Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Serwis bez barier” dla warszawskiej dzielnicy Śródmieście

29.01.2018
Autor: Mateusz Różański
Prezes Integracji Piotr Pawłowski przekazuje certyfikat Serwis bez barier burmistrzowi dzielnicy Śródmieście Krzysztofowi Czubaszkowi

Meldunki, sprawy lokalowe, rejestracja pojazdów czy wyrabianie dowodów osobistych – te wszystkie czynności wymagają kontaktu z naszym najbliższym samorządem, a więc np. z dzielnicą. Dlatego tak ważne jest, by strony internetowe samorządów były w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Do pionierów i wzorcowych witryn należy od 29 stycznia strona warszawskiej Dzielnicy Śródmieście, która otrzymała certyfikat „Serwis bez barier”.

- Ten certyfikat to efekt pracy wielu osób, z której otrzymano pozytywny efekt - nasz serwis może służyć szerokiemu gronu mieszkańców i nikogo nie wyklucza – mówił burmistrz dzielnicy Śródmieście Krzysztof Czubaszek podczas uroczystego wręczania certyfikatu „Serwis bez barier” w poniedziałek, 29 stycznia, w Warszawie.

Wymagający test

Na samym początku audytorzy Integracji – eksperci w zakresie dostępności oraz testerzy z różnymi niepełnosprawnościami – poddali stronę srodmiescie.warszawa.pl gruntownej analizie pod kątem zgodności ze standardem WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines – Wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych).


Filmik prezentujący, jak się tworzy dostępne treści WCAG 2.0 z kanału Integracja.tv na YouTube.com.

Wynik audytu wypadł pozytywnie, dlatego strona Śródmieścia jako pierwsza z witryn warszawskich dzielnic, mogła otrzymać certyfikat Integracji „Serwis bez barier”. W ten sposób Dzielnica Śródmieście dołączyła do elitarnego grona firm i instytucji dostępnych stron dla osób z niepełnosprawnością, do którego należą m.in. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów czy Komenda Główna Straży Pożarnej.

Serwis Śródmieścia otrzymał także wyróżnienie w zeszłorocznej edycji konkursu Warszawa bez barier.

Dostępność to proces

Przyznanie certyfikatu Integracji to jednak nie koniec pracy nad dostępnością strony.

- Kluczowa jest teraz konsekwencja i praca redaktorów strony – tłumaczył po wręczeniu certyfikatu Prezes Integracji Piotr Pawłowski. – Teraz to oni muszą zwracać uwagę na to, na ile teksty są dobrze przygotowane, jak są umieszczane na stronie, czy zdjęcia są właściwie opisane. Dzisiaj wszystko jest dobrze, ale jeśli jutro ktoś wrzuci zdjęcie i go nie opisze, to osoba niewidoma zwyczajnie nie dowie się co na nim jest – dodał prezes Integracji.

- Chcemy dalej pracować nad rozwijaniem strony, a nie kupiać się tylko na tym, że jednorazowo udało nam się jakąś barierę przeskoczyć – odpowiedział burmistrz Krzysztof Czubaszek.

Zapowiedział też, że jeśli zajdzie taka potrzeba to wydeleguje osoby zajmujące się stroną na szkolenie, dotyczące tworzenia dostępnych treści.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas