Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulgi z tytułu umiarkowanego stopnia niepełnosprawności

30.01.2018
Autor: N.

Witam! Mam przyznany II stopień niepełnosprawności 05-R i 10-N i nie bardzo wiem, z jakich ulg mogę korzystać oprócz rehabilitacji i rzeczy z tym zwiazanych. Finansowych korzyści nie mam, bo mamy 1000 zł na osobę z tytułu męża emerytury i renty. U nas nic nie wiedzą w biurze, odsyłają do internetu. Ja nie pracuję już 4 lata. Interesują mnie przejazdy PKP i komunikacja miejska. Szczerze mowiąc, nic na ten temat z tym stopniem nie znalazłam. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

informacje dotyczące ulg i uprawnień przysługujących osobom posiadającym orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może Pani znaleźć na naszym portalu.

Ulgi w komunikacji miejskiej są przyznawane w drodze uchwały miasta lub gminy, dlatego mogą być różne w różnych miejscowościach. Ponieważ nie wiemy, w jakim mieście Pani mieszka, dlatego nie możemy podpowiedzieć, z jakich uprawnień może Pani korzystać.

Natomiast osoby posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności nie mają ulg w komunikacji PKP/PKS (z wyjątkiem osób z dysfunkcją narządu wzroku oraz dzieci i młodzieży).

Jednak renciści i emeryci (a także małżonek, na którego pobierany jest dodatek rodzinny) mają prawo do dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą 37 proc. w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych.

Należy pamiętać o tym, że bilet na przejazd „tam i z powrotem” jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy.

Emeryci i renciści nie mają zniżek w autobusach PKS.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas