Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pjongczang. Biegi narciarskie: dwa dramaty i jedno rozstanie

17.03.2018
Autor: Paulina Malinowska-Kowalczyk/PKPar, fot. Bartłomiej Zborowski/PKPar
Polak biegnie na nartach za swoim przewodnikiem. Obok zawodnik z Ukrainy

Znów pechowe 9. miejsce – jedno od zapewnienia stypendium – tym razem w biegu na 10 km stylem klasycznym zajął niedowidzący Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim. Łukasz Kubica z przewodnikiem Wojciechem Suchwałko przybiegli na 12. pozycji, po czym ogłosili zakończenie współpracy.

Za metą biegu na 10 km stylem klasycznym w kategorii osób z dysfunkcją wzroku Garbowski padł na śnieg i Twardowski długo starał się go podnieść.

- Dałem z siebie wszystko, ile fabryka miała – wyszeptał zawodnik Przemyskiego Klubu Podkarpackiego.

Na telebimie Polacy przez jakiś czas zajmowali upragnione ósme miejsce, ale na metę dobiegł niewidomy Francuz Thomas Clarion, który choć z gorszym czasem, wyprzedził ich dzięki bonifikacie za większą niepełnosprawność.

- Dałem z siebie naprawdę wszystko. Do tego stopnia, że uszy mi się zatkały z tego wysiłku i nie słyszę, o co pytacie – mówił do dziennikarzy Piotr Garbowski. – To jakieś fatum. Znów to przeklęte 9. miejsce. Dla nas jest tym, czym dla walczących o medale – czwarte.

Co dalej? Nie wiadomo

- Trasa była twarda, zmrożona. Bardzo szybkie zjazdy, łatwo się było wywalić – opowiadał Jakub Twardowski. – Niewidomy Szwed Modin miał niebezpieczny wypadek, bo uderzył w drzewo. A biegł tu po medal. Ja też na zakręcie obok jeziora o mało co się nie wywaliłem. Aż Piotrek mnie wyprzedził i musiałem go gonić. Trzeba było zachowywać czujność przez cały bieg.

- Trochę satysfakcji z tego występu mam, bo z nikim słabym nie przegraliśmy – dodał Piotr Garbowski. – Przed nami przybiegli tylko najsilniejsi zawodnicy, medaliści Pucharu Świata i mistrzostw świata. Tacy, którzy regularnie sobie nawzajem wydzierają podium. Oczywiście znów wygrał niesamowity Kanadyjczyk Brian McKeever, który zdobył już 13 złotych medali igrzysk i ściga się nawet z pełnosprawnymi. On biega w innej lidze i jest poza zasięgiem dla nas wszystkich.

45-letni Garbowski, który mógłby być ojcem większości swoich rywali w Pjongczangu, zadeklarował, że czuje w sobie siły, żeby kontynuować bieganie, choćby i do igrzysk w Pekinie w 2022 roku. Nie wie jednak, jak będzie, bo ten sezon kosztował go sporo zdrowia i własnych finansów, musiał bowiem dołożyć do przygotowań własne pieniądze. Z kolei Twardowski biegał z nim dla czystej satysfakcji, z miłości do biegów narciarskich i by pomóc Garbowskiemu spełnić marzenia.

- Chcielibyśmy kontynuować, bo lubimy siebie nawzajem – powiedział Twardowski. – Musielibyśmy tylko więcej wspólnie trenować, bo dawaliśmy radę tylko w weekendy i pojechaliśmy na jedno zgrupowanie. Też nie wiem, jak długo pociągnę to wszystko charytatywnie. Od kwietnia wracam do pracy na wysokościach, dachach i kominach. Zawsze coś odłożę, ale nie ukrywam, że stypendium by się przydało.

Surowa lekcja

Za to Wojciech Suchwałko zdecydowanie zadeklarował na mecie, że kończy współpracę z Łukaszem Kubicą.

- Łukasz będzie musiał znaleźć sobie innego przewodnika – powiedział. – Może będzie miał z nim lepszą komunikację niż ze mną? W ostatnim roku obaj mieliśmy ministerialne stypendium, w nowym sezonie nie będziemy mieli. Niestety, nie mogę sobie pozwolić na pracę charytatywną, jak Kuba Twardowski. Muszę się wziąć za życie, choć bardzo chciałbym zostać w sporcie.

Łukasz Kubica stwierdził na to, że jeszcze nie wie, co zrobi. Najpierw chce odpocząć i zebrać myśli po igrzyskach.

Łukasz Kubica biegnie na nartach za swoim przewodnikiem Wojciechem Suchwałko

Ten ostatni, indywidualny start na 10 km okazał się ich najlepszym na igrzyskach w Pjongczangu. Zajęli najwyższe miejsce, a po pierwszej rundzie byli nawet w czołówce stawki.

- Fragmentami było naprawdę fajnie, niestety Łukasz stracił sporo na zjazdach, które byłby bardzo trudne techniczne. Nie daliśmy rady odrobić tego na podbiegach. Czujemy niedosyt. Musielibyśmy wygrać, żeby go nie czuć - mówił Suchwałko.

- Ze startu na start czułem się lepiej, a i dziś warunki do walki były najlepsze. Niestety brakowało mi sił i techniki. Igrzyska były dla mnie surową lekcją. Choćby to, że muszę być odważniejszy na zjazdach. Trzymać się bliżej przewodnika jak inni, my za bardzo od siebie odjeżdżaliśmy. Niestety, o ile w ogóle znajdę nowego przewodnika, będę musiał się z nim zgrywać od zera – przyznał szczerze Kubica.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas