Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Więcej pieniędzy z PFRON dla samorządów na wsparcie osób z niepełnosprawnością

14.02.2018
Autor: tp, fot. PFRON
Źródło: pfron.org.pl, inf. własne
Logo PFRON. Podparty kwitnący kwiatek, obok napis: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

947 mln zł – tyle w 2018 roku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zamierza przekazać samorządom wojewódzkim i powiatowym na wsparcie osób z niepełnosprawnością. To o 17 mln zł więcej niż w 2017 roku.

Samorządy wojewódzkie otrzymają z tej puli, nie licząc kosztów obsługi, 143 mln zł, czyli tyle samo, ile w zeszłym roku. Więcej dostaną zaś samorządy powiatowe – 780,9 mln zł wobec 764,3 mln zł w 2017 roku.

Z całej kwoty otrzymanej przez powiaty 436,5 mln zł trafi do warsztatów terapii zajęciowej. Oprócz WTZ ze środków PFRON w powiatach dofinansowywane są m.in. sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne, turnusy rehabilitacyjne czy choćby usługi tłumaczy języka migowego, a także likwidowane są bariery architektoniczne, w komunikowaniu się i techniczne. Dystrybucją tych środków zajmują się Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR).

Jak wygląda dofinansowanie w PCPR?

W tej chwili dofinansowanie do przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych wynosi do 100 proc. kosztów udziału własnego osoby z niepełnosprawnością w limicie ceny, jeżeli taki udział jest wymagany, albo do 150 proc. kwoty limitu na dany sprzęt, jaki został wyznaczony przez NFZ, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.

Natomiast dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się wynosi do 95 proc. kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż do wysokości 15-krotnego przeciętnego wynagrodzenia.

O wsparciu decydują samorządy

W województwach środki z PFRON przeznaczane są zaś m.in. na dofinansowanie budowy i remontów obiektów służących rehabilitacji osób z niepełnosprawnością, zakłady aktywności zawodowej czy współpracę z organizacjami pozarządowymi i fundacjami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Zarówno władze powiatowe, jak i wojewódzkie same określają, na jakiego rodzaju wsparcie osób z niepełnosprawnością przeznaczą środki z PFRON.


Dokładne kwoty, jakie PFRON zamierza przekazać do poszczególnych województw i powiatów, dostępne są na stronie Funduszu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ALKOHOLIK Z NIEPELNOSPRAWNOSCIA.
  JERRY
  12.09.2018, 21:06
  DLACZEGO MAM ZYC ZA 87 I 3137 Z TYTULU UBOSTWA GDY RZAD PRZYZNAJE SOBIE NAGRODY ZA TO CZEGO NIEZROBILI.
  odpowiedz na komentarz
 • JERZY JAN STANIAK. Dlaczego mam zyc za 87 pln
  JERRY
  12.09.2018, 21:03
  JESTEM ALKOHOLIKIEM W TRAKCIE TERAPI. A NIEPELNOSPRAWNY UMIARKOWANIE MAM 87 PLN + 3137 Z TYTULU UBOSTWA. KTO ZA TO MA ZYC , NA LEKI WYDAJE OK. 200PLM M- NIE. A RACHUNKI.
  odpowiedz na komentarz
 • Dyskryminacja
  homer
  22.02.2018, 03:28
  Czy w 2018 r.będzie nadal obowiązywać zarządzenie byłego prezesa PFRON (Kwiatkowskiego)ograniczające przyznawanie dofinansowania do likwidacji barier w komunikowaniu się osobom które przekroczyły 65 rok życia.Polska jest jedynym krajem na świecie gdzie obowiązuje dyskryminacja ze względu na wiek.
  odpowiedz na komentarz
 • A co na to Korwin?
  ONawózku
  21.02.2018, 12:02
  A pamiętacie taki program "Bez Pardonu" nadawanego chyba na Tele5 przed 2015, gdzie parę razy występował Korwin? W jednym z wydań programu właśnie gadał jak państwowe instytucje mające pomagać niepełnosprawnym robią ich w balona i zaproponował zaproszenie tam do studia jakichś ON, którzy by to lepiej wyjaśnili (więc chyba jacyś nie uważają jego wypowiedzi za obraźliwe i znają go osobiście, skoro byłby w stanie przyjść z takimi osobami do programu, ps. o ile pamiętam, prowadzący się zgodził). Jednak programu już nie emitują, więc nie mieliśmy okazji zobaczyć takowego wydania. Może tv Integracja raz zrobiłaby taki program?
  odpowiedz na komentarz
 • informacje o puli środków na kazdy powiat powinny byc transparentne
  ON znacznie optymistyczna
  17.02.2018, 18:17
  czy istnieje jakies wiarygodne źródło - tzn strona internetowa? Kótra podaje, ile w danym roku dostaje konkretny powiat, z podziałem na pule na różne programy celowe?
  odpowiedz na komentarz
 • asia
  asia
  16.02.2018, 21:24
  Powinny być dwie oddzielne pule pieniędzy. Jedna na ośrodki, druga dla indywidualnych osób. W ogóle wytłumaczcie mi, jak urzędnik na podstawie złożonego wniosku może decydować komu się coś bardziej należy a komu mniej. Swojego czasu komputery dostawali nawet osoby głęboko upośledzone tylko dlatego, że wniosek był prawidłowo umotywowany. Znam przypadek osoby niewidomej która otrzymała dofinansowanie do samochodu mimo , że nie miała dysfunkcji narządu ruchu. Wszystko się da zaatwić.
  odpowiedz na komentarz
 • pieniądze są, ale przeciekają przez palce ...
  Rozgoryczona
  16.02.2018, 19:03
  Poziom urzędniczej głupoty sięga zenitu! Przeznaczyli pieniądze dla WTZ-ów, a osoba potrzebująca specjalistyczny wózek inwalidzki (ręczny) musi dopłacić z własnej kieszeni ponad 3000 zł! W WTZ-tach przebywają od wielu lat, jedne i te same upośledzone umysłowo osoby, które systematycznie otrzymują wsparcie. Gdzie jest pomoc dla tych, którzy są w normie intelektualnej, ale są mocno niesprawni fizycznie? Nie mają dostępu do bezpłatnej rehabilitacji, ani do ośrodków dziennego pobytu, ani do pomocy asystenta. Zabrano im dofinansowanie do wózków elektrycznych. To jest polska forma eutanazji w ramach programu "Za życiem"! Z roku na rok jest gorzej!
  odpowiedz na komentarz
 • Do Marty
  mama
  16.02.2018, 13:34
  Nikt nie osądza urzędników, że kradną pieniądze ale dlaczego np WTZ czy OREW-y są bardziej wspierane niż niektóre osoby indywidualne. Sytuacja dofinansowania do komputera poniżej opisana, dobry przykład. To jest śmiechu warte żebyśmy musieli kontrolować gdzie idą pieniądze z PFRON i wysyłać jakieś zapytania...co nam to da? mamy walczyć , to jest bez sensu. A jeżeli chodzi o układy to przecież normalne że takie są
  odpowiedz na komentarz
 • ściema
  Tomasz
  16.02.2018, 12:46
  mój powiat dostał o 10 tysięcy mniej w porównaniu do roku poprzedniego
  odpowiedz na komentarz
 • AMPUTOWANY
  jerzy
  15.02.2018, 18:41
  Od siedmiu lat czytam słyszę - przyznano większe dotacje a rzeczywistość pozostaje taka sama. Z renty przeszedłem na emeryturę i skończył się aktywny samorząd zostałem z ręką w nocniku bo 68-latka nikt nie będzie inwestował to nie Norwegia ani Dania takie odzywki w MOPS-ie Łódź. A protezy drożeją to nie 20000 lub 30000 na dzień dzisiejszy średniej klasy proteza modularna przy amputacji na wysokości uda to minimum 60 - 70 tyś. komu ta kasa przypada proszę nie piszcie o średniej tylko o konkretach bo średnio to ja jem bigos tylko kto to mięsko wyżera moja kapusta coraz biedniejsza.
  odpowiedz na komentarz
 • Więcej pieniędzy z PFRON dla samorządów na wsparcie osób z niepełnosprawnością
  realista
  15.02.2018, 18:07
  Więcej pieniędzy ale na co ? Od kilku lat składam wniosek z Aktywnego samorządu o dofinansowanie zakupu komputera dla osoby niedowidzącej. Wniosek rozpatrywany odmownie, uzyskane za mało punktów. Przy punktacji jest jawna dyskryminacja, mieszkasz na wsi masz punkty a jeśli w małym mieście to już nie. Pracujesz to masz punkty a jak nie to nie
  odpowiedz na komentarz
 • Pic na wodę...
  Liczyrzepa
  15.02.2018, 18:06
  Pieniądze tradycyjnie się rozmyją! Niepełnosprawni dostaną "chałę i dwa całe". PiS/PO jedno wielkie ZŁO!
  odpowiedz na komentarz
 • BZDURA
  wiesław
  15.02.2018, 15:01
  Jak więcej o 17 mln skoro powiat grójecki woj. mazowieckie dostanie o jakieś 10 tys. mniej niż w zeszłym roku. To komu dali te 17 mln?
  odpowiedz na komentarz
 • kto z Was to sprawdził?
  Marta
  15.02.2018, 14:59
  Szanowni Państwo, a kto z Was sprawdził jak wydatkowane zostały te środki? Ale nie opierał się na tym, że "ktoś mi powiedziała" albo "bo ja nie dostałem". Kto odwiedził stronę PCPR? Kto wysłał zapytanie w trybie informacji publicznej? Czy ktoś chociaż wie na ile ośrodków PCPR te pieniądze zostaną podzielone? Czy ktoś wie ile środków "w jego PCPR" pochłaniają WTZ-y? Kiedy czytam Państwa uwagi to mam wrażenie, że kierujecie się Państwo jednym wnioskiem: jak ja nie dostałem tych pieniędzy to znaczy że ci z urzędu je ukradli a jak nie ukradli ich sami to dali je swoim znajomkom. I tak możemy sobie biadolić dalej.
  odpowiedz na komentarz
 • dofinansowanie
  asia
  15.02.2018, 13:15
  "Zarówno władze powiatowe, jak i wojewódzkie same określają, na jakiego rodzaju wsparcie osób z niepełnosprawnością przeznaczą środki z PFRON." Za bardzo mi się to nie podoba. Nie wiem jakimi zasadami albo czym kierują się władze np powiatu w moim mieście przy przyznawaniu dofinansowań . Pamiętam kiedyś była niezła awantura bo dofinansowanie do wczasów rehabilitacyjnych dostawali jedni i ci sami ludzie co roku. Inni byli wykluczeni albo dostawali mniej. Odnoszę wrażenie, ze pewne grupy niepełnosprawnych np intelektualnie są bardziej uprzywilejowane niż inni. Nie mam zaufania do tych władz. Powiem w prost, złożyłam w tym roku po raz pierwszy wniosek ale już się zastanawiam gdzie się odwołam jeśli nie dostanę wsparcia albo dostanę marne grosze. Przecież nie do tych samych władz powiatowych mojego miasta. Te władze nie są niezależne.
  odpowiedz na komentarz
 • więcej tylko dla kogo?
  rencistka
  15.02.2018, 12:52
  Dopóki te pieniądze nie będą kontrolowane nie wierzę w możliwość skorzystania z nich przez ON. W większości w PCPR słyszy się że pieniędzy nie ma, a te pieniądze są kierowane na inne cele. Niepełnosprawni w ogóle, albo niewiele z nich korzystają bo nikt się nie liczy z tą grupą społeczną. Jestem ON i piszę własne odczucie. W WTZ członkami są od wieków ciągle Ci sami Ludzie i oni korzystają z wszystkiego.
  odpowiedz na komentarz
 • Przepraszam, że...
  Joanna Krzysztofik
  15.02.2018, 10:04
  ...nie piszę dłużej, ale nie chcę was zalewać tekstem, dlatego wklejam jedynie linki do kilku odcinków mającej kiedyś miejsce audycji Sprawni Wnet, w której uczestniczyłam z paroma znajomymi, a w których może być poruszany rzeczony temat: http://www.radiownet.pl/publikacje/audycja-z-15-pazdziernika-2015-o-zlodziejac h-i-pfron-ie, http://www.radiownet.pl/publikacje/a-mialo-byc-tylko-wesolo-audycja-z-12-maja- 2016, http://www.radiownet.pl/publikacje/audycja-z-9-czerwca-2016-z-korwinem-mikke-o -przyjazni, http://www.radiownet.pl/publikacje/nie-tylko-o-ekonomii-czyli-audycja-z-20-paz dziernika-2016. Pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • I co z tego?
  Marcin
  14.02.2018, 18:36
  Może to być i 90 mld zł, ale jeśli te pieniądze będą wydawane na durnoty to zawsze będzie mało. Na wózki w tym roku znowu nie ma pieniędzy i tak pewnie będzie w przyszłym i tka dalej. A dofinansowanie z PCPR to jak Yeti - każdy słyszał, nikt nie widział.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas