Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Weź udział w badaniu nad relacjami chorych na otyłość z pracownikami służby zdrowia

20.02.2018
Autor: inf. pras.
Cień osoby z otyłością

Jak lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia odnoszą się do chorych na otyłość sprawdzi Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA. Fundacja rozpoczyna pierwsze ogólnopolskie badanie społeczne nad relacjami między osobami chorymi na otyłość a pracownikami placówek medycznych. Do udziału w badaniu zaproszeni są pacjenci powyżej 18 roku życia i z BMI (wskaźnikiem masy ciała) 30+. Badanie realizuje Zakład Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W 2014r. Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA jako pierwsza w Polsce zaczęła gromadzić relacje chorych na otyłość o formach dyskryminacji i stygmatyzacji, których doświadczają na co dzień w różnych obszarach życia społecznego. Jedną z tych dziedzin jest dostęp do opieki zdrowotnej i usług medycznych.

Prawdziwe podejście do pacjentów

- Nasza baza obejmuje jednak tylko niewielką grupę chorych na otyłość i to tych, którzy podzielili się negatywnymi doświadczeniami ze swoich kontaktów z lekarzami, pielęgniarkami, położnymi i innymi pracownikami służby zdrowia – wyjaśnia Magdalena Gajda, Prezes Fundacji OD-WAGA. – Nie uwzględnia natomiast opinii pozytywnych. Chcemy zatem dokładniej zbadać, jak wyglądają relacje między chorymi na otyłość a pracownikami placówek medycznych w całym kraju.

„Analiza doświadczeń pacjentów chorych na otyłość w kontaktach z personelem medycznym” to pierwsze z serii badań antydyskryminacyjnych planowanych przez Fundację OD-WAGA. Badanie przygotował i przeprowadzi Zakład Socjologii Medycyny i Patologii Społecznych Katedry Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

- To naturalne, że rozpoczynamy nasz cykl badawczy od placówek medycznych. To miejsca, do których trafiamy w pierwszej kolejności, kiedy leczymy się z powodu otyłości lub innych chorób. Podejście personelu warunkuje to czy będziemy rzetelnie leczeni i traktowani szacunkiem jak inni pacjenci – mówi Magdalena Gajda.

Obszary relacji

Do Fundacji OD-WAGA docierają także głosy pracowników służby zdrowia. Mówią wprost, że nie czują się przygotowani merytorycznie do leczenia osób chorych na otyłość, a także do odpowiedniego wspierania tej grupy pacjentów w terapii i do sprawowania opieki nad nimi.

- Celem naszego badania jest zatem zdiagnozowanie tych obszarów relacji między chorymi na otyłość a pracownikami służby zdrowia, które wymagają zmiany i edukacji – mówi dr Krzysztof Sobczak, kierownik badania.

Weź udział w badaniu

Badanie pt. „Analiza doświadczeń pacjentów chorych na otyłość w kontaktach z personelem medycznym” jest całkowicie anonimowe. Realizowane jest poprzez specjalną ankietę złożoną z pytań zamkniętych i otwartych. Do udziału w badaniu zapraszamy kobiety i mężczyzn z nadwagą i chorych na otyłość w wieku powyżej 18 roku życia i ze wskaźnikiem masy ciała (BMI) 30 i więcej. Aby zebrać miarodajny materiał badawczy potrzebne są wypowiedzi ok. 600 osób.

- Chcemy zbadać między innymi takie czynniki jak komfort chorego na otyłość podczas wizyty w placówce medycznej, formy komunikacji słownej i niewerbalnej z pacjentem, podejście do choroby otyłości i jej leczenia – wyjaśnia dr Krzysztof Sobczak.

Weź udział w badaniu, dostępnym na platformie: www.e-badania.pl. Badanie potrwa do marca 2019 r.

Zgody na realizację badania udzieliła Niezależna Komisja Bioetyczna ds. Badań Naukowych przy Gdańskim Uniwersytecie Medycznym – nr zgody:  NKBBN/589/2017-2018.


Fundacja OD-WAGA planuje także przeprowadzenie badań na temat relacji chorych na otyłość m.in. z pracodawcami i w miejscach publicznych, np. w środkach transportu i sklepach.

Badanie pt. „Analiza doświadczeń pacjentów chorych na otyłość w kontaktach z personelem medycznym” realizowane jest pod Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością. Partnerem Społecznym badań jest Stowarzyszenie Pacjentów Bariatrycznych CHLO, a Patronem Medialnym portal zdrowotny www.poradnikzdrowie.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Kiedy przede wszystkim potrzebujesz pomocy drugiej osoby w codziennym życiu – dla siebie lub członka rodziny?

Biuletyn

Wspierają nas