Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Oscar dla filmu o głuchej dziewczynce. Aktorka wygłosiła przemówienie w języku migowym

05.03.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. kadr z filmiku/YouTube.com
aktorka Rachel Shenton mówi i miga podczas przemówienia przy odebraniu Oscara

- Nasz film opowiada o głuchej dziewczynce, która urodziła się w świecie ciszy. To nie jest w żaden sposób przesadzone ani przejaskrawione. Miliony dzieci na całym świecie żyje w ciszy i mierzy się z komunikacyjnymi barierami, zwłaszcza w dostępie do edukacji – powiedziała, także w języku migowym, Rachel Shenton – aktorka i scenarzystka filmu pt. „Silent child”, który zdobył statuetkę w kategorii Najlepszy film krótkometrażowy.

Film „Silent child” w reżyserii Chrisa Overtona opowiada o 6-letniej Libby, głuchej dziewczynce, która poznaje język migowy dzięki pracownicy socjalnej Joanne, granej przez Rachel Shenton. Aktorka jest też autorką scenariusza, do którego inspiracją były jej osobiste przeżycia – ojciec Rachel Shenton stracił słuch w wyniku chemioterapii.

Spełniona obietnica

W rolę Libby wcieliła się kilkuletnia głucha aktorka Maisie Sly. To właśnie jej Rachel Shenton obiecała, że jeśli film zdobędzie Oscara, to swoją przemowę po odebraniu nagrody wygłosi również w języku migowym. I tak się stało.

Podczas przemowy aktorka podziękowała Amerykańskiej Akademii Filmowej za to, że swoim werdyktem przyczyniła się do zwiększenia świadomości społecznej na temat sytuacji Głuchych i języka migowego.

Nie tylko „Silent child”

Warto wspomnieć, że język migowy jest jednym z ważnych wątków filmu „Kształt wody”, który bez wątpienia jest największym zwycięzcą tegorocznej oscarowej Gali. Obraz  Guillermo del Toro zdobył aż cztery statuetki: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, za najlepszą ścieżkę dźwiękową i najlepszą scenografię.

Główną bohaterką „Kształtu wody” jest niemówiąca i posługująca się jezykiem migowym sprzątaczka Elisa Esposito, grana przez Sally Hawkins.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Gdzie ostatnio w telewizji lub w internecie widziałaś/-eś osobę z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas