Przejdź do treści głównej

Obejrzyj teledysk, weź udział w konkursie i wygraj płytę!

Czy można zaśpiewać piosenkę, nie mówiąc? Zagrać na klawiszach, mając niesprawne wszystkie kończyny? Zostać współautorem tekstu, gdy jedyny dźwięk, którym się komunikujemy, to „Ooo”? Piotr Podgórski wraz z podopiecznymi Stowarzyszenia „Przystanek Betlejem” z Krakowa udowadnia, że tak. W dodatku okazuje się, że może wyjść z tego ciekawa płyta, na której swoich głosów i instrumentów użyczyli profesjonalni artyści.

Ziarnko do ziarnka

Albumu „Ptaki latają po niebie” nie znajdziemy na półce w Empiku. To płyta-cegiełka, której zarzewie powstawało przez lata na zajęciach literacko - muzycznych w krakowskim Środowiskowym Domu Samopomocy „Przystanek Betlejem”.

- Cały proces trwał kilka lat, te piosenki po kolei rodziły się na zajęciach. Rzucałem temat, który rozwijał się w formie wyrywkowych zwrotów, słów, zdań. Na bieżąco składałem je w całość i wymyślałem melodię. Potem nagrywałem na gitarze podstawową wersję melodyczną i rozsyłałem propozycje do współpracujących artystów – opowiada Piotr Podgórski, wokalista zespołu Yeskiezsirumem, od 20 lat związany z Przystankiem Betlejem.

Na udział w nagraniach poszczególnych partii zgodzili się muzycy i wokaliści różnych nurtów: jazzmani, twórcy poezji śpiewanej, muzyki ludowej, rockowej czy elektronicznej.

- Zadzwoniłem do Piotra Roguckiego [Coma, przyp. aut.] z pytaniem, czy nagra piosenkę, odpowiedział - nie ma problemu, nagram dwie. Zadzwoniłem do Wojtka Szymańskiego [Dom o zielonych progach, przyp. aut.] i też chętnie się zgodził – podkreśla Podgórski.

Na płycie można usłyszeć też m.in. Basię Stępniak-Wilk, Kapelę Góralską z Bukowiny Tatrzańskiej, Folk for freaks, czy Artura Andrusa. Łącznie w tworzenie krążka zaangażowało się 120 osób.

Tekst bez słów

O czym śpiewają podopieczni Przystanku Betlejem? Najkrócej mówiąc – o życiu, w jego najprostszych przejawach. O nocy, kiedy „ludzie śpią, autobusy nie jeżdżą, z czarnego nieba pada śnieg” (utwór „OO”), o przełamywaniu strachu: „Nie bój się mówić prawdy, nie bój się nie kłamać, nie bój się czekolady, chociaż rośnie brzuch” („Cicho”).  Te piosenki to szansa na zauważenie rzeczy, które jako „spowszedniałe” omijamy wzrokiem: że „ptaki latają po niebie”, a wiosną „jest ładna pogoda, kwiaty kwitną, często pada deszcz”. Że życie tak naprawdę można podsumować w sześciu prostych słowach: „wiosna, lato, jesień, zima, miłość, śmierć”.

Ale słowa to tylko część tego, co składa się na warstwę tekstową utworów:

- Pomyślałem: zaistnieją Ci, którzy są w stanie śpiewać, a co z tymi, którzy nie są w stanie? – mówi Piotr Podgórski. – Większość moich niepełnosprawnych przyjaciół nie komunikuje się w sposób werbalny, a spora grupka wyraża emocje w formie nieartykułowanych dźwięków. Postanowiłem wykorzystać wszelkie możliwe formy ich działalności tak, by mogli zaistnieć na tej płycie – tłumaczy.

Stąd poza podstawowym tekstem piosenki, w utworach wykorzystano też fragmenty ćwiczeń artykulacyjnych, urywki rozmów, czy… bicie serc Tomasza, Adriana i Roberta oraz dźwięk badania Dopplerem Zbigniewa. W muzyczną całość połączył je Michał Braszak.

Muzyczna cegiełka

Płyta to forma wsparcia działalności Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Przystanek Betlejem” i prowadzonego przez nie ośrodka dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

- Wśród planów mamy: dofinansowanie działalności naszej placówki, obozów terapeutycznych, chcemy zebrać również środki na zakup używanego, ale w dobrym stanie samochodu, przystosowanego do przewozu wózków – opowiada Piotr Podgórski.

Aby dotrzeć do szerszej publiczności, twórcy albumu, przy współpracy z Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi, nagrali teledysk do piosenki tytułowej i zrealizowali projekt „Szczęściarze” o postrzeganiu osób z niepełnosprawnością intelektualną przez pryzmat szczęścia.

Na początku marca reprezentanci Przystanku Betlejem: Grażyna Lasek, Piotr Włoch i Piotr Szczygłowski wystąpili wraz z zespołem Yeskiezsirumem na Ogólnopolskim Studenckim Przeglądzie Piosenki Studenckiej „Yapa”, gdzie spotkali się z entuzjastycznym odbiorem publiczności.

Płytę-cegiełkę „Ptaki latają po niebie” można nabyć przez stronę stowarzyszenia przystanekbetlejem.pl, a niebawem – również przez stronę sklepwgorach.pl.

Wygraj płytę w konkursie!

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze płyty pt. „Ptaki latają po niebie”. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:

  1. Dopisz jedną zwrotkę do piosenki z teledysku.
  2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu 22 marca do 5 kwietnia 2018 r. włącznie.

Odpowiedzi są przyjmowane wyłącznie drogą mailową – wypowiedzi zamieszczane w komentarzach nie będą brane pod uwagę.

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu.

Więcej w regulaminie konkursu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas