Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO upomina się o równe prawa dla wszystkich opiekunów osób z niepełnosprawnością

08.03.2018
Autor: Mateusz Różański, fot. M. Różański
Źródło: rpo.gov.pl
Adam Bodnar przemawia na konferencji

Zapewnienie wsparcia ze strony państwa opiekunom osób z niepełnosprawnością, którzy nie mają wobec swoich podopiecznych obowiązku alimentacyjnego – tego domaga się Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO), dr Adam Bodnar, który wystąpił w tej sprawie do przewodniczącej sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

W tej chwili Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, na czele której stoi posłanka Bożena Borys-Szopa, pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dotyczy ona m.in. wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 października 2014 r., ujednolicenia świadczeń należnych opiekunom oraz rozszerzenia zakresu osób uprawnionych do świadczeń opiekuńczych. Sprawą zajmuje się obecnie podkomisja stała ds. osób niepełnosprawnych.

Warto przypomnieć, że coraz częściej opiekunowie osób dorosłych zgłaszają sprawę zróżnicowania świadczeń do sądów i wygrywają, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Wspiera ich w tym m.in. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Nie masz obowiązku alimentacyjnego? Zero wsparcia

W swoim piśmie do przewodniczącej Komisji, Rzecznik zwrócił również uwagę na kolejny problem, zgłoszony mu przez uczestników spotkań regionalnych. Chodzi o wykluczenie z grona uprawnionych do ubiegania się o świadczenie opiekuńcze osób, które nie mają obowiązku alimentacyjnego wobec podopiecznego.

Ograniczenie to powoduje, że nawet faktyczny opiekun, na którym jednak nie ciąży względem osoby z niepełnosprawnością obowiązek alimentacyjny, jest pozbawiony pomocy ze strony państwa – wskazał w swoim piśmie dr Bodnar. Jego zdaniem, konieczne jest umożliwienie uzyskania świadczenia osobie nawet niespokrewnionej i nieobciążonej obowiązkiem alimentacyjnym, której opieka byłaby najodpowiedniejsza z punku widzenia praw osoby z niepełnosprawnością.

„Nie do zaakceptowania jest bowiem sytuacja, gdy z powodu braku osób zobowiązanych do alimentacji jedyną alternatywą dla osoby wymagającej całodobowej opieki byłby pobyt w domu pomocy społecznej” – napisał RPO do przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Z pismem Rzecznika Praw Obywatelskich do sejmowej komisji można zapoznać się na stronie jego Biura (plik PDF, 234 KB).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Polska bez niepełnosprawnych
  Robert
  18.04.2018, 11:48
  Według PIS w erze propagandy sukcesu kiedy dla wszystkich są pieniądze na podwyżki to o niepełnosprawnych i ich opiekunach nawet nie chcą słyszeć. Już było tak że niepełnosprawnych zabijano a teraz skazuje się ich na śmierć głodową.Sam jestem opiekunem niepełnosprawnej żony i nieraz mam dylemat jedzenie czy lekarstwa.Przed wyborami PIS krytykował PO że dyskryminują niepełnosprawnych zaufałem zagłosowałem i się rozczarowałem.
  odpowiedz na komentarz
 • Panstwo teoretyczne
  Anna
  13.03.2018, 09:13
  Zarowno w rzadzie jak i w SKO itp. jedyne do czego daza to przedluzanie sprawy, przeciaganie terminow, aby zarowno opiekun jak i podopieczny nie doczekalli sie sprawiedliwosci. Wyrok TK z 2014 roku nie wykonany do dzisiaj. Co w wogolu ma byc? To panstwo istnieje tylko teoretycznie.
  odpowiedz na komentarz
 • Mącenie
  Mirosław Sobolewski
  11.03.2018, 10:48
  Kolejny rząd robi wszystko, aby sprawę opieki nad osobami niepełnosprawnymi zależnymi zagmatwać jak najbardziej, aby jak najmniej wydać na opiekę. Ta patologiczna filozofia pozostaje od lat bez zmian. Czy nie można było by prościej. Np. każdej ON zależnej przyznać na opiekę kwotę w wys. co najmniej najniższej krajowej, którą otrzymywał by opiekun, czy instytucja wskazana przez zainteresowaną osobę niepełnosprawną, lub członka rodziny w przypadku jej ubezwłasnowolnienia od odpowiedniego OPS_u. Tylko, ze wtedy Caritas nie otrzymał by takiej kasy jak w przypadku ‘ręcznego sterowania’ przez rząd PiS_u Mirosław Sobolewski / stow. STOP Wykluczeniom/ https://wykluczeniopiekunowie.wordpress.com/
  odpowiedz na komentarz
 • Wątpliwe aby coś się zmieniło.
  ON
  09.03.2018, 13:55
  Jak to może być żeby córka która opiekuje się dwojgiem starszych niepełnosprawnych rodziców nie mogła otrzymać świadczenia opiekuńczego gdyż rodzice mają rentę a wcześniej byli zdrowymi ludżmi którzy większą część swojego życia ciężko pracowali i stali się niepełnosprawnymi z tytułu chorób.Opiekun taki nie ma prawa nawet do opłaconej składki emerytalno rentowej i w przyszłości żadnych perspektyw do emerytury z tego tytułu.Ze świadczeń takich bez ograniczeń korzystają opiekunowie dzieci niepełnosprawnych otrzymując świadczenie w wysokości 1412zl.
  odpowiedz na komentarz
 • ON
  ON
  09.03.2018, 10:16
  u nas w w Polsce na ON się zarabia nie wspiera nie rozumiem dla czego na kasie w hipermarkecie na kasie zdrowy dostanie więcej a ON znacznie mniej a robi dokładnie to samo nie ma zmiłuj się
  odpowiedz na komentarz
 • Bardzo RPO panu A.Bodnarowi dziękuję !
  mama EWK
  09.03.2018, 08:52
  RPO na wszystkie moje pisma odpowiadał .Pierwsze pismo w sprawie matek EWK wysłałam w grudniu 2015 r. do pana rzecznika ,który poinformował mnie o wysłaniu pisma do pani minister E.Rafalskiej oraz ówczesnej premier Beaty Szydło .Pan rzecznik wskazał wówczas na konieczność zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych art.17 ust 5 pkt 1a . Jak widać do dnia dzisiejszego nie podjęto działań w /s opiekunów. Co do tej pory zrobiły powołane zespoły czy komisje .Również w komisji senackiej tylko debatuje się nad petycjami i projektami a następnie się je odrzuca bez skierowania do dalszych prac.Cieszy fakt że jest choć jedna osoba która widzi problem, niesprawiedliwość i krzywdę jaka spotkała ON. Pozostaje mieć nadzieje że Komisja Polityki Społecznej i Rodziny pod przewodnictwem poseł Bożeny Borys-Szopa doprowadzi do ujednolicenia świadczeń opiekunom a tym samym wykonania wyroku TK. Może to będzie rok sprawiedliwego traktowania wszystkich którzy od lat opiekują się osobami wymagającymi stałej opieki i pielęgnacji swoich dzieci .Liczę że to nie będzie kolejny zespół powołany po to aby pracować bez rezultatów na które czekają coraz słabsi, coraz bardziej biedni rodzice i opiekunowie. Panie rzeczniku bardzo proszę pilnować efektów prac Komisji Polityki Społecznej . Życzę aby tym razem był to pana sukces ,Proszę doprowadzić do wprowadzenia ustawy dającej równe prawo wszystkim opiekunom.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek dla opiekuna faktycznego
  Eugeniusz
  08.03.2018, 17:43
  Tak powinno być. To osoba niepełnosprawna powinna podpusać kto jest jej oddanym opiekunem. Bardzo często jest tak że opiekę pełni partner czy przyjaciel w ogóle nie spokrewniony z chorym który opiekuje się z serca podczas gdy spokrewniona rodzina mieszka dalrko bądź ma osobę niepełnosprawną w nosie. Brawo, dobry kierunek tylko oby nie były to tylko mżonki.
  odpowiedz na komentarz
 • Rzecznik z prawdziwego zdarzenia!
  Mama Polka Dziecka i Męża z niepełnosprawnością
  08.03.2018, 17:18
  Panier rzeczniku, jako jedna z niewielu osób wypełnia Pan swoją rolę uczciwie i zgodnie z funkcją. Bardzo dzięuje i wspeiram Pana duchem (bo inaczej nie mam jak). Goroca dzięuję :)
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Ile w tym roku wydasz na Święta Bożego Narodzenia?

Biuletyn

Wspierają nas