Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Paweł Kukiz: priorytetem są niepełnosprawni już żyjący

24.01.2018
Autor: tekst/fot. Mateusz Różański
Źródło: facebook.com/kukizpawel
Paweł Kukiz wraz z matkami osób z niepełnosprawnością stoją na korytarzu sejmowym przed mikrofonami dziennikarzy

„Są priorytety, a priorytetami są niepełnosprawni już żyjący, urodzeni. A nazywając rzeczy po imieniu – wegetujący” – odpowiedział poseł Paweł Kukiz na list otwarty, dotyczący walki z aborcją, wystosowany przez Kaję Godek, członkinię zarządu Fundacji „Życie i rodzina” oraz pełnomocniczkę obywatelskiej inicjatywy #ZatrzymajAborcję.

W odpowiedzi na list antyaborcyjnej działaczki polityk i muzyk przyznał, że jest przeciwnikiem aborcji, ale priorytetem są dla niego sprawy żyjących osób z niepełnosprawnością. Wskazał także na szereg problemów osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów, które należy w sposób priorytetowy rozwiązać.

Zawrót głowy od problemów

„Renta socjalna dla osób niepełnosprawnych w znacznym stopniu od urodzenia to 84 proc. najniższej emerytury: 840 zł miesięcznie. Dlaczego 84 proc., a nie chociaż 100 proc.? Myślała Pani o tym?” – Paweł Kukiz zwrócił się bezpośrednio do autorki listu, Kai Godek. – „Zasiłek pielęgnacyjny dla dziecka (i również dorosłego niepełnosprawnego) to 153 zł miesięcznie, od lat nawet o złotówkę nie podniesiony” – wymieniał dalej polityk.

Założyciel ruchu Kukiz’15 dodał, że jego formacja złożyła projekty ustaw, dotyczące:

 •         podniesienia limitu dorabiania do renty socjalnej do 130 procent najniższego wynagrodzenia,
 •         podniesienia do 200 zł zasiłku pielęgnacyjnego – ten projekt został odrzucony przez większość parlamentarną już w pierwszym czytaniu.

Polityk wskazał też na takie problemy jak, m.in.: nierówność świadczeń otrzymywanych przez opiekunów, pomimo upływu lat niewykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie oraz funkcjonujące w Polsce instytucje ubezwłasnowolnienia – w Polsce takich osób jest już ponad 90 tys., zaś w całej Europie… 264 tys. osób.

Łatwo jest krzyczeć „brońmy życia poczętego”

„I mógłbym tak w nieskończoność, Szanowna Pani. O kolejnych «drobiazgach», ot choćby takim jak wywalenie w kosmos cen za leki dla osób po transplantacji, czy np. takie «nic» - jak możliwość jedynie 14 dni zwolnienia z pracy dla mojej Żony na opiekę nad naszą Córeczką po transplantacji tylko dlatego, że ukończyła 18 lat” – odpisał Paweł Kukiz. – „Żeby zakończyć... Pójdźmy na ugodę – Pani, ze swoją Fundacją, użyje wszystkich sił i środków, aby wraz z Kukiz'15 wpłynąć na PiS i załatwić choć te opisane przeze mnie problemy (będziemy się wspierać przy zapewnieniu bezpieczeństwa i godności Niepełnosprawnych i ich Rodziców), a kiedy już te niesprawiedliwości zlikwidujemy to powrócimy do dyskusji o zaostrzeniu ustawy o aborcji. OK?” – zaproponował.

Zdaniem lidera Kukiz’15 łatwo jest krzyczeć „brońmy życia poczętego”, ale znacznie trudniej obronić to, które już trwa poza łonem matki – w blokowiskach, anonimowo, pod ziemią, w trwodze, poczuciu odtrącenia, braku pewności jutra i poniżeniu.

Cały wpis można przeczytać na profilu Pawła Kukiza na Facebooku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • gdyby....
  niepełnosprawna
  26.01.2018, 15:32
  Kukiz udowodnił, że nie trzeba było mieć ogromnej kasy aby dostać się do Sejmu. Gdyby mieli swoją liczbę głosów w Sejmie, a szkoda że zabrakło trochę, PiS miałby bardzo dobrego kontr aby pewne sprawy drgnęły, nie przyznali by np.dodatku kombatanckiego dla solidarnościowców, a pieniądze przekierowali na chorych, wielokrotnie o tym mówiono. I jeszcze kilka mądrych pomysłów na dyspozycje budżetu.
  odpowiedz na komentarz
 • Jestem za !
  Grażyna
  26.01.2018, 08:59
  Przecież o nasze dorosłe dzieci z niepełnosprawnością nikt nie walczy! Przedwyborcze czy nie ale jest to głos słyszalny, bo nas rodziców nikt nie słucha a naszych dzieci nie szanuje. A potrzeba zadbania o już dorosłych jest nagląca.Co daje naszym dzieciom ustawa za życiem? kompletnie nic.,a mają potrzebę godnego życia jak każdy człowiek i też należy ich bronić na równi z życiem poczętym !!!
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek pielęgnacyjny
  Inwalidka
  25.01.2018, 23:27
  Popieram działania p.Kukiza i zgadzam się ze trzeba podnieść zasiłek pielęgnacyjny ale do 500 zł. Bo 200 zł to jest żenada i i jałmużna dla niepełnosprawnych nawet z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności bo my inwalidzi z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności nawet nie mamy żadnych zniżek . A zasiłek pielęgnacyjny nie był waloryzowany od 12 lat jak nie więcej . Posłowie mogą dać więcej np 10 % że swoich poborów na niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Cała prawda całą dobę.
  Borzoi
  25.01.2018, 18:25
  Priorytetem są niepełnosprawni którzy na szczęście już nie żyjący. Niepełnosprawni popierajmy dobrą zmianę czynem, umierajmy przed terminem i oddajmy miejsca parkingowe weteranom ze styropianu. A ja podziękuję przy każdych zbliżających się wyborach.
  odpowiedz na komentarz
 • Sejm , czy dom wariatów- czyli rozdwojenie jażni
  hubert
  25.01.2018, 13:29
  Kukiz pieprzy trzy po trzy, bo nie rządzi. Chce podnieśc limit zarabiania , czy go obniżyc?. 130 % procent najniższego wynagrodzenia, to jest mniej niż teraz obowiązujące- 70% średniej krajowej . Może tylko chochlik pisającego, w rzeczywistości chodzi mu o 130% średniej płacy .I to wszystko jeszcze w aspekcie powstającego nowego systemu orzekania, brzmi zadziwiająco. Kukiz nic nie mówi o tym żeby przyznawac renty w zależności od stopnia niepełnosprawności. Umiarkowany stopień jest odpowiednikiem , całkowitej niezdolności- jest to człowiek z poważnymi deficytami, który teoretycznie zachował zdolnośc do pracy nawet na częśc etatu- i nie przysługuje na niego renta. Renta przysługuje tylko całkowicie niezdolnym do jakiejkolwiek pracy, którzy już w tej chwili mogą zarabiac 3000 zl brutto . Jak ktoś nie wierzy niech sprawdzi ile zarabiają niepełnosprawni bez prawa do renty , jakie mają przywileje , których nikt nie przestrzega , i siedzą cicho bo nie mają zabezpieczenia . A rząd rżnie głupa twierdząc że niepełnosprawni zarabialiby więcej gdyby nie pułapka rentowa .Posłuchajcie też jakie rozlega się larum pracodawców przy podnoszeniu płacy minimalnej , którzy proszą rząd żeby nie zmuszał ich chociaż do wypłat na konto przed ubieganiem się o dofinansowanie, pomyślcie dlaczego . Dlaczego przy dorabianiu tyle mówi się że renta stanowi rekompensatę za niepełnosprawnośc , kiedy orzekana jest niezdolnośc do pracy , a będzie zdolnośc do jej wykonywania. Jak się będą czuc ci co są niepełnosprawni i nie mają na chleb, a niezdolny do pracy rencista będzie zdolny zarobic 5000 zł.Rozumiem ,że praca dla niektórych może byc próbą sił , ale nie na takim poziomie zarobkowym. Kukiz chce robic prawo dla tych którzy przeszli przez ucho igielne ,- oszukali orzecznika - , i w nagrodę mogą zarabiac kokosy.PIS także , zamiast wyłapywac symulantów z fałszywymi zaświadczeniami , dokręca śrubę prawdziwym niepełnosprawnym. Uważam że rencistom powinno się pozwolic dorobic tylko tyle , żeby ich dodatkowe zarobki wraz z rentą nie przekraczały wysokości minimalnego wynagrodzenia . Nie byłaby to dla nich żadna kara , bo sami zgłosili się do orzecznika po rentę wmawiając mu że" są do niczego ".Byłoby to dodatkowe sito - tak ja w przypadku matek pobierających świadczenie pielęgnacyjne na dzieci, które faktycznie nie wymagają długotrwałej opieki. Oczywiście większośc i tak będzie pracowała na czarno , ale to świadczy tylko o niewydolności PIP.
  odpowiedz na komentarz
 • Bardzo trafna diagnoza pana posła.
  Katarzyna
  25.01.2018, 09:22
  Pani poseł Agnieszka Ścigaj walczy o zrównanie świadczeń opiekunów osób niepełnosprawnych do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w senacie, który na prośbę MRPiPS wnioski oddala . Ministerstwo rodziny w dalszym ciągu dzieli opiekunów ,podnosząc świadczenie dla połowy rodziców nie widząc potrzeby pilnej zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych i weryfikacji orzeczeń w ZUS-ie co powinien rząd zrobić już po objęciu władzy w 2016 roku.Prace nad orzecznictwem mają na celu odsunięcie wyrównania świadczeń o kolejny rok. Jest to kolejny rok wykluczenia, poniżenia i traktowania rodziców osób dorosłych niepełnosprawnych jak obywateli drugiej kategorii.Pani minister E.Rafalska ogłasza nowe pomysły jak senior plus rok 2030 ,nie widzi rodziców 60 plus którzy od 30 ,40 lat za emeryturę 850 zł opiekują się ciężko chorym dzieckiem nie mają żadnych ulg, praw seniora i prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Popieram apel posłów z klubu Kukiz 15 o opiekę i prawa dla dorosłych osób niepełnosprawnych i ich rodziców. Apeluję do pani minister aby zauważyła ten wielki nierozwiązany problem i jak najszybciej się zajęła jego rozwiązaniem !!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • dweq
  dedwe
  24.01.2018, 23:32
  Pan Kukiz słusznie zauważył, ale powinien raz jeszcze te projekty wnieść, wnosić je do skutku i nagłaśniać ile się da, kilka milionów ON by usłyszało, PIS by słupki zachwiały się i może.....
  odpowiedz na komentarz
 • Głosujmy na mądrych polityków!
  Klementyna
  24.01.2018, 20:50
  Głosowałam na Kukiza i będę głosowała na Kukiza!
  odpowiedz na komentarz
 • Kukiz 15
  oset
  24.01.2018, 20:35
  Kukiz 15 dużo mówi a mniej robi. Niestety, kto nie ma większości ten niewiele może
  odpowiedz na komentarz
 • Brawo!
  Katarzyna
  24.01.2018, 19:35
  Jestem pod wrażeniem wypowiedzi pana Pawła Kukiza. Zdaje się, że na prawdę zna bolączki osób niepełnosprawnych. Trzymam kciuki, by nie były to tylko czcze obietnice i po tej wypowiedzi zastanowię się poważnie, czy na niego nie zagłosować
  odpowiedz na komentarz
 • On
  89pops
  24.01.2018, 18:34
  Jak zwykle duzo gadaja wszystkie partie o ON a tak na prawde nic nie robia woleli by ze by po umierali szybko i jak zwykle teraz pis tez nic nie robi dla niepelnosprawnych
  odpowiedz na komentarz
 • Jak zwykle pan Kukiz ma racje.
  Jan.
  24.01.2018, 13:55
  Tylko co z tego,to są tylko obietnice przedwyborcze.Ten Rząd i obecny Parlament nie zrobili nic dla niepełnosprawnych i ich rodzin.Był wyrok trybunału o zrównaniu świadczen dla opiekunów ,nie zrobiono nic.Zasiłek pielęgnacyjny w niezmiennej wysokości od 12 lat 153 zł.Reforma emerytalna szkodliwa dla niepełnosprawnych i chorych pozbawiająca osoby całkowicie niezdolne do pracy,które przepracowały kobiety 20 i mężczyżni 25 lat do wcześniejszej o 5 lat emerytury w wieku55 i 60 lat z tytułu Art.29 ustawy o rentach i emeryturach z FUS,którą zniesiono,jak również Art.31,32,33 i 46 tej ustawy.Należałoby przywrócić te ustawy żeby umożliwić tym 55 i 60 letnim schorowanym osobom ,które nie mogą pracować należne emerytury ,gdyż często w tym wieku są nagle uzdrawiani,pozbawiani rent i środków do życia.Dlaczego Rządzący nie planują wprowadzenia dodatków do rent i emerytur z tytułu niepełnosprawności,niezdolności do pracy,czy też wypadkowe,tak jak 500+,400+.Może chociaż Partia Pana Kukiza pomoże coś tym pokrzywdzonym przez los Polakom,bo wszystkie inne partie mają tych ludzi gdzieś.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas