Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie kontynuacja prac nad projektem ustawy ws. zrównania świadczeń dla opiekunów

07.02.2018
Autor: Beata Dązbłaż, fot. sxc.hu
Grafika: czarna waga szalkowa

Sejmowa podkomisja stała ds. osób niepełnosprawnych zajmie się projektem Nowoczesnej, dotyczącym zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Zakłada on przyznanie wszystkim opiekunom osób z niepełnosprawnością, zarówno dzieci, jak i dorosłych, jednego świadczenia pielęgnacyjnego, zamiast rozróżnienia świadczenia na pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekunów i specjalny zasiłek opiekuńczy.

AKTUALIZACJA 7.02.2018, godz. 10:45

Projekt podczas sejmowej Komisji Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej 6 lutego 2018 r. zaprezentowała posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska. Zakłada on realizację dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego, który uznał m.in. za niekonstytucyjne rozróżnianie opiekunów osób z niepełnosprawnością w zależności od tego, czy opiekują się oni dziećmi, czy dorosłymi, od czego uzależnia się wysokość i rodzaj pobieranego przez nich świadczenia.

Świadczenie łączone z emeryturą

Projekt Nowoczesnej mówi o przyznaniu wszystkim opiekunom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnością jednego świadczenia opiekuńczego, tj. świadczenia pielęgnacyjnego, jeśli zrezygnowali oni z zatrudnienia na rzecz faktycznej opieki.

Świadczenie pielęgnacyjne mógłby także otrzymać pobierający emeryturę, rentę, rentę rodzinną z tytułu śmierci małżonka przyznaną w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, rentę socjalną, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne. W ich przypadku świadczenie pielęgnacyjne miałoby wysokość różnicy pomiędzy kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą pobieranej emerytury czy renty.

Zasiłek pielęgnacyjny dla szerszej grupy

Inną proponowaną zmianą, realizującą wyrok TK, byłoby przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego wszystkim osobom dorosłym z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym, niezależnie od momentu jej powstania. Proponuje się jego podniesienie do wysokości 200 zł (ze 153 zł).

Opiekun osoby z niepełnosprawnością, w myśl proponowanej nowelizacji, mógłby też dorywczo dorabiać do świadczenia pielęgnacyjnego, bez jego utraty.

Projekt za drogi?

Do proponowanej zmiany odniósł się Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Według niego, projekt wymaga dogłębnej analizy i refleksji. Zwrócił uwagę, że mowa w nim m.in. o rezygnacji z pracy etatowej, a nie zarobkowej, co znacznie ograniczałoby grupę uprawnioną do pobierania świadczenia. Podkreślił także, że stosowanie w rozważanym obszarze kryterium dochodowego nie zostało uznane przez TK za niewłaściwe.

- Z naszych wyliczeń wynika, że koszt proponowanej nowelizacji kosztowałby budżet państwa 18,5 mld zł, dla porównania na projekt 500+ w tym roku mamy przeznaczone 24,5 mld zł – powiedział wiceminister.

Projektem zmian zajmie się teraz sejmowa Podkomisja stała ds. osób niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • debata, debata
  anna
  19.02.2018, 17:01
  dlaczego prace nad zrownaniem zasilkow trwaja juz kilka lat jesli chodzi o niepelnosprawnych doroslych a inne ustawy podejmuje sie w tydzien nawet, wstyd I hanba dla rzadu, lenie I oszusci znow nas oszukali,
  odpowiedz na komentarz
 • Prace będą wznowione...........
  Małgorzata
  14.02.2018, 11:13
  Prace trwają, a dojenie świadczenia pielęgnacyjnego za frajer przez mamusie urojonych autystów, aspergerów, alergików idzie w najlepsze. Bardzo nieudolny rząd sprzyja jak może cwaniakom, nierobom,symulantom. Za to faktycznych opiekunów na prawdę ciężkich stanów zepchnął do rynsztoka. Takie to prawo i sprawiedliwość, taka to ,,dobra zmiana" koń by się uśmiał.
  odpowiedz na komentarz
 • i tak od 12 lat
  matka
  13.02.2018, 15:43
  OGŁUPIANIE i ŁUPIENIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH TRWA a NAWET KWITNIE ...Zrównanie z 153 zł do 200 zł podzielone przez 12 lat bo to tyle właśnie czasu trwa TO DEBATOWANIE NAD ZASIŁKIEM PIELĘGNACYJNYM przekłada się na CZTERY ZŁOTE ROCZNIE ! JAK IM NIE WSTYD ............PEWNO "N" OCZEKUJE PO TEJ PODWYŻCE UZNANIA ICH ZASŁUG PRZY URNACH WYBORCZYCH !! NIEPEŁNOSPRAWNI z RENTAMI SOCJALNYMI TO GRUPA LUDZI OD WIELU LAT ...........DYSKRYMINOWANYCH PRZEZ KOLEJNE EKIPY RZĄDZĄCE ...JAK WIDAĆ POmysły bezczelnych sytych pOSŁÓW na upadlanie niepełnosprawnych i ich rodzin TRWA !! BAWCIE się DOBRZE ............ODPŁACIMY WAM PRZY URNACH !!
  odpowiedz na komentarz
 • Przyjmuje zaklad
  gosc
  11.02.2018, 09:19
  Przyjmuje zaklad ze nie bedzie zadnego wyrownania.
  odpowiedz na komentarz
 • a głupiemu radość
  smutna
  09.02.2018, 19:44
  Kolejne obiecanki, cacanki, żeby zyskać na czasie. Hasło; " sejmowa podkomisja zajmuje się projektem", zamknie usta, na jakiś czas, wszystkim niezadowolonym. Ja, już doliczyć się nie mogę, ile jest wszystkich komisji i podkomisji, badających sprawy niepełnosprawnych. Od lat czekam na rezultaty prac tych komisji i nic. Że też nie ma kary na tych polityków i te ich wieloletnie kłamstwa!
  odpowiedz na komentarz
 • Ponad dwa lata trwały prace nad projektem !
  Katarzyna
  09.02.2018, 08:38
  Teraz wznowiono prace, ale ile one potrwają. Kiedy planowane jest ich zakończenie oraz od kiedy nowa ustawa o świadczeniach będzie obowiązywać. Za każdym razem ,tak było w grudniu ubiegłego roku ministerstwo rodziny wstrzymywało prace nad ustawą prosząc o czas i trochę cierpliwości .Może przedstawiciel ministerstwa przedstawi obywatelom na jakim etapie są prace jakie będą zmiany i od kiedy może nowa ustawa obowiązywać. To by świadczyło o szacunku dla opiekunów, którzy od wielu lat walczą o równe traktowanie i troskę państwa o tych którzy nie mogą sami walczyć o swoje prawo do godnego życia.
  odpowiedz na komentarz
 • Coś tu nie gra!
  niepełnosprawny 05R
  08.02.2018, 18:44
  Zasiłek pielęgnacyjny do wysokości 200 zł tylko dla niepełnosprawnych ze stopniem umiarkowanym!?, a co ze stopniem znacznym?, nadal będzie 153 zł?, to jakieś nieporozumienie.
  odpowiedz na komentarz
 • przeciek z kuluarów
  Opiekunka Mareczka
  08.02.2018, 09:41
  Świadczenie pielęgnacyjne zostanie zrównane , z pewnym ..... ale........ Dla opiekunów niepełnosprawnych osób dorosłych czyli wszystkich którzy ukończyli 18 lat zostaną wprowadzone kryterium dochodowe i skala niesamodzielności. Dla opiekunów dzieci-osób niepełnoletnich nic się nie zmieni, nadal pozostaną faworyzowani. Właśnie takie oszczędnościowe rozwiązanie dopuszcza wyrok TK K38/13.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek
  Jan
  08.02.2018, 03:25
  Właśnie powinno być kryterium dochodowe dla wszystkich opiekunów , tych pobierających świadczenie pielęgnacyjne i na 500 + też
  odpowiedz na komentarz
 • Równe świadczenie dla opiekunów dzieci i dorosłych niepełnosprawnych.
  jan.
  07.02.2018, 12:31
  Wystarczy żeby Ci opiekunowie dostawali równe świadczenie opiekuńcze bez kryterium dochodowego i bez prawa podjęcia pracy ani w przypadku pobierania renty ,emerytury .Należy również podnieśc wysokość zasiłku pielęgnacyjnego, ze 153 zł ,.chociaż do wysokości dodatku pielęgnacyjnego.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy przeszkadza Ci smog?

Biuletyn

Wspierają nas