Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sukces polskiego projektu na Białorusi dot. osób z niepełnosprawnością

13.02.2018
Autor: PAP, fot. Marta Kuśmierz
Wisząca na ścianie ikona osoby na wózku

W Mińsku w ramach finansowanego przez Polskę projektu pomocy rozwojowej „Szkoła profesjonalnej opieki” przeprowadzono szkolenia dla pracowników pomocy społecznej i medyków pracujących z seniorami i osobami z niepełnosprawnością, a także zakupiono specjalistyczny sprzęt.

- Wspierając ten projekt, chcieliśmy zwrócić uwagę na tematykę senioralną, ogromnie ważną dla naszych społeczeństw w kontekście sytuacji demograficznej – powiedział w poniedziałek, 13 lutego, podczas podsumowania projektu charge d’affaires Ambasady RP na Białorusi Michał Chabros. – Serdecznie dziękuję naszym białoruskim partnerom, bo my tylko wsparliśmy ich pomysł, ich pracę oraz ich wysiłek – dodał dyplomata.

Mińskie Centrum Aktywnej Starości

Celem projektu, sfinansowanego w ramach małych grantów Ambasady RP na Białorusi, jest poprawa standardów opieki senioralnej i osób z niepełnosprawnością.

Projekt, którego efektem jest stworzenie przez stronę białoruską Centrum Aktywnej Starości w Mińsku, objął 85 uczestników szkoleń - zarówno specjalistów z wykształceniem medycznym, jak i osoby z doświadczeniem pracy opiekuńczej, w większości pracowników ośrodków pomocy społecznej z ośmiu dzielnic Mińska i 17 miejscowości – głównie miast powiatowych obwodu mińskiego.

Ponadto z grantu pomocowego zakupiono sprzęt specjalistyczny (łóżka i stoły do masażu, półaktywne wózki inwalidzkie, specjalistyczne manekiny, sprzęt elektroniczny - kamery rejestrujące, projektor, ekran, komputer itp.), który jest wyposażeniem Centrum.

Na terenie Centrum Aktywnej Starości działa kawiarnia, pracownia komputerowa i klub dyskusyjny dla seniorów.

Pomysł z USA

Wartość polskiego wsparcia w ramach projektu wyniosła prawie 35 tys. euro. W otwarciu Centrum wzięli udział przedstawiciele białoruskiego ministerstwa pracy oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w stworzenie ośrodka.

Inicjatorka pomysłu Jelena Demidowa przyznała, że pomysł stworzenia Centrum podpatrzyła podczas stażu w USA. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że placówka znacząco wesprze pracę 146 ośrodków pomocy społecznej na Białorusi oraz będzie ciekawym miejscem spotkań dla mińskich seniorów.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy przeszkadza Ci smog?

Biuletyn

Wspierają nas