Przejdź do treści głównej

Zamiana ról. Ten spot daje do myślenia [WIDEO]

Jak wyglądałby świat, gdyby osoby słyszące stanowiły mniejszość? Jak wyglądałaby telewizja? Na te pytania próbuje odpowiedzieć spot pn. „Zamian ról” nakręcony przez głuchych członków Polskiego Związku Głuchych Oddziału Mazowieckiego. Film jest częścią akcji zbierania podpisów pod petycją w sprawie dostępności programów telewizyjnych.

Na kanapie siedzi mężczyzna, który chce obejrzeć telewizyjne wiadomości. Niestety ma z tym problem – na wszystkich kanałach prezenterzy posługują się jedynie językiem migowym. Film ma na celu pokazanie, jak na co dzień czują się osoby niesłyszące, które ze względu na brak dostosowań: tłumaczenia na język migowy i napisów są wykluczone z korzystania z mediów.

W drugiej części filmu na ekranie telewizora pojawiają się napisy i... tłumacz przekazujący informacje w języku polskim. Pozwala to zrozumieć, jak niewiele potrzeba, by osoby z niepełnosprawnością słuchu mogły w pełni korzystać z telewizji.

Chcesz dostępnej telewizji – podpisz petycję!

Celem filmu jest zachęcenie do podpisania petycji, dotyczącej wprowadzenia udogodnień (tłumacz języka migowego, napisy, audiodeskrypcja) we wszystkich programach telewizyjnych. Zawiera ona szereg postulatów. Ich realizacja umożliwiłaby osobom z niepełnosprawnością wzroku i słuchu pełne korzystanie z mediów – zgodnie z zapisami Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnością.

Postulaty zawarte w petycji to m.in.:

 • prawo, które zapewni dostępność telewizji: 50 proc. w 5 lat oraz 100 proc. w 10 lat,
 • definicje i rozdzielenie napisów dla niesłyszących, audiodeskrypcji i tłumaczeń na język migowy w prawie,
 • dostępność programów o najwyższej oglądalności, napisy na żywo w wiadomościach, programach publicystycznych i kulturalnych,
 • programy z napisami dla niesłyszących, audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy w godzinach wysokiej oglądalności, a nie powtórki w godzinach nocnych,
 • publikowanie w internecie programów, którym w telewizji zapewniono dostępność,
 • wysokiej jakości usług i uwzględniania opinii odbiorców.

Jeśli zgadzasz się z tymi postulatami, podpisz petycję przygotowaną przez osoby Głuche, słabosłyszące, niewidome i ich przyjaciół.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Petycję podpisałem
  Borzoi
  01.03.2018, 21:59
  Tak się nasze władze szczycą układami z USA. Latają tam i nie zauważyli, że ich telewizja zawsze umieszcza w czasie emisji filmów i wiadomości tłumacza migowego. Ułomnych mamy polityków to jedyne wytłumaczenie.
  odpowiedz na komentarz
 • Świetny spot i ważna akcja!-BRAWO
  Aleksandra
  01.03.2018, 21:41
  PETYCJĘ UDOSTĘPNIAMY NA FB-to bardzo ważny spot bo utrudnienia są ogromne.Petycja oczywiście podpisana ! POWODZENIA!
  odpowiedz na komentarz

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas