Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kibicuj z nami Polakom na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczangu!

08.03.2018
Autor: Redakcja, fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar
Cztery zdjęcia przedstawiające sportowców na śniegu: narciarza zjazdowca, snowboardzistę, biegacza na sledżu i biatlonistę z karabinkiem

W dniach 9-18 marca sportowcy z niepełnosprawnością powalczą o medale XII Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pjongczangu. Wywiady z zawodnikami, codzienne newsy z Korei, galerie zdjęć, konkurs z ciekawymi nagrodami – to tylko niektóre atrakcje czekające na Czytelników portalu w dziale www.niepelnosprawni.pl/pjongczang.

 • „Kilka razy myślałem już, że skręciłem kark, tak mocno przekoziołkowałem. Ostatnio we wrześniu, gdy mieliśmy treningi na stoku w hali na Litwie. Jak to w hali, są słupy i ściana, to nie jest otwarta przestrzeń. Wypadłem tam ze slalomu i uderzyłem głową w ścianę. Dość solidnie. Coś mi wtedy chrupnęło w szyi i myślałem, że skręciłem sobie kark. Pomyślałem, że nie chciałbym zostać tetraplegikiem...” – wyznaje w opublikowanym na portalu Niepelnosprawni.pl wywiadzie Igor Sikorski, na co dzień poruszający się na wózku narciarz alpejski, który ma realne szanse na medal w Pjongczangu.
 • „Na igrzyskach wystartuje trzech zawodników, z którymi jeszcze nigdy nie wygrałem. Jednego z nich mam już bardzo blisko, jest w moim zasięgu. Można więc powiedzieć, że szanse są. Ja też nie chciałbym nakładać na siebie jakiejś bardzo dużej presji, ale jeśli wyjdzie perfekcyjny dzień, jeśli trafimy z formą, jeśli smarowanie nart, które też ma ogromne znaczenie, nam „siądzie”, to myślę, że będzie dobrze” – podkreśla w rozmowie Witold Skupień, który na igrzyskach paraolimpijskich będzie rywalizował w biegach narciarskich i biatlonie.
 • „Jestem swego rodzaju snowboardowym weteranem. Jeździłem kiedyś dla przyjemności, snowboarding był formą aktywnego spędzania czasu. W 2004 roku doznałem wypadku na Kasprowym Wierchu. W czasie zjazdu, przy dość dużej szybkości, straciłem równowagę. Złamałem kość strzałkową i piszczelową w podudziu, a w wyniku błędów i zaniechań lekarskich niestety po czterech miesiącach konieczna była amputacja. Dziś do swojego wypadku i tego, co mnie spotkało, podchodzę z bardzo dużym dystansem. Czasem nawet mówię, że cieszę się, że tak się stało” – mówi w wywiadzie, który opublikujemy w piątek, 9 marca, Wojciech Taraba, który w Pjongczangu wystartuje w parasnowboardzie.

Kibicuj razem z nami!

Do tej pory Polacy na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich zdobyli 44 medale. W poświęconym igrzyskom w Pjongczangu dziale na portalu Niepelnosprawni.pl zapoznać się można m.in. z historią występów naszych zawodników.

Do Pjongczangu pojechało ośmioro Polaków – niektórzy z szansami na medale, inni po naukę i doświadczenie. Z zawodnikami z dysfunkcją wzroku towarzyszy na śniegu troje przewodników.

O tym, czy Polacy dorzucą coś do dotychczasowego bilansu medalowego, mówi w materiale wideo Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Także o szansach Polaków na medale, ale i o rosnącej profesjonalizacji sportu opowiada w materiale wideo Katarzyna Rogowiec, multimedalistka paraolimpijska.

W dziale o igrzyskach w Pjongczangu tłumaczymy także zasady poszczególnych zimowych dyscyplin paraolimpijskich oraz podajemy terminarz – według polskiego czasu.

Podczas igrzysk w Pjongczangu opowiemy także o tym, jak i gdzie osoby z niepełnosprawnością mogą zacząć uprawiać zimowe dyscypliny sportowe – czyli jak zostać mistrzem paraolimpijskim.

Dzięki współpracy Integracji i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, przez najbliższe niemal dwa tygodnie na portalu publikować będziemy najnowsze newsy prosto z Pjongczangu, a także zdjęcia czołowego polskiego fotoreportera sportowego, Bartłomieja Zborowskiego.

Dla Czytelników mamy także niespodziankę! W konkursie paraolimpijskim do wygrania będą znaczki pocztowe wraz z kopertą z pierwszego dnia obiegu, stworzone specjalnie na Igrzyska Paraolimpijskie w Pjongczangu przez Pocztę Polską, a także szaliki z logiem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Kibicuj razem z nami Polakom na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pjongczangu!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • ON
  ON
  09.03.2018, 10:23
  ciekawe czy w tvp i tv będą mówić tak jak się mówi na temat o różnych aferach i czy poruszą tematy o ON i ich wsparciu jak znam życie będzie tak kolorowo i różowo ze szok
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Gdzie ostatnio w telewizji lub w internecie widziałaś/-eś osobę z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas