Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielegnacyjne a renta socjalna

29.03.2018
Autor: K.

Dzień dobry, mam dwoje dzieci niepełnosprawnych. Ja pobieram rentę socjalną i mi nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne. Uważam, że to niesprawiedliwe, dlaczego ja nie mogę zawiesić renty, aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne. Czy mogę walczyć, żeby dostać świadczenie? Przepraszam za błędy z gramatyką języka polskiego. Mam nadzieję, że Państwo mnie zrozumieją.

Szanowna Pani,

zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do renty socjalnej. Przepisy nie przewidują możliwości zawieszenia renty socjalnej celem pobierania świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż samo ustalenie prawa do renty wyłącza możliwość pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

Niestety więc, złożenie wniosku o świadczenie pielęgnacyjne w sytuacji, gdy ma Pani ustalone prawo do renty socjalnej (a także ją Pani pobiera), nie będzie pozytywnie rozpatrzone.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas