Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dyscypliny Pjongczang 2018: parasnowboard

09.03.2018
Autor: Adrian Lipiński, współpraca Małgorzata Kelm, fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar
Wojciech Taraba podczas zjazdu na snowboardzie

Paraolimpijski debiut tej konkurencji przypadł na 2014 r. W ramach zawodów narciarstwa alpejskiego rozegrano dwie konkurencje snowboardowe – panie i panowie rywalizowali w snowboard crossie, a historycznymi mistrzami zostali Amerykanin Evan Strong oraz Holenderka Bibian Mentel-Spee.

Zasady snowboardu osób z niepełnosprawnością

Snowboard w wykonaniu osób z niepełnosprawnością rozwinął się ok. 2000 r. w USA. W 2010 roku WSF (Światowa Federacja Snowboardu) oraz IPC (Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski) podpisały porozumienie o współpracy. Od tamtej pory rozwój tej konkurencji był bardzo szybki, cztery lata później w Soczi rozdano pierwsze medale w kategorii stojąc, zaś w południowokoreańskim Pjongczangu nastąpi kolejny ważny moment – zostanie rozdanych aż dziesięć kompletów medali w dwóch konkurencjach: snowboard cross oraz banked slalom.

Snowboard cross (SBX) – wyścig odbywa się na specjalnie wybudowanym torze o długości w przedziale 500-1000 m, przewyższeniu 100-200 m, nachyleniu stoku ok. 25 proc. i szerokości minimum 12 m. Trasa osłonięta jest siatką, wyznaczana jest eko farbą oraz bramkami. Tor składa się z przeszkód, takich jak bandy, rollery, skocznie „wu-tangi” o różnej wielkości oraz nachyleniu, które trzeba pokonać w jak najszybszym czasie, rywalizując z innym zawodnikiem. Wyścig kwalifikacyjny odbywa się pojedynczo, czas decyduje o kwalifikacji i miejscu w rundach finałowych. Finałowe „drabinki” zapewniają miejsce 8 kobietom i 16 mężczyznom. Zawodniczki i zawodnicy będą ścigali się w parach i eliminowali aż do ustalenia zwycięzców.

Banked slalom (SBL) – zawody polegają na jak najszybszym przebyciu idącej wśród śnieżnych band lub w półrynnie trasy o długosci 400-1000 m, charakteryzującej się przewyższeniem 100-250 m, nachyleniem 20-35 proc. i szerokością min. 4 m. Na torze znajduje się tylko jeden zawodnik, liczyć się będzie najlepszy z jego trzech przejazdów. Banked slalom zadebiutuje na igrzyskach.

Kategorie niepełnosprawności w parasnowboardzie

  • Klasa niepełnosprawności SB-LL 1: snowboardziści o znacznym upośledzeniu funkcji jednej lub obu kończyn dolnych. W tej grupie znajdują się np. zawodnicy z amputacją powyżej kolana lub z podwójną amputacją kończyn poniżej kolan.
  • Klasa niepełnosprawności SB-LL 2: snowboardziści z lżejszym upośledzeniem funkcji kończyny lub obu kończyn dolnych.
  • Klasa niepełnosprawności SB-UL: snowboardziści z upośledzeniem kończyny lub obu kończyn górnych.

Polskie sukcesy

Historia polskich startów jest krótka, jak historia parasnowboardu w programie igrzysk paraolimpijskich. W Soczi reprezentował nas Wojciech Taraba, podczas debiutu uzyskał 15. miejsce w gronie 33 startujących zawodników.

Jak będzie w Pjongczangu?

Wojciech Taraba, posiadający już paraolimpijskie doświadczenie, starać się miał o poprawienie 15. lokaty. Taką też pozycję zajął w finale Pucharu Świata na początku lutego w banked slalomie, jedno miejsce niżej był w snowboard crossie. Niestety, na treningu przed zawodami Wojciech Taraba miał upadek, który wykluczył go ze startów w Pjongczangu.

Czy wiesz, że...

Pierwszym klubem sportowym, gdzie postawiono na snowboard, jest START Bielsko-Biała, gdzie funkcję prezesa pełnił obecny szef Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga.

Informacje praktyczne

Obiekt

Jeongseon Alpine Centre

Liczba kompletów medali

10

Terminarz

Godziny według polskiego czasu

  • 12 marca, poniedziałek – finał snowboard cross kobiet i mężczyzn – godz. 2:30-9:00
  • 16 marca, piątek – finał banked slalom kobiet i mężczyzn – godz. 2:30-8:55

Serdeczne podziękowania za pomoc w tworzeniu tego artykułu dla trenerki Wojciecha Taraby, Małgorzaty Kelm.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas