Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od youtuberki do zawodniczki Formuły 1

26.01.2018
Autor: Małgorzata Jeznach, fot. kadr z filmiku Isabelle Weall/YouTube.com
Źródło: bbc.com, dailymail.co.uk, isrtv.com
Isabelle Weall

14-letnia Brytyjka Isabelle Weall, której amputowano wszystkie kończyny, wygrała statuetkę Narodowej Dumy Sportu w konkursie skoków trampolinowych. Dziewczyna prowadzi także kanał na YouTube oraz przygotowuje się… do wzięcia udziału w tegorocznym wyścigu Formuły 1.

Gdy Isabelle miała 7 lat, zdiagnozowano u niej bakteryjne zapalenie opon mózgowych. Aby ratować życie dziewczyny, chirurdzy musieli amputować jej przedramiona i nogi. Na początku przez osiem miesięcy poruszała się za pomocą wózka inwalidzkiego, jednak w 2011 roku dostała protezy nóg – i wtedy nabrała wiatru w żagle.

Zaledwie pięć lat później Isabelle wygrała brytyjski Konkurs Trampolinowy Szkoły dla początkujących osób z niepełnosprawnością fizyczną. A już w listopadzie 2017 roku wywalczyła statuetkę Narodowej Dumy Sportu (ang. National Pride of Sport) w kategorii Młody Zdobywca (ang. Young Achiever), czyli nagrody, promującej „nieodkrytych bohaterów sportu amatorskiego, którzy przyczynili się do rozwoju aktywności fizycznej na poziomie lokalnym lub krajowym”.

Youtuberka z misją

Kanał pn. „Isabelle Weall” na YouTube.com istnieje od 2015 roku, jednak dopiero od 2017 r. dziewczyna systematycznie publikuje swoje filmiki. Do tej pory (styczeń 2018 r.) jej kanał odwiedziło ponad 5 mln osób, z czego prawie połowa go zasubskrybowała.

We wrześniu ubiegłego roku 14-latka opublikowała filmik, w którym krótko opowiada o przyczynach swojej niepełnosprawności i wyjaśnia cel prowadzenia konta:

- (…) nie pozwolę, aby to [niepełnosprawność – przyp. red.] mnie powstrzymało, skaczę na trampolinie, uwielbiam makijaż i wiele więcej. Zaczęłam prowadzić mój kanał, aby pokazać innym, jak mogę żyć pełnią życia.

Oprócz skoków na trampolinie, Isabelle interesuje się także makijażem. Na swoim „kawałku podłogi” w Internecie nastolatka publikuje mnóstwo make-upowych porad dla wszystkich dziewczyn.

Poza tym na kanale nastolatki można zobaczyć różne filmiki z jej życia codziennego, np. zabawy z młodszym bratem, pieczenie ciastek, relację z podróży, wampirzy look na Halloween, standardowe wśród youtuberów „25 faktów o mnie” i niestandardowe „10 rzeczy, które mogę zrobić jako osoba po amputacji”.

Przygotowanie do Formuły 1

Prowadzenie kanału na YouTube zajmuje Isabelle część wolnego czasu, ponieważ drugą część przeznacza na… naukę jazdy Formuły 1. Jak to się stało? Po zwycięstwie w zawodach na trampolinie, Isabelle otrzymała propozycję uczestnictwa w F1 od zespołu BRIT, przygotowujących osoby z niepełnosprawnością do rywalizacji z osobami pełnosprawnymi w różnych seriach wyścigowych.

14-latka jest pierwszą osobą z poczwórną amputacją kończyn, która dołączyła do szeregów ekipy BRIT, składającej się także z osób z niepełnosprawnością.

Zespół i jego partnerzy opracowali dla niej wysokiej klasy symulator Vesaro, wyposażony w kierownicę, dzięki czemu nastolatka może przejść uczyć się jazdy off-track - z domu.

Zawodnicy, wśród których znalazła się Isabelle, przygotowują się do wyścigu we francuskiej miejscowości Le Mans, który odbędzie się w 2020 roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas