Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Naukowcy SUM pracują nad protezą nerwów obwodowych

14.02.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
część mikroskopu

Protezę z wewnętrznym rusztowaniem do regeneracji zniszczonego w efekcie urazu nerwu obwodowego, np. nogi czy ręki, stworzyli naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach.

- W tej chwili badamy tę protezę na zwierzętach, a docelowo ma służyć zaopatrywaniu takich ubytków u ludzi – poinformował dr Adam Właszczuk z Katedry i Zakładu Fizjologii SUM.

Jak wyjaśnił, w przypadku, gdy nerw jest zniszczony na dłuższym odcinku, naturalne procesy jego regeneracji są często zaburzone. Powstają np. nerwiaki, choremu dokucza ból, nie odzyskuje też pełni władzy w kończynie.

Tworzenie tunelu

- My w miejsce uszkodzenia próbujemy wszczepiać tunele, w których jest rusztowanie z biodegradowalnych włókien z chityny, pochodzącej z pancerzy skorupiaków czy z grzybów - i osłonka z polimeru, stosowanego do wytwarzania wchłanialnych nici chirurgicznych. Z tych materiałów budujemy tunel, który pomaga tym nerwom przerastać i spotkać się z drugim odcinkiem – tłumaczył dr Właszczuk.

W przypadku uszkodzenia nerwu obwodowego lekarze wykorzystują też do jego regeneracji własne nerwy pacjenta, pobrane z innej części ciała, gdzie takie pobranie uczyni relatywnie najmniejszą stratę.

- Zawsze wiąże się to jednak z pewnym okaleczeniem pacjenta – podkreślił naukowiec.

Protezę przedstawiono podczas spotkania networkingowego naukowców pod hasłem „Miliard w patencie”, które odbyło się we wtorek 13 lutego w SUM.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas