Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy należy mi się zasiłek dla sieroty zupełnej?

29.01.2018
Autor: Z.

Witam. Mam rentę socjalną i rodzinną po tacie, który zmarł w 2014 roku, oba świadczenia są na stałe i wynoszą łącznie niecałe 1600 zł miesięcznie. W styczniu 2018 roku zmarła mi mama i czy w związku z tym należy mi się zasiłek dla sieroty zupełnej i czy mogę ubiegać się o takowe świadczenie, w jakiej jest ono wysokosci i czy jest ono przyznawane na stałe?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.

Skoro przysługuje Pani renta rodzinna i Pani rodzice nie żyją, może się Pani zwrócić do ZUS o wypłatę dodatku do Pani renty rodzinnej z tytułu zupełnego sieroctwa.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas