Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Rafalska: środowiskowe domy samopomocy potrzebne w każdym powiecie

12.02.2018
Autor: PAP, fot. A. Kuśmierz
Uśmiechnięta twarz minister Elżbiety Rafalskiej

- Inwestycja w środowiskowe domy samopomocy to jeden z najlepszych sposobów wydatkowania pieniędzy publicznych – mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podczas poniedziałkowego otwarcia takiej placówki w Strzelcach Krajeńskich w Lubuskiem.

Minister podkreślała, że zależy jej na tym, aby choć jedna taka placówka była w każdym powiecie.

- To najlepsze inwestycje, na które można wydawać publiczne, państwowe pieniądze, dlatego, że to nie jest inwestycja w infrastrukturę, ten budynek ma tylko służyć temu, żeby osoby niepełnosprawne mogły tu znaleźć drugi dom, swoje miejsce, w którym będą czuły się bezpiecznie, dobrze, z którym będą mogły rozwijać swoje zainteresowania, uczyć się poruszania czasami w trudnych kwestiach, uczyć się różnych życiowych umiejętności – powiedziała podczas otwarcia minister Rafalska.

Dodała, że gratuluje samorządom, które decydują się na otwieranie tego typu placówek wsparcia.

- To jest dobra, korzystna inwestycja. Dobra dla mieszkańców, dobra dla osób niepełnosprawnych, ale też dla samorządów korzystna, ponieważ finansowanie pobytu uczestników jest w pełni pokrywane ze środków budżetu państwa – zaznaczyła minister rodziny. – Prowadząc politykę swojego resortu, staram się w ten sposób dzielić te budżetowe środki, które nie zawsze są wystarczające, aby ta sieć placówek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi była w miarę jednolita, a więc żeby chociażby w powiecie była jedna taka placówka.

Minister Rafalska dodała, że np. w przypadku północnej części woj. lubuskiego sytuacja w tym zakresie jest niezła, ale w skali całego kraju różnie z tym bywa.

Jeszcze dwa powiaty

Na zakończenie minister podziękowała osobom zaangażowanym w otwarcie ŚDS w Strzelcach Krajeńskich i życzyła miłego pobytu podopiecznym placówki. Ci przygotowali dla swoich gości krótki program artystyczny.

- Życzę, żeby te uśmiechnięte twarze i te słoneczniki (ozdoby na głowach – przyp. PAP) umilały i rozjaśniały wam każdy dzień tego pobytu, żeby placówka wypełniała się ciekawymi, interesującymi pomysłami, żeby to ciepło, o którym mówił pan burmistrz, bo poprzednio była tu kotłownia, było naszym ludzkim ciepłem, naszym po prostu sercem – powiedziała Elżbieta Rafalska.

Wojewoda lubuski Władysław Dajczak przypomniał, że w woj. lubuskim działają 32 Środowiskowe Domy Samopomocy, w których jest 919 miejsc. Na ich utrzymanie w tym roku w budżecie wojewody jest 16 mln zł.

- Niestety, mamy jeszcze w woj. lubuskim dwa powiaty, to jest Żagań i Wschowa (gdzie nie ma ŚDS – przyp. PAP), wymienię je mobilizując, by w tych powiatach takie decyzje zapadły (o utworzeniu ŚDS – przyp. PAP), żeby ludzie, którzy potrzebują takich miejsc mogli je uzyskać – dodał Dajczak.

Ponad 900 tys. zł

Środowiskowy Dom Samopomocy w Strzelcach jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30, ma 25 miejsc. Placówka podlega samorządowi gminnemu. W zajęciach biorą udział mieszkańcy Strzelec i ościennych wsi. Dom rozpoczął działalność pod koniec zeszłego roku.

ŚDS mieści się na parterze dawnej kotłowni przy ul. Kościuszki. Pomieszczenia, które zajmuje zostały wyremontowane i zaadaptowane do nowych potrzeb.

- Takie domy w naszym powiecie już funkcjonują, w Strzelcach go nie było, są warsztaty terapii zajęciowej, ale nie było takiego dziennego domu samopomocy, stąd decyzja, że postaramy się o pieniądze z ministerstwa i z urzędu wojewódzkiego. Te pieniądze dostaliśmy w stu procentach, bo to jest ponad 900 tys. zł – powiedział burmistrz Strzelec Krajeńskich Mateusz Feder.

Najważniejszy kontakt z ludźmi

Jedną z osób zabiegających o powstanie tej placówki jest mieszkanka Strzelec Krajeńskich, Elżbieta Szafranek, której córka Żaneta jest jedną z uczestniczek zajęć w ŚDS. Jak powiedziała PAP, starania o utworzenie domu trwały dwa lata, ale warto było podjąć ten trud.

- Mamy to miejsce, mamy możliwość przekazania dzieci pod troskliwą, mam nadzieję bardzo dobrą, opiekę i myślę, że to stanie się nowym domem dla naszych dzieci i podopiecznych, którzy tutaj uczęszczają (...). Tutaj zapewniony jest kontakt z innymi. Myślę, że to jest najważniejsze, że dziecko wyjedzie z domu – powiedziała PAP Elżbieta Szafranek.

ŚDS jest ośrodkiem wsparcia – placówką dziennego pobytu przeznaczoną dla osób przewlekle chorujących psychicznie oraz z niepełnosprawnością intelektualną, wymagających wsparcia w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych i postępowania rehabilitacyjnego.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Chcesz uczęszczać do Środowiskowego Domu Samopomocy??
  Pomponik
  13.02.2018, 20:46
  Bez grzebania MOPS w Twoich rachunkach niestety się nie da!! ...i to właśnie jest (m.in) w tym systemie chore! Chore jest również to, że uczestnicy ŚDS nie uczą się żadnej samodzielności, ale uczą się ogromnej zależności psychicznej od personelu takich miejsc.
  odpowiedz na komentarz
 • A co z WTZ
  zainteresowany
  13.02.2018, 17:56
  Pracujemy ledwo wiążąc koniec zkońcem Tetapuci z wyższym wykształceniem najniżsxa krajowa WSTYD
  odpowiedz na komentarz
 • SDS do poprawy
  Aga
  13.02.2018, 14:34
  Trzeba też zlikwidować patologie do jakich dochodzi w SDS-ach. Pop pierwsze nie przyjmowane są osoby bardzo niesamodzielne, żeby pracownikom było łatwiej. Czyli Ci którzy najbardziej tej pomocy potrzebują często są z niej wykluczeni. Ponad to po 13.00 już żadne zajęcia nie są prowadzone a ubrani podopieczni czekają na busa niekiedy godzinę i tak dzień w dzień. Sala doświadczania świata nieużywana, tylko na pokaz a podopieczni nie korzystają bo jeszcze się zniszczy...można tak dłużej, ale takie rzeczy to u nas normalność. Wszędzie tak jest, niby w prawie coś zagwarantowane ale uzyskać prawie niemożliwe.
  odpowiedz na komentarz
 • Brawo Pani Minister, czekamy zatem na realizację priorytetu 3.2 programu Za Życiem
  Zbigniew Worony
  13.02.2018, 11:51
  Całkowicie z Panią Minister zgadzam się, pod jednym warunkiem... że nie będzie castingów na " łatwiejsze przypadki" i w pierwszej kolejności będą przyjmowane osoby najbardziej niesamodzielne i wymagające wsparcia a pieniądze przeznaczane z budżetu adekwatne będą do stopnia niepełnosprawności tak by ŚDSy były miejscem efektywnej terapii a nie przechowalniami. Po to jest nasza petycja.https://secure.avaaz.org/pl/petition/Premier_Mateusz_Morawiecki_i_Mini ster_Elzbieta_Rafalska_Nie_zamykajmy_doroslych_z_niepelnosprawnoscia_w_czterec h_scianac/?cmQpfmb&utm_source=sharetools&utm_medium=copy&utm_campaign=petition -469935-Premier_Mateusz_Morawiecki_i_Minister_Elzbieta_Rafalska_Nie_zamykajmy_ doroslych_z_niepelnosprawnoscia_w_czterech_scianac&utm_term=mQpfmb%2Bpl
  odpowiedz na komentarz
 • Domy terapi dla niepełnosprawnych
  M.k
  13.02.2018, 11:50
  Takie Domy są potrzebne na już. Mama 16ll z Z. Downa. Powiat Piaseczno Koło Warszawy
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy przeszkadza Ci smog?

Biuletyn

Wspierają nas