tylko dzięki uczestnictwu coraz większej liczby osób, ale też poprzez organizowanie go w coraz większej liczbie miejscowości. W zeszłym roku przeszedł w 515 miastach w Polsce i na czterech kontynentach. W tym roku wyruszy w 648 polskich miastach i 12 na świecie, m.in. w Rwandzie, Kongu, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie, a po raz pierwszy w Kazachstanie i Austrii.

Rozwój i wsparcie

Orszak Trzech Króli na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ogólnopolskich podtrzymujących polską tradycję. W organizowanych w całym kraju jasełkach uczestniczą ludzie z różnych środowisk, wykonujący różne zawody i o różnym statusie społecznym. Projekt ma zatem charakter mocno wspólnotowy i integracyjny. Tylko w zeszłym roku, mimo mrozu i przenikliwego wiatru, wzięło w nim udział około 1 miliona uczestników. Z roku na rok Orszak może rozwijać się dzięki licznym firmom i organizacjom wspierającym go na różne sposoby. Od siedmiu lat ogólnopolskim partnerem Orszaku jest marka LOTTO.

- Wsparcie Totalizatora Sportowego, jednego z naszych kluczowych partnerów, jest dla nas bardzo ważne. Bez niego nie moglibyśmy realizować podstawowych celów działalności Fundacji Orszak Trzech Króli – podkreśla Urszula Sobiech z Fundacji Orszak Trzech Króli. – Należą do nich m.in.: aktywizacja środowisk lokalnych (szkoły, parafie, koła gospodyń itp.); kultywowanie polskiej tradycji kolędowania w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych na ulicach setek miejscowości w całej Polsce oraz troska o kulturę wspólnego świętowania. Dzięki funduszom otrzymywanym od LOTTO możemy współorganizować Orszaki zrzeszające wokół radosnego wydarzenia ludzi różnych poglądów, wyznań czy przekonań. Rok 2018 jest wyjątkowy ze względu na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Fundacja wydaje specjalny śpiewnik, organizuje konkurs literacki oraz planuje odtańczenie poloneza, m.in. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Współpraca z partnerami, takimi jak Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO, pozwala także na promocję kulturalnych wydarzeń towarzyszących Orszakowi: konkursu plastycznego, literackiego, fotograficznego, na szopkę bożonarodzeniową, jak również na promocję działań charytatywnych Fundacji: zbiórki „Mędrcy dla Wschodu” na rzecz osób, m.in. z Białorusi i Ukrainy czy wysyłkę koron i śpiewników, m.in. do krajów afrykańskich – dodaje Urszula Sobiech.

Atrakcje w jubileuszowym Orszaku

Z okazji obchodzonej w 2018 r. 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wydany zostanie śpiewnik z 14 kolędami wraz z ich rysem historycznym, przygotowany
przez Jacka Kowalskiego.

- Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności – mówią organizatorzy Orszaku.

Do 23 grudnia 2017 r. trwał konkurs na dopisanie kolejnej zwrotki do kolędy Bóg się rodzi. Podczas Orszaku, po pokłonie, zostanie odtańczony polonez do tej kolędy ze zwrotkami konkursowymi.

Podczas Orszaku odbędzie się także publiczna zbiórka pieniędzy „Mędrcy dla Wschodu”, której celem jest wsparcie instytucji kulturalnych i edukacyjnych działających za wschodnią granicą lub na terenie Polski na rzecz wschodnich obywateli. W tę zbiórkę mogą włączyć się wszystkie orszakowe miejscowości i wybrać jedną z sześciu placówek, dla której będą zbierały pieniądze zgodnie z ich potrzebami, jak np. na książki, wyposażenie sal czy sprzęt komputerowy.

Innym konkursem towarzyszącym Orszakowi Trzech Króli w 2018 (OTK 2018) jest „Głosuj na wielbłąda”.

- Jest to internetowe głosowanie na miejscowości, które będą organizowały OTK 2018; zwycięska miejscowość otrzyma „wizytę” wielbłąda w czasie Orszaku, a 2. i 3. miejsce odpowiednio: 3000 i 2000 czekoladek do rozdawania w czasie Orszaku. Każdy oddany głos jest dodatkową koroną dla miejscowości, na którą został oddany. W tym roku konkurs wygrał Żelechów, 2. miejsce zajęło Wielopole Skrzyńskie, a 3. – Wołów – mówią organizatorzy z Fundacji OTK.

Można także wziąć udział – do 8 lutego 2018 r. – w konkursie plastycznym na zaprojektowanie kartki świątecznej „Matka Boska, którą zobaczyli Trzej Królowie”.

Do 8 stycznia 2018 r. można z kolei uczestniczyć w Ogólnopolskim Konkursie Szopek pt. „Narodził się dla wszystkich” – zdjęcie wykonanej szopki należy przesłać do Fundacji OTK. Podczas Orszaku Trzech Króli 6 stycznia 2018 r. można wykonać zdjęcie i przesłać je do Fundacji OTK do 28 stycznia 2018 r. Tematem przewodnim jest „Święta Rodzina”.

Więcej informacji: www.orszak.org/konkursy.


Materiał przygotowany we współpracy z

logo Lotto

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas