Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co z tą pracą? Ministerstwo odpowiada na Wasze postulaty

12.03.2018
Autor: mr, fot. Freeimages.com/A. Greniuk/T. Przybyszewski
Trzy megafony na tle pomarańczowej ściany cegieł

Zniesienie pułapki rentowej, ułatwienie dojazdu do pracy mieszkańcom wsi, zwiększenie dostępu do rehabilitacji i wprowadzenie elastycznych form zatrudnienia – to zaledwie kilka z ponad 140 postulatów dotyczących zmian w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. Wszystkie wysłaliśmy w grudniu zeszłego roku premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Otrzymaliśmy odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W listopadzie ubiegłego roku procedowano 99. już nowelizację Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W związku z tym zwróciliśmy się do Czytelników naszego portalu, a także do uczestników 22. Wielkiej Gali Integracji, z prośbą o konkretne propozycje dotyczące zmian w systemie aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, czyli... pomysłach na setną nowelizację.

Konstruktywne pomysły

W ciągu dwóch tygodni otrzymaliśmy ponad 140 konkretnych, często wypunktowanych postulatów. Zebrany materiał to prawdziwa kopalnia pomysłów dla osób, które prowadzić będą prace nad setną nowelizacją Ustawy o rehabilitacji. To głosy osób, które o obecnym systemie wiedzą wszystko, które znają jego wady i zalety, które – mimo wielkich emocji towarzyszących tej kwestii – potrafią wskazać konkretne postulaty.

Wysłaliśmy je wszystkie bez naszej oceny i komentarza premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, a także Elżbiecie Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, oraz Krzysztofowi Michałkiewiczowi, Pełnomocnikowi Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedź, kierowaną do prezesa Integracji Piotra Pawłowskiego, którą poniżej zamieszczamy w całości.

Biuro Pełnomocnika: postulaty zostaną dogłębnie przeanalizowane

„Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych uprzejmie dziękuje za postulaty osób niepełnosprawnych przekazanych na piśmie 22 grudnia 2017 r. skierowanym do Pana Krzysztofa Michałkiewicza Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Zostaną one dogłębnie przeanalizowane w razie podjęcia prac legislacyjnych w przedmiocie objętym postulatami osób niepełnosprawnych.

Jednocześnie Biuro informuje, że ze względu na różnorodny charakter uwag i opinii przedstawionych w Pańskim wstąpieniu, zostało ono przekazane do właściwych departamentów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej celem ewentualnego wykorzystania.”

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Jak zwykle
  Borzoi
  15.03.2018, 23:00
  Postulaty zostaną dogłębnie przeanalizowane i zrobimy jak nam sie podoba. Za tych nieudaczników odpowiedzialność ponoszą ON (gorsza kasta). Powinniśmy solidarnie podziękować przy urnach wyborczych.
  odpowiedz na komentarz
 • A KTO IM JESZCZE WIERZY?
  gosc
  13.03.2018, 18:03
  jest jeszcze ktos naiwny kto wierzy w te bajdy?
  odpowiedz na komentarz
 • Opiekunowie na ustawę wyrównującą świadczenia czekają już trzy lata .A teraz jak długo ?
  mama EWK
  13.03.2018, 08:00
  Analizowanie wyrównanie świadczeń ON zajmuje już ministerstwu ponad dwa lata. Jak widać komisje,zespoły pracują, analizują oraz dyskutują -efektów w postaci ustawy która wyrówna świadczenia opiekunów osób niepełnosprawnych i matek EWK do tej pory nie uchwalono . Czy tyle zajmie ministerstwu ustalenie propozycji w/s aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych zobaczymy. Obserwując jak w ministerstwie do tej pory wprowadzano ustawy dotyczące opiekunów osób niepełnosprawnych należy mieć nadzieje że nie potrwa to tak długo jak wyrównywanie świadczeń ON.My matki czekamy na ustawę już trzy lata !!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Gdzie ostatnio w telewizji lub w internecie widziałaś/-eś osobę z niepełnosprawnością?

Biuletyn

Wspierają nas