Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowoczesne centrum leczenia SM otwarto w Krakowie

02.02.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Zamek Królewski w Krakowie

Szpital Uniwersytecki w Krakowie zainaugurował w czwartek, 1 lutego, działalność Poradni Stwardnienia Rozsianego - nowoczesnego centrum diagnozy, leczenia i rehabilitacji SM. Koszt modernizacji poradni to prawie 2 mln zł większość pochodzi z dotacji z Ministerstwa Zdrowia.

- Staraliśmy się pacjentom dotkniętych stwardnieniem rozsianym (SM) stworzyć tu wyjątkowe warunki - zarówno do diagnozowania, jak leczenia i rehabilitacji. Jesteśmy przygotowani na monitorowanie całego procesu indywidualnego leczenia i na konsultacje nawet trudnych przypadków – powiedziała kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego, prof. Agnieszka Słowik.

Przyjazne warunki

Profesor zwróciła uwagę, że pacjenci ze stwardnieniem rozsianym są związani ze szpitalem przez wiele lat, przychodząc raz w miesiącu na leczenie i rehabilitację. Choroba często występuje u „młodych dorosłych”, najczęściej u 20-30-latków - czyli osób, które dopiero „wchodzą w życie” i chcą pracować.

- Dlatego tak ważne było stworzenie im komfortowych warunków - by nie byli dodatkowo narażeni na niedogodności związane z oczekiwaniem w kolejkach i trudny dostęp do leczenia u specjalisty. Zależało mi na tym, żeby przychodzili tu bez obaw - z przyjemnością. Koncentrujemy się nie tylko na ratowaniu ich życia, ale chcemy im tu stworzyć przyjazne, godne warunki chorowania - aby ta choroba była mniej uciążliwa – powiedziała prof. Słowik.

Nowa poradnia znajduje się w budynku Oddziału Klinicznego Neurologii przy ul. Botanicznej. Składa się z pięciu gabinetów lekarskich, gabinetu diagnostyczno-zabiegowego, sali aplikacji leków oraz sali rehabilitacji i łazienki.

Poradnia ściśle współpracuje z innymi ośrodkami w Małopolsce, a oddziały w mniejszych miastach regionu mogą przysyłać do niej swych pacjentów oraz konsultować trudne przypadki.

„Choroba, nad którą potrafimy panować”

Jak podkreślają specjaliści – nowa poradnia jest w stałym kontakcie ze znanymi światowymi centrami do badań i leczenia tej choroby. Krakowscy lekarze odbywają regularnie rozmowy i konsultacje ze znanymi ośrodkami w Stanach Zjednoczonych, w których niektórzy pracownicy krakowskiego szpitala uniwersyteckiego uzupełniali swoje wykształcenie – jednym z nich jest wiodący uniwersytet w Rochester.

- Ciągle jeszcze traktujemy SM jak chorobę nieuleczalną. Ale choć nie znamy jej bezpośredniej przyczyny, dziś to jest choroba, nad którą potrafimy panować – powiedziała krajowa konsultantka w dziedzinie neurologii, prof. Danuta Ryglewicz. – Coraz lepiej poznajemy patomechanizm, który doprowadza do wystąpienia zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Stosujemy gamę 12 leków, które są przebadane klinicznie i wprowadzone oficjalnie do światowego leczenia, w różnym stopniu są one skuteczne w leczeniu SM, ale bardzo spowalniają przebieg choroby – dodała.

Całościowa refundacja

Jak podkreślała podczas konferencji prasowej prof. Słowik - zarówno stosowanie drogich lekarstw, jak cały proces skomplikowanego leczenia i rehabilitacji - są dziś w pełni refundowane.

- To choroba najczęściej występująca na północnej półkuli - znacznie rzadziej pojawia się np. w rejonie Morza Śródziemnego czy w Afryce. Wpływ ma tu nasłonecznienie i poziom witaminy D oraz odpowiednie żywienie – powiedziała prof. Danuta Ryglewicz.

Przebudowa i remont pomieszczeń na potrzeby nowej „Poradni dla chorych na stwardnienie rozsiane”, wraz z zakupem niezbędnej infrastruktury kosztowały prawie 2 mln zł, a większość środków pochodziła z dotacji z Ministerstwa Zdrowia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy przeszkadza Ci smog?

Biuletyn

Wspierają nas