Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Piotr Pawłowski: pozytywna zorza

03.04.2018
Autor: Piotr Pawłowski, na zdj. obraz namalowany przez autora
Źródło: Integracja 1/2018
Obraz przedstawiający pełną barw zorzę polarną

Od lat jestem zafascynowany zjawiskiem świetlnym zapierającym dech w piersiach, nazywanym zorzą polarną. Kiedy malowałem swoją zorzę, nie zdawałem sobie sprawy, że symbolizuje tak wiele pozytywnych wartości.

Piotr Pawłowski siedzi na tle ściany z białych cegiełW ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami wielu wyjątkowych inicjatyw polityczno-społecznych, które wpisują się w poszukiwania rozwiązań problemów naszego środowiska. Taką szansę zauważam w programie premiera Mateusza Morawieckiego „Dostępność Plus – Przyjazna Polska”, w projekcie „Za życiem” minister Elżbiety Rafalskiej, w Strategii na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, przygotowanej przez Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza czy też w reformie systemu orzecznictwa, którą przygotowuje zespół pod kierunkiem prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS.

Czy żyjemy w czasach, w których możemy spodziewać się wyjątkowych rozwiązań? Dostrzegam, że zostały zainwestowane nadzwyczajne środki intelektualne i społeczne, czyli wzięte wszystkie ręce na pokład, aby znaleźć jak najbardziej skuteczne rozwiązania.

Rozbudzona została nadzieja, a tym samym – poruszając się w symbolice zorzy polarnej – zaczęliśmy wierzyć, że sytuacja osób z niepełnosprawnością w Polsce będzie zmieniała się na naszych oczach.

Zorza polarna występuje w Norwegii, Finlandii i Islandii, ale w wyjątkowych sytuacjach widziana bywa także w Polsce. Może przy tej okazji spełnią się nasze marzenia?


Kobieta w sklepie rehabilitacyjnym, podaje kobiecie na wózku koło od wózka - to okładka nowego magazynu IntegracjaArtykuł pochodzi z nr 1/2018 magazynu Integracja.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach (w dostępnych PDF-ach)!

Znasz magazyn „Integracja”? Wypełnij ankietę on line i pomóż nam się rozwijać!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Rozbudzić nadzieje
  JJK
  06.04.2018, 11:45
  Rozbudzić w kimś Nadzieje i potem zapomnieć o tym. Podziwiam Tych którzy nie budzą nadziei, a systematycznie kontynuują rozpoczętą pracę doprowadzając ją do końca. Niespełnione, a jedynie rozbudzone nadzieje to prosta droga do frustracji, depresji.
  odpowiedz na komentarz
 • Czy można się zachwycać obietnicami?
  Karolina
  03.04.2018, 20:54
  Być może w Warszawie widać jakąś zorzę. Być może … warszawiacy są świadkami wyjątkowych inicjatyw polityczno-społecznych. Niestety, na Śląsku nic nie widać, natomiast słychać polityczny bełkot z Warszawy. Tyle cudownych programów! Szkoda, że tylko w teorii. Niepełnosprawne ruchowo osoby, całkowicie zależne od opiekuna, od wielu lat czekają na poprawę swojej trudnej sytuacji. Nie mają dostępu do stałej rehabilitacji, nie mają dostępu do asystenta. Nie ma wsparcia dla opadających z sił, starych opiekunów. Brakuje środków finansowych na pampersy, wózki inwalidzkie, likwidację barier architektonicznych i technicznych. Moja dwuosobowa rodzina, do tej pory, nie odczuła najmniejszej poprawy. Czy naprawdę jest się czym zachwycać?!
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas