Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wystawa AMUN na Lotnisku Chopina

13.04.2018
Autor: Redakcja, na zdjęciu Mariusz Mączka, fot. Monika Mączka, Ostałowski Motosport
Mariusz Mączka

Pierwszą od kilku lat wystawę prac Artystów Malujących Ustami i Nogami (AMUN) można oglądać od 16 kwietnia do 16 sierpnia w hali odlotów Lotniska Chopina w Warszawie. Uroczysty wernisaż odbył się 18 kwietnia o godz. 12. Można było na żywo zobaczyć, jak swoje obrazy tworzy dwóch malarzy: Mariusz Mączka i Bartosz Ostałowski.

Artyści należący do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami swoją twórczością udowadniają, że do tworzenia wspaniałych dzieł sztuki niezbędne są trening, czas i cierpliwość, a nie sprawne dłonie. Nie ma znaczenia, że ołówek lub pędzel trzymają w zaciśniętych ustach czy palcami stopy – każdy z nich przenosi na papier i płótno swoje wrażenia, uczucia i otaczającą rzeczywistość. To, w jaki sposób ją postrzegają, będzie można zobaczyć w trakcie wystawy na Lotnisku Chopina w Warszawie, która potrwa od 16 kwietnia do 16 sierpnia 2018 r.

Inauguracja wystawy odbyła się w środę 18 kwietnia o godz. 12. Wernisaż otworzyli Mariusz Szpikowski, prezes PPL, oraz Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja, którzy wraz z AMUN-em są organizatorami wydarzenia. Piotr Pawłowski jest także członkiem AMUN.

W czasie wernisażu malujący ustami Mariusz Mączka oraz rajdowiec i malarz stopą Bartosz Ostałowski zaprezentowali na żywo swoje umiejętności i na oczach widzów tworzyli obrazy.

obraz Mariusza Mączki przedstawia dwóch rowerzystów w białych garniturach
Rower dawniej, Mariusz Mączka

Artyści

Mariusz Mączka

Mariusz Mączka (na zdj. u góry) jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w Polsce malujących ustami. Malarstwem zainteresował się po przeczytaniu książki osoby, która, tak jak on, złamała kręgosłup po skoku do wody, usiadła na wózek i malowała ustami. Bez reszty pochłonęło go malowanie w oleju, a artystyczną inspiracją zostali polscy malarze, zwłaszcza Kossak, Chełmoński, Malczewski, Matejko.

- Malarstwo odmieniło moje życie, pozwoliło mi bardziej otworzyć się na ludzi, wyjść do nich. Stało się też pomysłem na życie, jest moją pasją i sposobem zarabiania. Po prostu łączę przyjemne z pożytecznym – wyjaśnia artysta.

Ulubionym tematem Mariusza Mączki są konie, one stały się znakiem rozpoznawczym jego twórczości. W 2016 r. otrzymał wyróżnienie w organizowanym przez Integrację konkursie „Człowiek bez barier”. Jest też jednym z bohaterów wydanej przez Integrację publikacji „Lista Mocy”.

Bartosz Ostałowski

Bartosz Ostałowski do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami należy od 2009 r. W tym samym czasie rozpoczął współpracę z wydawnictwem AMUN. Jeszcze przed wypadkiem komunikacyjnym, w wyniku którego stracił obie ręce, szkicował i wykonywał projekty graficzne. Jednak jego talent malarski ujawnił się w pełni dopiero po utracie rąk.

Posługuje się różnymi technikami: akwarela, olej, pastel oraz szkice ołówkiem. Ulubionym tematem malarskim artysty są pejzaże.

Bartosz Ostałowski
Bartosz Ostałowski, fot. Ostałowski Motosport

Jego drugą pasją są samochody. Jest drifterem z międzynarodową licencją FIA, jeździ 600-konnym Nissanem Skyline, którego prowadzi lewą stopą. Bierze udział w międzynarodowych zawodach, mistrzostwach Polski, rywalizując na równych zasadach.

On także został wyróżniony w wydanej przez Integrację „Liście Mocy”.

 

loga organizatorów wystawy: Lotniska Chopina w Warszawie, Integracja i AMUN

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • podziwiam
    wierna fanka AMUN
    24.04.2018, 13:33
    od dawna podziwiam i sycę pięknem obrazów TYCH wyjątkowo utalentowanych ARTYSTÓW. Wyjście na otwarte przestrzenie z tą twórczością to wspaniały pomysł. Popieram tą inicjatywę.... wierna fanka
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas