Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dyscypliny Pjongczang 2018: narciarstwo alpejskie

06.03.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. fot. Maciej Wolański/PZSN Start
Igor Sikorski w skręcie na monoski podczas przejazdu na igrzyskach w Soczi

Narciarstwo alpejskie w programie zimowych igrzysk paraolimpijskich znajduje się od samego początku. To w tej dyscyplinie podczas tego sportowego święta uczestniczące kraje mają możliwość zdobycia największej liczby medali.

Zasady narciarstwa alpejskiego osób z niepełnosprawnością

Historia tej dyscypliny jest ściśle związana z rozwojem zimowych igrzysk paraolimpijskich. Obok biegów narciarskich, jest rozgrywana na każdych igrzyskach od zawodów w 1976 r. Na początku rozgrywano slalom, slalom gigant oraz superkombinację. Początkowo udział brali zawodnicy po amputacjach rąk i nóg.

W 1984 r. zadebiutowali zjazdowcy, a w austriackim Innsbrucku swoich sił spróbowali także zawodnicy niewidomi i niedowidzący. W 1992 roku w Albertville rozdano medale także w supergigancie.

Włoski Turyn przyniósł zmianę w programie narciarstwa. Od 2006 r. medale rozdaje się w trzech kategoriach startowych: zawodników siedzących, stojących oraz niewidomych i niedowidzących w konkurencjach: zjazd, supergigant, slalom i slalom gigant, a w kanadyjskim Vancouver 2010 roku dorzucono superkombinację. To właśnie w tych pięciu konkurencjach zostaną również rozdane medale w Pjongczangu.

Kategorie niepełnosprawności w narciarstwie alpejskim

W narciarstwie alpejskim są trzy grupy startowe:

  • zawodnicy stojący (np. rywalizują sportowcy po amputacjach lub z porażeniem kończyn górnych – LW2-9),
  • zawodnicy siedzący (np. rywalizują sportowcy z porażeniem narządu ruchu uniemożliwiającym lub utrudniającym chodzenie, paraplegicy – LW10-12),
  • zawodnicy niewidomi i niedowidzący (B1-3).

Polskie sukcesy

Nasza historia startów rozpoczęła się już podczas pierwszych igrzysk paraolimpijskich. Reprezentowała nas czwórka zawodników: Tadeusz Zajączkowski, Franciszek Tracz, Ryszard Suder oraz Stanisław Bednarz. Dwóch Polaków skończyło zawody w pierwszej ósemce: Tracz był szósty, zaś Suder ósmy.

Pierwsze medale zdobyliśmy w 1984 roku. Trzykrotnie na najniższym stopniu podium stawała wówczas Elżbieta Dadok, a raz Franciszek Tracz. Polska narciarka medale zdobywała w slalomie, slalomie gigancie i superkombinacji, zaś Tracz w slalomie.

Cztery lata później igrzyska paraolimpijskie odbyły się ponownie w Innsbrucku. Tam Elżbieta Dadok sięgnęła po brązowe medale w slalomie gigancie i slalomie, a Tracz w zjeździe. Od tamtej pory nasz dorobek medalowy się nie zmienił.

Jak będzie w Pjongczangu?

Niewątpliwie uwaga skupiona będzie na Igorze Sikorskim (na zdj. na górze). Polak, rywalizujący w kategorii zawodników siedzących, po zdobyciu wicemistrzostwa świata w Tarvisio w 2017 roku stał się kandydatem do medalu w slalomie. Tegoroczne znakomite wyniki Pucharu Świata oraz Pucharu Europy potwierdzają, że Polaka stać na krążek podczas zbliżających się igrzysk w Pjongczangu.

Drugi nasz reprezentant, Maciej Krężel, startujący wspólnie z przewodniczką Anną Ogarzyńską w kategorii osób niewidomych i niedowidzących, powinien zająć miejsce w ósemce, co będzie bardzo dobrym rezultatem.

Maciej Krężel jedzie za swoją przewodniczką Anną Ogarzyńską podczas slalomu w Soczi
Niedowidzący Maciej Krężel jedzie za swoją przewodniczką Anną Ogarzyńską, fot. Maciej Wolański/PZSN Start

Czy wiesz, że...

W tabeli medalowej igrzysk paraolimpijskich prowadzi Gerd Schönfelder. Niemiec wywalczył 22 medale, w tym 16 złotych w tej konkurencji w latach 1996-2010 (bilans 16 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe). Wyprzedza swoją rodaczkę, Reinhild Möller (16-2-1).

Informacje praktyczne

Obiekt

Jeongseon Alpine Centre

Liczba kompletów medali

30

Terminarz

Godziny według polskiego czasu

  • 10 marca, sobota – zjazd kobiet i mężczyzn (wszystkie kategorie) – godz. 1:30-4:30
  • 11 marca, niedziela – supergigant kobiet i mężczyzn (wszystkie kategorie) – godz. 1:30-5:00
  • 13 marca, wtorek – superkombinacja kobiet i mężczyzn (wszystkie kategorie) – supergigant godz. 2:00-3:25, slalom godz. 4:00-6:30
  • 14 marca, środa – slalom mężczyzn (wszystkie kategorie) – godz. 1:30-3:00 oraz 6:00-7:30
  • 15 marca, czwartek – slalom kobiet (wszystkie kategorie) – godz. 1:30-3:00 oraz 4:30-5:30
  • 17 marca, sobota – slalom gigant mężczyzn (wszystkie kategorie) – godz. 1:30-3:00 oraz 4:30-5:30
  • 18 marca, niedziela – slalom gigant kobiet (wszystkie kategorie) – godz. 1:30-3:00 oraz 4:30-5:30

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas