Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna. Jak udowodnić używanie samochodu? Odpowiada Ministerstwo Finansów

18.01.2018
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Piotr Stanisławski
Źródło: Ministerstwo Finansów, inf. własne
asystentka pomaga kobiecie na wózku przetransporować się do samochodu

Pod koniec zeszłego roku zmieniono przepisy, dzięki czemu w rozliczeniu podatkowym za 2017 rok więcej osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów może odliczyć w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej używanie samochodu. Co ważne, przejazdy nie muszą już, jak wcześniej, dotyczyć jedynie zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Do naszej redakcji trafia wiele pytań o to, jak udokumentować używanie samochodu. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. Oto odpowiedź.

Co się nie zmieniło?

 • W przepisach dotyczących odliczania od podatku kosztu używania samochodu osobowego nie zmieniono kwoty. Wciąż można odliczyć nie więcej niż 2280 zł.
 • Wciąż także osoba z niepełnosprawnością lub podatnik mający ją na utrzymaniu musi być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu.

Co się zmieniło?

Większa grupa osób

Rozszerzono za to grupę osób, które mogą z tego odliczenia korzystać.

Wcześniej odliczyć można było używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność):

 • osoby z niepełnosprawnością, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, lub
 • podatnika mającego na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością, zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo
 • podatnika mającego na utrzymaniu dzieci z niepełnosprawnością, które nie ukończyły 16 lat.

Obecnie (także w rozliczeniu za rok 2017) rozszerzono prawo do odliczenia używania samochodu osobowego na wszystkie osoby z niepełnosprawnością oraz podatników mających je na utrzymaniu – bez względu na grupę lub stopień. Oczywiście wciąż trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu.

Wyższa kwota uprawniająca

Podwyższono kwotę dochodu osoby z niepełnosprawnością będącej na utrzymaniu podatnika, uprawniającą go do skorzystania z odliczenia.

Wcześniej przez wiele lat kwota ta wynosiła 9120 zł.

Obecnie jest to kwota 10080 zł. Ponadto do dochodów osoby z niepełnosprawnością, pozostającej na utrzymaniu podatnika, nie są wliczane alimenty na rzecz dzieci.

Cel wyjazdu – obojętny

Zlikwidowano ograniczenie dotyczące zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Wcześniej można było odliczyć używanie samochodu jedynie na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Nie trzeba było zbierać faktur za paliwo, natomiast od 2011 r. należało, na żądanie urzędu skarbowego, okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie ww. niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Nie wchodziło więc w grę odliczanie jakichkolwiek innych przejazdów, np. wyjazdy turystyczno-rekreacyjne, przejazdy do pracy lub szkoły nie były traktowane jako zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, nawet jeśli faktycznie wpływały pozytywnie na zdrowie osoby z niepełnosprawnością.

Obecnie dano możliwość odliczenia wydatków związanych z używaniem przez osoby z niepełnosprawnością samochodu nie tylko na cele rehabilitacyjne, ale także związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

„Zmiana ta przyczyni się do ułatwienia codziennego życia, bowiem oprócz zabiegów rehabilitacyjnych osoby te wykorzystują samochód na przejazdy do lekarza, pracy czy na zakupy – podkreśla Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów. – Jest to zmiana wychodząca naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych oraz osób mających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne”.

Jak dokumentować używanie samochodu?

Powstaje jednak pytanie, jak dokumentować użytkowanie samochodu osobowego? Do tej pory zalecane było (w razie kontroli) trzymanie dokumentów potwierdzających odbycie zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Jednak w sytuacji umożliwienia odliczenia od dochodu nie tylko wydatków na cele rehabilitacyjne, ale też związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (czyli także np. wyjazdu do sklepu), dokumentowanie w tej sposób stałoby się absurdalne. Co wobec tego jest potwierdzeniem takiego odliczenia od podatku?

„Ze względu na zliberalizowanie przepisu dotyczącego wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, co umożliwia wykorzystywanie tego samochodu także w codziennych sprawach (jak np. wyjazd do sklepu), nie przewiduje się już uprawdopodobniania wydatków podatnika – podkreśla w udzielonej nam odpowiedzi, Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów. – Zatem, tak jak w przypadku każdego wydatku ponoszonego w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne, należy liczyć się z tym, że organ podatkowy może poprosić podatnika o okazanie orzeczenia o niepełnosprawności, a w przypadku wydatków na użytkowanie samochodu osobowego także dowodu jego własności (współwłasności)”.

Komentarz

 • Odliczenie samochodu
  AgaP
  10.04.2018, 16:34
  Mama ma od 24.10.17 ma orzeczenie o znacznym stopniu. Rodzice rozliczają się wspólnie. Mama na rencie. Chce odliczyć ulgę na samochód u Ojca, ale nie wiem ile mogę odliczyć. Proporcjonalnie za dwa miesiące, czy za rok całą kwotę? Mama leczy się onkologicznie zasadniczo największe wydatki na samochód ponieśli jeszcze przed orzeczeniem gdy mama była na L4. Podpowiedzcie.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy Kościół Katolicki jest otwarty na potrzeby osób z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas