Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna. Jak udowodnić używanie samochodu? Odpowiada Ministerstwo Finansów

18.01.2018
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Piotr Stanisławski
Źródło: Ministerstwo Finansów, inf. własne
asystentka pomaga kobiecie na wózku przetransporować się do samochodu

Pod koniec zeszłego roku zmieniono przepisy, dzięki czemu w rozliczeniu podatkowym za 2017 rok więcej osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów może odliczyć w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej używanie samochodu. Co ważne, przejazdy nie muszą już, jak wcześniej, dotyczyć jedynie zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Do naszej redakcji trafia wiele pytań o to, jak udokumentować używanie samochodu. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów. Oto odpowiedź.

Co się nie zmieniło?

 • W przepisach dotyczących odliczania od podatku kosztu używania samochodu osobowego nie zmieniono kwoty. Wciąż można odliczyć nie więcej niż 2280 zł.
 • Wciąż także osoba z niepełnosprawnością lub podatnik mający ją na utrzymaniu musi być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu.

Co się zmieniło?

Większa grupa osób

Rozszerzono za to grupę osób, które mogą z tego odliczenia korzystać.

Wcześniej odliczyć można było używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność):

 • osoby z niepełnosprawnością, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, lub
 • podatnika mającego na utrzymaniu osobę z niepełnosprawnością, zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo
 • podatnika mającego na utrzymaniu dzieci z niepełnosprawnością, które nie ukończyły 16 lat.

Obecnie (także w rozliczeniu za rok 2017) rozszerzono prawo do odliczenia używania samochodu osobowego na wszystkie osoby z niepełnosprawnością oraz podatników mających je na utrzymaniu – bez względu na grupę lub stopień. Oczywiście wciąż trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem samochodu.

Wyższa kwota uprawniająca

Podwyższono kwotę dochodu osoby z niepełnosprawnością będącej na utrzymaniu podatnika, uprawniającą go do skorzystania z odliczenia.

Wcześniej przez wiele lat kwota ta wynosiła 9120 zł.

Obecnie jest to kwota 10080 zł. Ponadto do dochodów osoby z niepełnosprawnością, pozostającej na utrzymaniu podatnika, nie są wliczane alimenty na rzecz dzieci.

Cel wyjazdu – obojętny

Zlikwidowano ograniczenie dotyczące zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Wcześniej można było odliczyć używanie samochodu jedynie na potrzeby związane z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Nie trzeba było zbierać faktur za paliwo, natomiast od 2011 r. należało, na żądanie urzędu skarbowego, okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie ww. niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Nie wchodziło więc w grę odliczanie jakichkolwiek innych przejazdów, np. wyjazdy turystyczno-rekreacyjne, przejazdy do pracy lub szkoły nie były traktowane jako zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, nawet jeśli faktycznie wpływały pozytywnie na zdrowie osoby z niepełnosprawnością.

Obecnie dano możliwość odliczenia wydatków związanych z używaniem przez osoby z niepełnosprawnością samochodu nie tylko na cele rehabilitacyjne, ale także związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

„Zmiana ta przyczyni się do ułatwienia codziennego życia, bowiem oprócz zabiegów rehabilitacyjnych osoby te wykorzystują samochód na przejazdy do lekarza, pracy czy na zakupy – podkreśla Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów. – Jest to zmiana wychodząca naprzeciw oczekiwaniom osób niepełnosprawnych oraz osób mających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne”.

Jak dokumentować używanie samochodu?

Powstaje jednak pytanie, jak dokumentować użytkowanie samochodu osobowego? Do tej pory zalecane było (w razie kontroli) trzymanie dokumentów potwierdzających odbycie zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Jednak w sytuacji umożliwienia odliczenia od dochodu nie tylko wydatków na cele rehabilitacyjne, ale też związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych (czyli także np. wyjazdu do sklepu), dokumentowanie w tej sposób stałoby się absurdalne. Co wobec tego jest potwierdzeniem takiego odliczenia od podatku?

„Ze względu na zliberalizowanie przepisu dotyczącego wydatków poniesionych na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, co umożliwia wykorzystywanie tego samochodu także w codziennych sprawach (jak np. wyjazd do sklepu), nie przewiduje się już uprawdopodobniania wydatków podatnika – podkreśla w udzielonej nam odpowiedzi, Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów. – Zatem, tak jak w przypadku każdego wydatku ponoszonego w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne, należy liczyć się z tym, że organ podatkowy może poprosić podatnika o okazanie orzeczenia o niepełnosprawności, a w przypadku wydatków na użytkowanie samochodu osobowego także dowodu jego własności (współwłasności)”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • nie mam samochodu
  zygma65
  15.04.2019, 10:32
  a co z osobami niesprawnymi ktore muszą sie dostac do przychodni itp a nie maja samochodu i liczą na dobre serce rodziny czy sąsiadów?
  odpowiedz na komentarz
 • Odliczenie wydatków na samochód osobowy
  Baltadzi Ewa
  18.03.2019, 18:50
  Mąż ma orzeczenie o niepełnosprawności, ja mam rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Posiadamy dwa samochody osobowe, których właścicielem jest mąż a ja współwłaścicielem. Czy możemy odliczyć na każdy samochód koszty poniesione na ubezpieczenie ( oc, ac ) za rok 2018? W roku 2017 zamontowaliśmy w obu samochodach instalację gazową, czy możemy to odliczyć - zrobić korektę?
  odpowiedz na komentarz
 • Odliczenie wydatków na samochód osobowy
  Baltadzi Ewa
  18.03.2019, 17:11
  Mąż ma orzeczenie o niepełnosprawności, ja mam rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Posiadamy dwa samochody osobowe, których właścicielem jest mąż a ja współwłaścicielem. Czy możemy odliczyć na każdy samochód koszty poniesione na ubezpieczenie ( oc, ac ) za rok 2018? W roku 2017 zamontowaliśmy w obu samochodach instalację gazową, czy możemy to odliczyć - zrobić korektę?
  odpowiedz na komentarz
 • odliczenie wydatków na samochód
  Elzbieta
  26.02.2019, 20:38
  mam znaczny stopień niepełnosprawnosci korzystam z ulgi na samochod a czy moge odliczyc wydatki tzn, zapłacone OC, AC ,przegląd,paliwo naprawy samochodu, Jeszcze jedno pytanie jestem włascicielko 2 samochodów moge sie rozliczyc z 2 czy tylko 1 samochodu chodzi tu o te wydatki.
  odpowiedz na komentarz
 • Od kiedy liczy się ulga ?
  K. Radke
  21.02.2019, 11:50
  Czy od daty stwierdzenia w orzeczeniu niepełnosprawności czy od daty wydania orzeczenia ON i daty ustalenia stopnia niepełnosprawności?
  odpowiedz na komentarz
 • Odliczenie samochodu
  Mama
  28.12.2018, 22:44
  Jestem mamą 3,5 letniego chłopczyka z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jakiś czas temu kupiliśmy samochód który służy nam przede wszystkim aby dojechać do specjalistów i na różne zajęcia. W związku z tym mam pytanie czy w jakiś sposób można odliczyć zakup samochodu?
  odpowiedz na komentarz
 • Odliczenie samochodu
  AgaP
  10.04.2018, 16:34
  Mama ma od 24.10.17 ma orzeczenie o znacznym stopniu. Rodzice rozliczają się wspólnie. Mama na rencie. Chce odliczyć ulgę na samochód u Ojca, ale nie wiem ile mogę odliczyć. Proporcjonalnie za dwa miesiące, czy za rok całą kwotę? Mama leczy się onkologicznie zasadniczo największe wydatki na samochód ponieśli jeszcze przed orzeczeniem gdy mama była na L4. Podpowiedzcie.
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga rehabilitacyjna na samochód
  Jola
  23.03.2018, 13:17
  Czy mogę odliczyć ulgę rehabilitacyjną na samochód jeśli orzeczenie straciło ważność w lipcu 2017r.
  odpowiedz na komentarz
 • własność/współwłasność
  Dominika
  21.02.2018, 12:55
  Czy jeśli to ja mam orzeczenie, a samochód jest w dowodzie rejestracyjnym tylko na męża to jestem tym właścicielem/współwłaścicielem? Oczywiście mamy wspólnotę majątkową i rozliczamy się wspólnie a samochód kupiony za czasów trwania małżeństwa
  odpowiedz na komentarz
 • dziecko z zespolem aspergera
  aga
  18.02.2018, 07:42
  Czy rodzic dziecka z zespołem aspergera które nie ukończyło 16 roku życia może odliczyć ulgę i jakie brane są dochody pod uwagę roczny dochód rodziców czy dziecka który otrzymuje 150 zł miesięcznie jako dodatek pielegnacyjny
  odpowiedz na komentarz
 • a dziecko niepełnosprawne które ukończyło 18 lat i nadal się uczy???
  Ewa
  13.02.2018, 09:29
  a dziecko niepełnosprawne (stopień umiarkowany) które ukończyło 18 lat i nadal się uczy, czy w tym przypadku można odliczać samochód? Czy mogę także odliczyć wkładki do butów - posiadam tylko skierowanie od ortopedy o konieczności noszenia wkładek, wada wrodzona ale bezpośrednio nie jest to zwiazane z niepełnosprawnościa syna ponieważ niepełnosprawność to 12C niezwiązana z niepełnosprawnościa ruchową.
  odpowiedz na komentarz
 • Ktoś tu wprowadza nas w błąd
  izabella
  08.02.2018, 18:51
  to odliczenie od dochodu a nie od podatku, a to istotna różnica, niestety.
  odpowiedz na komentarz
 • pytanie?!
  md
  05.02.2018, 12:36
  Jeżeli w rodzinie są 3 osoby niepełnosprawne (2 dzieci i mama) i jeden samochód - to czy ulga liczy się x3 ?
  odpowiedz na komentarz
 • uwaga !
  grzeg
  31.01.2018, 13:08
  Jest nowa interpretacja przepisu o uldze rehabilitacyjnej - zasiłek pielęgnacyjny wlicza się do kryterium dochodowego podopiecznego, na którego opiekun odpisuje ulgę rehabilitacyjną od swoich dochodów.
  odpowiedz na komentarz
 • A co za rok z podstawa do ulgi?
  Kochanowski
  31.01.2018, 12:16
  Obecnie syn niepełnosprawny w stopniu znacznym otrzymuje rente socjalna,ale po marcowej waloryzacji moze za rok 2018 przekroczyc 10 080 zł czyli nie bedzie juz podstawy do odliczenia za samochód-czy tak to ma wygladac?
  odpowiedz na komentarz
 • ulga
  oset
  29.01.2018, 16:15
  Brawo , nareszcie !
  odpowiedz na komentarz
 • czy melex mogę odliczyć (ulga rehabilitacyjna)
  migacz48
  27.01.2018, 10:12
  czy melex mogę odliczyć jes tomi potrzebny na dojazd do sklepu koscioła ,lekarza
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga rehabilitacyjna a małżonkowie oboje niesprawni
  Zbigniew Dobrowolski
  26.01.2018, 16:11
  czy oboje małżonkowie posiadający orzeczenia o niepełnosprawności mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej za korzystanie z samochodu który jest ich wspólną własnością.
  odpowiedz na komentarz
 • ulga rehabilitacyjna a niepełnosprawne dziecko do lat 16
  K.Dąbrowska
  24.01.2018, 12:00
  Jestem pracującą matką niepełnosprawnego chłopca lat 12, czy mogę skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej za korzystanie z samochodu kiedy jego tata pobiera na niego świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 1406 zł miesięcznie, czy to świadczenie stanowi dochód chłopca. Mamy też zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł miesięcznie.
  odpowiedz na komentarz
 • CZESŁAW KARPOWICZ
  Karpowicz cz.
  22.01.2018, 21:40
  czy dobrze zrozumiałem , za rok 2017 już nie trzeba udokumentować korzystanie z terapii??jedynie tylko posiadanie stopnia niepełnosprawności i być właścicielem lub współwłaściciele pojazdu.
  odpowiedz na komentarz
 • ulga na samochód.
  Jerzy
  22.01.2018, 14:14
  jestem opiekunem żony ma znaczny stopien,.Wszedzie woże ja autem gdyz sama nie jest w stanie sie poruszac.Zawsze byłem włascicielem auta tylko ja,.Jesli teraz tj 2018 ja dopisze jako wspolwłasciciela czy za 2017 r moge odliczyc ulgę?czy to bedzie zgodne z prawem podatkowym?
  odpowiedz na komentarz
 • uga rehabilitacyjna-używanie samochodu
  sisi
  21.01.2018, 15:27
  ON musi byc włascicielem lub wsółwłascicielem auta? czy ktos wziął pod uwagę to ,że osoby niewidome,niedowidzace pozostajace w formalnym związku moga odliczyc taka ulgę nie bedac wlascicielem ani wspolwlascicielem auta? Po co ON ze znaczyn stopniem na wzrok auto,czy współwłasnosc?Nikt o tym nie pomyslał? Po co mąż ma mnie ciagac po urzedach by byc wspolwlascicielem jak i tak nic nie widze!!!!wozi mnie naszym autem,gdyz mamy wsolnosc majatkowa.czy ta ulga mnie dotyczy?
  odpowiedz na komentarz
 • Nie do końca zrozumiały przepis.
  ja
  21.01.2018, 13:21
  Mąż wozi niepełnosprawną żonę,która dochód ma nieco wyższy niż te 10080rocznie,wozi ją swoim autem,w dowodzie rejestracyjnym nie ma dopisanej żony jako współwłaściciela auta.Czy w takim przypadku może odpisać tę ulgę na żonę czy też na siebie?Czy mogą w takim przypadku oboje odpisać sobie te ulgi,jeżeli oboje są niepełnosprawni a auto jest na męża?
  odpowiedz na komentarz
 • Pytani
  Wiesław
  21.01.2018, 10:24
  Czy możecie Państwo opublikować na stronie oficjalne pismo od ministerstwa żeby każdy mógł sobie wydrukować w razie kontroli US.
  odpowiedz na komentarz
 • a inny rodzaj udokumentowanego transportu?
  carmilla
  20.01.2018, 23:42
  trochę chybiony ten przepis. A co z niepełnosprawnymi nie posiadającymi samochodu? Są tacy , którzy korzystają z pomocy obcej osoby albo poruszają się taksówkami w razie konieczności. Czy ktoś pomyślał o takich osobach? Uważam że powinno uwzględniać tego rodzaju transport przy rozliczeniach z US, nawet za okazaniem faktury i trasy przebiegu np. z domu do szpitala. Konieczna poprawka do owego rozporządzenia.
  odpowiedz na komentarz
 • Praca to też rehabilitacja
  krak
  20.01.2018, 21:14
  Wreszcie rozsądne rozwiązanie dla ON chcących pracować chociaż w części etatu. Zatrudnienie całoroczne to nie tylko jeden, dwa czy trzy cykle 10-dniowe ćwiczeniowe w roku ale znacznie doskonalszy cykl podtrzymujący sprawność ruchową i nie tylko, i to przez 365 dni. A posiadany samochód jest niezbędny by dojechać do pracy czy to 1 kilometr czy więcej, zwłaszcza tam gdzie nie ma publicznej komunikacji. I nie tylko praca ale także uczestnicywo w życiu kulturalnym jest też formą czynnej rehabilitacji ON. Pzdr. wszystkich ON i Redakcję w Nowym Roku.
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga
  Halina
  20.01.2018, 12:01
  Niestety ale do ulgi rehabilitacyjnej wlicza się rente socjalną + zasiłek pielęgnacyjny. Więc niestety kto pobiera rente socjalną+ zasiłek pielęgnacyjny NIE MOŻE ODLICZYĆ ULGI bo przekracza kwota 10080 NIESTETY
  odpowiedz na komentarz
 • dlaczego od wielu lat jest odliczenie tylko 2280
  Jerzy Gajda
  20.01.2018, 07:11
  Inflacja jest; to dla czego nie zmieniono kwoty do odliczenia przez tyle lat, Ceny paliwa rosną, a my wciąż mamy możliwość odliczyć tylko od podatku 228o zł.
  odpowiedz na komentarz
 • REDACJA L-(NTEGRACJI PORUSZAJĄ DRASTYCZNE TEMATY INNE MEDIA MILCZĄ JAK POLITYCY PiS ZAPOMNIELI SWOICH WYBORGACH?
  inwalida 1 grupy glodny
  19.01.2018, 15:46
  ZESPOL REDACJI INTEGRACJI STARJA ZAWILY TEMAT WYJASNIC SZCZEGOLOWO i WRACAJA TEGO POLITYCY PiS ZAPOMNIELI JAK KARMIA OCHLAPAMI CAŁY RZAD PiS WEPNELI NA BOCZNICE EMERYTOW i RECISTOW ZADNEJ POMOCY STRONY POSŁOW iRZADU TOLERUJA BZDORNE OBIETNICE ZERO RALIZACJI TOLERUJĄ DYSKMINACJA CZESCI SPOLECZESTWA POPIERAJA STRAJKI SEJMNIE ŻADNYCH KOSEKWECI INTERWECJI ZUS WYDAJE KOMIOSJA ZE PACJET NIEZDOLNEJ EGZYSTECJI INWALIDA 1 GRUPY GLODNY ZLECA SIĘ WYWIAD SRODOWISKOWY MOPR POWIATOWY ZESPOL ORZECZANIA MUSI BZDURNE BLEDY POLITYKOW Po-PSL KAZALI SKARGI PISAC DO SĄDu BRAK ZNAJOMOSCI KOSTUCI R p. LICZNYCH UCHWAL STRAJ JAK LUDZIE HCP POZNANIA POD WODZĄ STANISŁAWA MATYJI WYDSZLI NA ULICE PiS ZAPOMNIAL ROZMAWAL JARUZELSKI i L KACZYSKI ?
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie do redakcji
  Rodzic
  19.01.2018, 15:07
  Czy jeżeli w dowodzie rejestracyjnym widnieje tylko jeden z małżonków jako właściciel, a nie mają oni rozdzielności majątkowej, to czy małżonek nie widniejący w dowodzie rejestracyjnym, ale de facto również będący właścicielem samochodu (na zasadach wspólności majątkowej) może odliczyć użytkowanie auta w związku z utrzymaniem niepełnosprawnego nieletniego dziecka?
  odpowiedz na komentarz
 • ulga.
  janek.
  19.01.2018, 13:30
  Oboje z żoną jesteśmy osobami niepełnosprawnymi i wszędzie poruszamy się autem którego ja mąż jestem właścicielem.Oboje mamy renty przekraczające 10080zł rocznie.Czy możemy oboje odliczyć tę ulgę czy tylko mąż który jest właścicielem auta?
  odpowiedz na komentarz
 • ulga..
  gosc
  19.01.2018, 10:29
  Jesli mam rente socjalna to mam ok 9 tys dochodu. Jesli pracuje to moge dorobic jedynie plus minus 1080 na rok bo inaczej przekrocze dochod i nie ma prawa do ulgi. Dla kogo wiec jest ta ulga? Kolejne pytanie- jak moge odpisac 2 tys ulgi od dochodu 10800?
  odpowiedz na komentarz
 • niedokończone prawo
  raw
  18.01.2018, 23:53
  I tak bogatszy znowu ma lepiej, bo stać go na własność, czy współwłasność. Co jeśli niepełnosprawni rodzice z orzeczeniem mieszkają na stałe z dziećmi i one ich wożą na żądanie wszędzie, a rodzic pokrywa paliwo, dokładnie tak jak właściciel auta w swoim pojeździe? Premiuje się posiadaczy aut. Stać cię na auto masz zwrot. Nie masz, pieniędzy na auto, to ci zabierzemy podatku więcej niż innym niepełnosprawnym. tak to zadziała?
  odpowiedz na komentarz
 • Ulga rehabilitacyjna dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą
  Małgorzata Ryczko
  18.01.2018, 21:24
  Czy przedsiębiorca z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, prowadzący działalność gospodarczą, może odliczyć wydatki związane z używaniem samochodu osobowego. Samochód jest własnością osoby niepełnosprawnej. Jest zaliczony do środków trwałych w jednoosobowej firmie osoby niepełnosprawnej. Samochód nie jest używany wyłącznie do działalności gospodarczej i nie jest prowadzona ewdidencja przebiegu pojazdu.
  odpowiedz na komentarz
 • Jak zwykle....,
  Andzia
  18.01.2018, 18:29
  ......niepełnosprawni szukają dziury w całym. Po prostu masz auto, korzystasz z niego, jesteś niepełnosprytny, ulga jest dla Ciebie, korzystaj. Bo jak zaczniecie robić wywłoki to na kolejny rok ulgę zlikwidują. Macie jazdę, jak nic. Nie mieli pracy, narzekali że nikt o nich nie dba. Pracy jest prawie w brud, wyciągają szmaty, czy to mogą pracować bo mają znaczny, czy lekki stopień. Idźcie do roboty, bo jest okazja. Narzekali że ZUS renty zabierze bo przekroczą progi. ZUS jak zmniejszy to na pewno nie pełną kwotę. Praca jest formą rehabilitacji i jeszcze kasę macie, z ludźmi przebywacie, ulgi macie i NARZEKACIE. Cały Polak! Tylko narzeka. Już tak jak skarbówka teraz was obsługuje i doradza, to w sklepie nie znajdziecie takiej miłej obsługi.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas