Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

DGP: Dzieci w psychicznej rozsypce

05.03.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Smutne, zgarbione dziecko siedzi na schodach

Liczba najmłodszych z problemami psychicznymi rośnie w zastraszającym tempie. Tak źle jeszcze nie było, a eksperci przy resorcie zdrowia pracują nad planem ratunkowym, który może zacząć działać od stycznia 2019 r. – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Według informacji gazety, od 2019 r. może wystartować program, który ma zmienić te sytuację.

- Psycholog w każdej szkole, terapeutyczne zespoły mobilne i szybko dostępna terapia rodzinna - to elementy projektu stworzonego przez zespół ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży – czytamy.

Trójstopniowy model opieki

Podstawą pomocy ma być rozwinięcie oferty psychologicznej blisko zamieszkania dziecka.

- Tak jak w przypadku dorosłych, ważny jest rozwój opieki środowiskowej. Model musi się jednak różnić od tego dla dorosłych, ponieważ dzieci mają inne potrzeby – tłumaczy dr hab. Barbara Remberk, konsultant w dziecinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

W założeniu ma być trójstopniowy model opieki: będzie się zaczynał od różnych, niemedycznych form pomocy w środowisku dziecka (dom rodzinny, szkoła), drugim stopniem będzie leczenie ambulatoryjne - w poradniach, a dopiero w ostatnim - szpital.

Plan zakłada też wprowadzenie nowego zawodu: terapeuty środowiskowego dzieci i młodzieży. Do jego zadań należeć będzie koordynacja, wsparcie i współpraca ze specjalistami ze szkoły.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Który obszar rządowego programu Dostępność Plus uważasz za najważniejszy?

Biuletyn

Wspierają nas