Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zabójczy absurd. Nawet trzy razy dłuższe oczekiwanie na badanie w różnych województwach

21.02.2018
Autor: inf. pras., fot. sxc.hu
grafika trzy rzędy po trzy sylwetki

Najnowsze dane Fundacji Onkologicznej Alivia nie pozostawiają złudzeń – polscy pacjenci nie mogą być szybko diagnozowani w kierunku chorób nowotworowych. Wszystkiemu winne kolejki do diagnostyki obrazowej. Okazuje się, że w zależności od województwa czas oczekiwania na badanie może różnić się nawet trzy razy, a w niektórych regionach szybciej można się dostać w trybie zwykłym niż gdzie indziej w trybie nagłym. To ponury żart z pacjentów, którzy walczą o swoje zdrowie.

Politycy i eksperci zawsze mówią, że najważniejsza jest szybka diagnostyka. Jak mamy to zrobić, skoro chory z Mazowsza musi czekać 5 miesięcy na rezonans klatki piersiowej. Na CITO! – mówi Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia, który zapowiada wystąpienie do rządu o wpisanie do rozporządzenia Ministra Zdrowia maksymalnego czasu oczekiwania na badanie oraz utworzenie centralnej bazy urządzeń, aby je maksymalnie wykorzystać.

Czas jest kluczowy

Fundacja Alivia prowadzi portal Kolejkoskop, który pomaga rocznie kilkuset tysiącom pacjentów znaleźć najkrótszą kolejkę do badania rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym, w zależności od rodzaju otrzymanego skierowania (tryb zwykły, CITO oraz karta diagnostyki i leczenia onkologicznego). Od czwartego kwartału 2017 r. Fundacja publikuje te dane, ponieważ wtedy NFZ przekazał znaczące środki na rozładowanie długich kolejek. Najważniejsze wnioski z prowadzonych analiz to wyjątkowo długi czas oczekiwania na badania, które mogą mieć decydujące znaczenie dla diagnozowania choroby nowotworowej oraz duże nierówności w dostępie do publicznej ochrony zdrowia.

Wyniki najnowszego zestawienia nie pozostają złudzeń. Kod pocztowy ma wciąż znaczenie dla tego, jak szybko pacjent uzyska dostęp do niezbędnych badań. W przypadku tomografii komputerowej pacjent ze Śląska czeka o połowę dłużej w trybie pilnym niż chory z Podlasia, któremu lekarz wystawił skierowanie w trybie zwykłym. Dzieje się tak pomimo tego, że obaj płacą taką samą składkę.

Jeszcze większe absurdy dotyczą rezonansu magnetycznego. Pacjenci z kilku województw czekają na badania w trybie pilnym dwa razy albo nawet trzy razy dłużej niż chorzy z województwa świętokrzyskiego czy, ponownie, podlaskiego.

Doprosić się...

Wskazane powyżej dane są szokujące również dlatego, że eksperci zgodnie potwierdzają zależność pomiędzy skutecznością leczenia raka a stopniem zaawansowania choroby w momencie rozpoznania. Szybkości diagnozy, jak wynika z informacji przedstawionej przez Najwyższą Izbę Kontroli, nie poprawia pakiet onkologiczny, który zapewnia szybszą diagnostykę nielicznym i wybranym pacjentom.

Fundacja Alivia zapowiada prowadzenie zdecydowanych działań. We wtorek, 20 lutego, do Ministerstwa Zdrowia trafiło pismo z wnioskiem o zapewnienie dostępu do badań w odpowiednim czasie. Zagwarantowanie czasu oczekiwania na świadczenie jest jednym z postulatów przygotowanych przez ponad 40 organizacji pacjenckich w toku dyskusji nad zmianą systemu ochrony zdrowia, toczącej się od czasu protestu środowiska rezydentów. Organizacja zaapeluje również, po raz trzeci, o stworzenie publicznie dostępnej bazy urządzeń diagnostycznych, które pozwolą ocenić ich stopień wykorzystania. Pisma zwracające uwagę na nierówności w dostępie do publicznej ochrony zdrowia już trafiły do Rzecznika Praw Pacjenta oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.


Fundacja Onkologiczna Alivia niesie pomoc chorym na raka w Polsce od 2010 roku. Jej założycielem jest Bartosz Poliński – starszy brat Agaty, u której 3 lata wcześniej, w wieku 28 lat, został zdiagnozowany zaawansowany rak. Od tej pory wspólnie wspierają chorych i ich bliskich w trudnych sytuacjach, jak również angażują ludzi zdrowych w działania na rzecz walki z rakiem.

Fundacja motywuje swoich podopiecznych do aktywnej postawy w trudnym procesie leczenia onkologicznego – szukania jak największej ilości informacji na temat danego przypadku, podejmowania decyzji dotyczących leczenia wspólnie z lekarzem. Fundacja udostępnia też bezpłatnie serwisy Onkomapa.pl, Kolejkoskop.pl i Prostowraka.pl Dzięki nim chorzy mogą znaleźć najlepszy ośrodek onkologiczny w okolicy, najwyżej ocenianego lekarza, wyszukać najkrótszą kolejkę do bezpłatnych badań diagnostycznych a także określić optymalne dla siebie leczenie.

Więcej informacji na stronie fundacji alivia.org.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Gdzie ostatnio w telewizji lub w internecie widziałaś/-eś osobę z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas