Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Warszawa: teleopieka nad seniorami przynosi realne efekty

25.01.2018
Autor: inf. pras.
Pani Basia, uczestniczka projektu Zaopiekowani

Minęły niecałe dwa miesiące od rozpoczęcia pilotażu teleopieki dla warszawskich seniorów, a już widać korzyści z jego wprowadzenia. Dzięki opasce z przyciskiem SOS jedna z uczestniczek projektu otrzymała natychmiastową pomoc.

Pani Basia jest jedną z 40 uczestniczek i uczestników projektu „Z@OPIEKOWANI”. W grudniu 2017 r. otrzymała od miasta opaskę z przyciskiem SOS oraz centralkę telefoniczną. Pani Basia mieszka sama i ma duże trudności z poruszaniem się. Nie wychodzi z domu. Gdy przewróciła się, nie miała przy sobie telefonu komórkowego, tylko opaskę z przyciskiem SOS. Zorientowawszy się, że sama się nie podniesie, nacisnęła przycisk. Informację o tym, że coś się stało otrzymało centrum teleopieki, które z pomocą centralki zamontowanej w mieszkaniu uczestniczki (zestawu głośnomówiącego), ustaliło z panią Basia, co się stało i w jakim jest stanie. Teleopiekun zadzwonił do jej syna, który miał przyjechać i pomóc wstać. Równocześnie z przesłaniem sygnału SOS z opaski do centrum, włączył się alarm w centralce. Usłyszała go sąsiadka pani Basi, która pierwsza dotarła z pomocą do niej.

- Nie wyobrażam sobie teraz życia bez opaski. Zadaję sobie pytanie, co by było, gdybym jej nie miała – mówi pani Basia, uczestniczka projektu „Z@OPIEKOWANI”.

- Bardzo się cieszę, że system się sprawdza. W przyszłości właśnie taką kompleksową opieką, wykorzystującą najnowsze technologie, chcemy objąć 7 tysięcy warszawiaków – nie tylko seniorów, ale również osoby z niepełnosprawnościami – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.

Projekt „Z@opiekowani”

W Warszawie realizowany jest pilotażowy projekt zakładający kompleksową opiekę nad osobami starszymi, wykorzystujący nowe technologie. Są to usługi opiekuńcze, świadczone przez profesjonalnych opiekunów w domach seniorów, połączone z teleopieką wykorzystującą nowe technologie i wzmacniającą poczucie bezpieczeństwa, uzupełniane wsparciem wolontariuszy. Projekt realizowany jest w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Niepełnosprawni dla Środowiska EKON i siedmioma ośrodkami pomocy społecznej. Wartość projektu to blisko 1 mln zł.

Do 14 maja 2019 roku 40 seniorów testuje 2 różne zestawy do teleopieki. Osoby niewychodzące z domu mogą w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia wezwać pomoc przez wciśnięcie przycisku SOS, znajdującego się na wodoodpornej opasce i specjalnej centralce telefonicznej. Urządzenia umożliwiają także dwustronną komunikację z dwoma wybranymi przez seniora numerami telefonu, z centrum teleopieki oraz Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115. Do urządzeń wprowadzono także funkcję przypominającą o zażyciu leków.

Osoby poruszające się samodzielnie otrzymały zestaw składający się z tabletu i opaski z przyciskiem SOS, GPS, detektorem upadku, z funkcją monitorowania tętna oraz przypominania o zażyciu leków. Dodatkowo opaska działa podobnie jak telefon – umożliwia kontakt z centrum teleopieki oraz odbieranie połączeń. Tablety w specjalnie wzmocnionej obudowie są również wyposażone w przycisk SOS. Mają przede wszystkim sprzyjać aktywizacji seniorów i pełnić funkcję integracyjną. Dzięki zainstalowanym aplikacjom starsze osoby mogą m.in. rozwijać swoje zainteresowania, ćwiczyć pamięć oraz prowadzić video rozmowy z innymi uczestnikami projektu lub rodziną.

Chcesz być wolontariuszem?

Projekt „Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie” to nie tylko teleopieka, ale również dostosowane do potrzeb uczestników projektu usługi opiekuńcze, czyli pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych (m.in. sprzątanie, pranie, zakupy, pomoc w spożywaniu posiłku, itp.).

Nad pracą opiekunów czuwa koordynatorka opiekunów i opiekunek ze Stowarzyszenia Niepełnosprawni dla Środowiska EKON.

Działania w projekcie uzupełnia wsparcie wolontariuszy przede wszystkim z projektu „Zaloguj i pomagaj – Warszawa dla seniora” oraz dotychczas realizowanych miejskich projektów z zakresu edukacji cyfrowej. Pomagają oni seniorom poznać możliwości internetu i uczą obsługi tabletu, spędzają z nimi czas na rozmowach, grach czy spacerach.

Nabór wolontariuszy nadal trwa, dlatego osoby zainteresowane, posiadające odrobinę wolnego czasu, którą chciałyby poświęcić innym – zaproszone są do współpracy! Aby zgłosić się do wolontariatu należy skontaktować się z koordynatorką projektu Małgorzatą Nawrot z Urzędu m.st. Warszawy na adres mailowy: m.nawrot@um.warszawa.pl.

Projekt „Z@OPIEKOWANI - kompleksowe wsparcie osób niesamodzielnych w m.st. Warszawie” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020.

Wśród 50 najbardziej innowacyjnych miast świata

Miasto stołeczne Warszawa jest w gronie pięćdziesięciu finalistów konkursu Smart 50 Awards. Stolicę doceniono za kompleksową pomoc seniorom z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Celem konkursu, organizowanego przez amerykańską fundację Smart Cities Connect, jest wyróżnienie najbardziej innowacyjnych projektów z całego świata o obecnym lub przyszłym oddziaływaniu na miejską skalę. Plebiscyt odbywa się cyklicznie, w 2018 r. przyznano wyróżnienia w następujących kategoriach: zarządzanie, mobilność, sieci, energię oraz życie obywatelskie.

Stołeczny ratusz zgłosił projekt pt.: „Looked @fter” (tłum. „Z@OPIEKOWANI”), dotyczący ulepszenia systemu usług opiekuńczych dzięki wykorzystaniu narzędzi teleinformatycznych. Zwiększenie samodzielności samotnych seniorów odbywa się m.in. poprzez teleopiekę, wykorzystującą nowe technologie i wzmacniającą poczucie bezpieczeństwa, uzupełniane wsparciem wolontariuszy.

Warszawa testuje obecnie także nowe narzędzie, które ma usprawnić w przyszłości pracę pracownika socjalnego. Przy pomocy cyfrowych długopisów, których używają opiekunowie socjalni, monitorujemy ich pracę. Dużym wsparciem dla seniorów jest również platforma cyfrowa www.zalogujpomagaj.um.warszawa.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz przyznanie świadczenia 500 zł osobom z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas