Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Gorąca dyskusja. Sejm przyjął informację nt. realizacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych

09.02.2018
Autor: PAP, fot. P. Stanisławski
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

Sejm przyjął w czwartek, 8 lutego 2018 r., informację rządu na temat realizacji w 2015 r. i 2016 r. postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych. Wniosek o odrzucenie informacji zgłosił klub PO.

Karta Praw Osób Niepełnosprawnych – uchwalona przez Sejm w 1997 r. – stanowi, że „osoby niepełnosprawne, czyli osoby, których sprawność fizyczna, psychiczna lub umysłowa trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza lub uniemożliwia życie codzienne, naukę, pracę oraz pełnienie ról społecznych, zgodnie z normami prawnymi i zwyczajowymi, mają prawo do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia oraz nie mogą podlegać dyskryminacji”.

Chociaż Karta nie ma wiążącej mocy prawnej, zawiera katalog dziesięciu praw osób niepełnosprawnych, wskazując kluczowe obszary dla polityki państwa, m.in. w zakresie szczególnego wsparcia osób z niepełnosprawnością oraz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu tej grupy obywateli.

Dewastacja czy kuriozum?

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz podkreślił przed głosowaniem, że jest zdziwiony tym, że PO złożyła wniosek o odrzucenie informacji.

- Informacja została przygotowana, tak jak wszystkie poprzednie. Od 20 lat Sejm, co roku, przyjmuje informację o realizacji postanowień karty. Głos sprzeciwu przeciwko faktom jest, nie ukrywam, dosyć kuriozalny – powiedział.

Sławomir Piechota z PO pytał m.in. o wykonanie wyrównanie wyroku TK ws. opiekunów osób niepełnosprawnych. Trybunał orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją.

- Rząd PO zakończył się w 2015 r. Czy zostawił projekt ustawy? Zostawił. Czy wpisał go w projekt budżetu na 2016 pieniądze na wykonanie wyroku? Tak – mówił Sławomir Piechota. – A co zaczęli robić przedstawiciele rządu PiS? Pan minister nie chciał wiedzieć, że członkowie rządu zaczęli ostentacyjnie parkować w miejscach osób niepełnosprawnych. Pan wicepremier Gowin, pani minister edukacji narodowej Anna Zalewska, pan minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. To pokazuje skalę arogancji.

Jak mówił, PiS dewastuje budowane przez PO podstawy godnego traktowania osób z niepełnosprawnością.

Niesamodzielność pozwoli realizować wyrok TK

Minister edukacji Anna Zalewska odpowiedziała, że ministerstwo prowadzi szereg działań na rzecz dzieci ze specjalnymi potrzebami. Odniosła się też do uwagi posła na temat parkowania w miejscu dla osób z niepełnosprawnością.

- Po pierwsze natychmiast przeprosiłam. (...) Był tam zmieniony ruch, policja wskazała to miejsce – wyjaśniała.

Z kolei Kornelia Wróblewska (Nowoczesna) podkreśliła, że w sejmowej podkomisji jest projekt, który wyrównuje kwoty zasiłków dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, przygotowany przez Nowoczesną.

- Dlaczego nie wprowadzacie dobrych rozwiązań? Dlaczego do programu „Za Życiem” nie wprowadzacie państwo rozwiązań, na które czekają środowiska osób niepełnosprawnych? – pytała.

Krzysztof Michałkiewicz przypomniał, że resort pracuje nad projektem ustawy o orzecznictwie o niepełnosprawności.

- Gdzie będzie także orzekana niesamodzielność, która pozwoli zrealizować wyrok TK – powiedział.

Osób z niepełnosprawnością coraz mniej

Jak wynika ze sprawozdania za 2015 r.:

 • w Polsce zamieszkiwało 3 mln 252 tys. osób z niepełnosprawnością w wieku 16 lat i więcej, w tym 1 mln 153 tys. w wieku 65 lat i więcej (35,5 proc.).
 • Współczynnik aktywności zawodowej osób z niepełnosprawnością w wieku 16 lat i więcej wyniósł 16,5 proc., wskaźnik zatrudnienia 14,5 proc., a stopa bezrobocia 12,3 proc.
 • Dla osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym współczynnik aktywności zawodowej wynosił 25,9 proc., wskaźnik zatrudnienia 22,5 proc., a stopa bezrobocia osiągnęła poziom 13,0 proc.

Z kolei w 2016 r.:

 • w Polsce zamieszkiwało 3 mln 207 tys. osób niepełnosprawnych prawnie w wieku 16 lat i więcej, tj. 10,4 proc. ogółu populacji Polski w tej grupie wiekowej.
 • Liczba osób z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym według tzw. ekonomicznych grup wieku (18-59 dla kobiet i 18-64 dla mężczyzn) wynosiła 1773 tys., co stanowiło 8 proc. ludności Polski w tym wieku.

W dokumencie za 2015 i 2016 r. zwrócono uwagę, że osoby z niepełnosprawnością w wieku produkcyjnym wciąż pozostają w większości poza rynkiem pracy, mimo znaczącego wsparcia ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i budżetu państwa.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • To wszystko to PIC NA WODĘ
  Kaleka
  10.02.2018, 17:56
  Wszystko robione przez rządzących w sprawach ON jest robione pod publikę, a w rzeczywistości robi się wszystko tak aby gnębić ON?
  odpowiedz na komentarz
 • o jakich rozwiązania chyba jest mowa.
  kasia
  09.02.2018, 16:37
  Nie głosowałam za opozycją ,ale partia która rządzi nic dla wyrównania świadczeń nie zrobiła. Mieli dwa lata projektu,dyskusji wyliczeń i nadal trwa podział oraz wyraźna różnica w wysokości świadczeń. Teraz trwa praca nad orzecznictwem,która nie wiadomo kiedy zostanie zakończona. Tak trzeci rok bez decyzji w sprawie opiekunów. Czy można dobrze ocenić realizację rządu w sprawie osób niepelnosprawnych. Nie bo brak działań w tak ważnej sprawie jak opiekunowie osob niepełnosprawnych, którzy mają głodowe emerytury ,renty i inne świadczenia. Moja ocena działania rządu jest negatywna.
  odpowiedz na komentarz
 • Skala arogancji osób będących u władzy.
  niepełnosprawny.
  09.02.2018, 14:07
  Ten rząd nie zrobił nic dla niepełnosprawnych,wzbogacił finansowo urzędników,orzeczników wydających nowe legitymacje, nowe karty parkingowe,podwyżki dla urzędników min.900+,dofinansowania dla pracodawców zatrudniających ON.Nadal są dyskryminowani opiekunowie ON 520 i 1412 zł,nadal zasiłek pielęgnacyjny w niezmiennej od lat 12 wysokości 153 zł.Szkodliwa reforma emerytalna pozbawiająca osoby niepełnosprawne,całkowicie niezdolne do pracy które przepracowały kobiety 20 i mężczyżni 25 lat wcześniejszej o 5 lat emerytury dla kobiet w wieku 55 i mężczyzn60 lat tak jak wcześniej regulował to Art 29 i 32 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.Nadal latami muszą osoby te poszkodowane przez los dochodzić swych praw do należnych świadczeń w ZUSAch i Sądach.Nikt nie pomyślał dla tych osób o jakiś dodatkach z tytułu niepełnosprawności,niezdolności do pracy z tytułu chorób,chorób zawodowych czy wypadkowych,takich jak 500+,400+,900+,dodatkach i deputatach dla górników,nauczycieli,urzędników.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy przeszkadza Ci smog?

Biuletyn

Wspierają nas