Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Chcesz, aby telewizja była w pełni dostępna? Podpisz petycję!

13.02.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. tworzenie na żywo napisów do programu Taniec z Gwiazdami, archiwum redakcji
dwie osoby siedzą przed pięcioma monitorami i robią napisy dla niesłyszących

- Moi znajomi i przyjaciele z uszkodzeniem wzroku i/lub słuchu bardzo często mówią z żalem, że nie są w stanie odbierać programów TV. W ogóle nie mają TV, bo nie odnoszą z tego żadnej korzyści i czują się „ludźmi gorszej, drugiej kategorii”, bo nie są na bieżąco z tym, czym żyje ich środowisko – mówi Grzegorz Kozłowski, prezes Polskiej Fundacji Słabosłyszących PFOS. Przedstawiciele środowiska osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi wystosowali petycję, dotyczącą wprowadzenia udogodnień (tłumacz języka migowego, napisy, audiodeskrypcja) we wszystkich programach telewizyjnych.

„Od wielu lat my – osoby Głuche, słabosłyszące i niewidome – prosimy o dostępną telewizję. Chcemy korzystać z praw człowieka: dostępu do informacji i wiedzy. Nasze potrzeby nie są brane pod uwagę” – piszą autorzy petycji.

Ich zdaniem zarówno praktyka mediów publicznych i prywatnych w Polsce, jak i obowiązujące prawo doprowadzają do wykluczenia osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Polska za Botswaną

„Obecna Ustawa o radiofonii i telewizji wymaga od nadawców zaledwie 10 proc. dostępnych programów: z napisami, językiem migowym i audiodeskrypcją. W polskiej telewizji średnia programów nadawanych w ten sposób wynosi 18,5 proc. (KRRIT 2017). Są to jednak głównie seriale i powtórki programów. Dla porównania – w Europie telewizje publiczne nadają średnio: 66 proc. programów z napisami i 13 proc/ programów z audiodeskrypcją (EBU 2016)” – czytamy w petycji.

Warto podkreślić, że pod względem ilości programów tłumaczonych na język migowy Polskę wyprzedza m.in. Łotwa i zmagająca się dziedzictwem kolonializmu Botswana. Środowiska osób z niepełnosprawnością nie satysfakcjonują również zapisy procedowanego w parlamencie projektu Ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji zakłada nałożenie na nadawców telewizyjnych obowiązku wprowadzenia do 2022 roku w emitowanych przez siebie programach udogodnień dla osób z niepełnosprawnością.

Jednym z sukcesów środowiska osób z niepełnosprawnością było wywalczenie napisów w zeszłorocznym programie Taniec z Gwiazdami, którego gwiazdą była Iwona Cichosz, niesłysząca modelka i aktorka.

Popierasz postulaty – podpisz petycję!

Petycja zamieszczona na portalu petycjeonline.com zawiera szereg postulatów. Ich realizacja umożliwiłaby osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu pełne korzystanie z mediów – zgodnie z zapisami Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnością.

Postulaty w petycji to m.in.:

 • prawo, które zapewni dostępność telewizji: 50 proc. w 5 lat oraz 100 proc. w 10 lat,
 • definicje i rozdzielenie napisów dla niesłyszących, audiodeskrypcji i tłumaczeń na język migowy w prawie,
 • dostępność programów o najwyższej oglądalności, napisy na żywo w wiadomościach, programach publicystycznych i kulturalnych,
 • programy z napisami dla niesłyszących, audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy w godzinach wysokiej oglądalności, a nie powtórki w godzinach nocnych,
 • publikowanie w internecie programów, którym w telewizji zapewniono dostępność,
 • wysokiej jakości usług i uwzględniania opinii odbiorców.

Jeśli zgadzasz się z tymi postulatami, podpisz petycję przygotowaną przez osoby Głuche, słabosłyszące, niewidome i ich przyjaciół.

Komentarz

 • CO ZROBLI RZĄD i KOLESIE PiS toleruja okradanie najbiednieszy naród szYDERA KOSTUCJI R.P.
  inwalida 1 grupy glodny
  14.02.2018, 14:33
  POSTALY FIORMY CO BAZUJA NA NARZUCANIA OBYWATELA OPŁATY ZA TELEWISJE JESTO OKNO NA SWIAT TYLKO OPERATORZY KABLOWI ŁAMIA KOSTUCJE EMERYCI i RECISCI WYRANIE MÓWIĄ USTAWY ZLIKWIDOWAC W?W OPERATOROW NADAJA BRUK ?

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas