Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Rodzice osób z niepełnosprawnością protestują w budynku parlamentu. „Zostajemy w Sejmie do skutku!”

18.04.2018
Autor: PAP, fot. Freeimages.com
Czerwony wykrzyknik na białym tle

Rodzice osób z niepełnosprawnością rozpoczęli w środę, 18 kwietnia 2018 r., protest stacjonarny w Sejmie. Domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. W tej sprawie zwrócili się do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

Rodzice osób niepełnosprawnych zostali zaproszeni do Sejmu przez posłankę Nowoczesnej Joannę Scheuring-Wielgus.

- Zostajemy w Sejmie do skutku; chcemy rozmawiać z panem prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, chcemy rozmawiać z premierem Mateuszem Morawieckim i chcemy rozmawiać z panem prezydentem Andrzejem Dudą – podkreśliła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.

Z szacunkiem do postulatów

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował PAP, że do postulatów protestujących należy odnieść się z dużym szacunkiem.

- Dotykają one ważnych zagadnień i potrzeb społecznych. Jesteśmy gotowi przekazać wszystkie postulaty właściwym komisjom parlamentarnym – zaznaczył. – Od strony organizacyjnej możemy też zapewnić odpowiednie warunki do ich omówienia – zadeklarował Andrzej Grzegrzółka.

Jego zdaniem „takie rozmowy powinny toczyć się w dobrych warunkach, umożliwiających wymianę argumentów, ocenę sytuacji i osiągnięcie porozumienia”. Poinformował też, że Kancelaria Sejmu jest w tej sprawie w bieżącym kontakcie z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

500 zł dodatku, wyższa renta socjalna

Iwona Hartwich podkreśliła na konferencji prasowej, że rodzice osób niepełnosprawnych przyjechali do Sejmu upomnieć się o swoje niepełnosprawne dzieci, które ukończyły 18 lat. Poinformowała, że rodzice osób niepełnosprawnych „odwieszają” protest, który prowadzili w Sejmie w 2014 r.

Dodała, że wystosowano listy do prezydenta Andrzeja Dudy, prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, premiera Mateusza Morawieckiego. Komitet domaga się wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia, w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego.

Rodzice osób z niepełnosprawnością domagają się również zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą z niepełnosprawnością.

„Są u władzy i nic nie robią”

Joanna Scheuring-Wielgus w rozmowie z PAP przypomniała, że w 2014 roku w Sejmie odbył się protest rodziców, którzy mają niepełnosprawne dzieci.

- Po tamtym proteście rodziny wywalczyły zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego – zaznaczyła posłanka, mając na myśli świadczenie pielęgnacyjne.

W 2014 roku rodzice wraz ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi, którzy w Sejmie prowadzili protest okupacyjny, domagali się m.in. podwyższenia świadczeń oraz by ich całodobowa opieka nad dziećmi z niepełnosprawnością traktowana była przez państwo jako zawód.

Jak mówiła Scheuring-Wielgus, w trakcie tamtych protestów PiS obiecywało protestującym, że jak wygra wybory pomoże osobom z niepełnosprawnością i spełni wszystkie ich postulaty.

- Są u władzy i nic nie robią – zauważyła posłanka Nowoczesnej. – W momencie, kiedy PiS zmusza Polki do rodzenia dzieci, a nie pomaga tym, którzy już są na świecie, tym, którzy walczą o swoje życie, nie dziwię się, że rodzice są zdeterminowani, aby to robić, aby protestować w ten sposób. Ja bardzo popieram ten protest i mam nadzieję, że Jarosław Kaczyński spotka się z tymi rodzinami i doprowadzi do tego, co obiecywał tym paniom w 2014 roku – podkreśliła Scheuring-Wielgus.

Niewidzialne dla państwa

Aneta Rzepka z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych pytana przez PAP, czy był już jakiś odzew od prezesa PiS, premiera czy prezydenta odparła, że protestujący nadal czekają „na pana prezesa, na premiera, na pana prezydenta”.

- Na osoby, które wydawałoby się interesowały się losem niepełnosprawnych, początkowo zapowiadały swoją politykę właśnie tę społeczną, otoczenie opieką takie osoby – podkreśliła.

Według Rzepki po konwencji PiS okazało się, że partia rządząca pominęła osoby z niepełnosprawnością, które ukończyły 18 lat.

- Bo na dzieci do 18. roku życia rzeczywiście PiS ma jakieś propozycje, formy pomocy, natomiast po 18. roku życia te osoby jakby znikają z systemu. Nagle z jednym dniem osiągając pełnoletność stają się niewidzialne dla państwa – stwierdziła Aneta Rzepka.

Dopytywana, do kiedy może potrwać protest powiedziała, że protestujący zostają do skutku.

- Po prostu czekamy na kogoś, kto z nami porozmawia i kto wysłucha naszych propozycji – mówiła. – Dzisiaj jesteśmy głosem naszych dzieci, bo one nie mogą same o siebie zawalczyć. Od tego jesteśmy my, rodzice. Dlatego jesteśmy, czekamy i liczymy, że faktycznie tym razem przyniesie to jakieś rezultaty – podkreśliła Aneta Rzepka.

W Sejmie w środę protestuje łącznie około 18 osób. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi znajdują się w holu głównym Sejmu. Posłanki Nowoczesnej donoszą im wodę oraz jedzenie. Dzieci leżą na rozłożonych na podłodze kocach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • zbulwersowana matka
  matka
  12.05.2018, 17:37
  Rafalskiej dac reklamowke podpasek jesli jeszcze potrzebuje i nie rozumie ze nie wszyscy niepełnosprawni nosza pampersy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!zenada za brak swiadomosci, Krynickiej zabrac pensje i dac niepełnosprawnym!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawni
  marek
  25.04.2018, 11:04
  trzeba domagać o swe prawa tylko nas jest więcej w Polsce ja pracowałem 24,10 miesięcy mam małą rentę z tytułu niezdolność do pracy na mazurach nie ma dla mnie pracy z pefronu dla mnie zawsze brakuje dofinansowanie moim zdaniem ktoś z was unieważnili kartę parkingową bo nas za dużo to jest barjera i zmieniacie wygląd legitymacji niepełnosprwnego brakuje mi dostępu do lekarza by uaktualzować stan zdrowi z braku funduszu i zdrowia na załatwienia moich spraw by jakoś żyć jestem obecnie senior proszę o pomoc chociaż wątpię że nikt może nie udzieli pomocy
  odpowiedz na komentarz
 • Matka dwójki dzieci niepełnosprawnych
  Marimar
  22.04.2018, 11:20
  Mam dwoje dzieci niepełnosprawnych i otrzymuje na jedno dziecko świadczenie pielęgnacyjne oraz 2x 153 zł i inne dodatki. To dlaczego nie którzy rodzice mają po dwoje dzieci niepełnosprawnych dzieci nie otrzymują świadczenia pielęgnacyjnego podwójnie, tylko drugi rodzic musi zrezygnować z pracy aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjnym. Jkoś o tym nikt nie mówi.
  odpowiedz na komentarz
 • POPIERAM
  bk
  21.04.2018, 18:14
  POpieram!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • mama syna niepełnosprawnego
  Ewa
  21.04.2018, 00:02
  Jestem mamą syna 40 letniego ze znacznym upośledzeniem. Nie stać nas na prywatne rehabilitacje bo na kasę chorych nie ma żadnych szans. W moim mieście takowych nie ma w odległym o 10 km mieście są ale kolejki nie z tej ziemi. Turnusy rehabilitacyjne to fikcja i kpina z NAS !!! Ostatni raz byliśmy na turnusie 3 (trzy ) lata temu,obecnie czekamy od 4.01.2018 (złożone dokumenty)i ciągle nie mamy odpowiedzi z PCPR. Myślę że jak zwykle odpiszą że na dorosłe dzieci nie ma funduszy ! Ja dopóki mam siły i zdrowie jako tako dopisuje staję na głowie aby z moim synem choć raz w roku gdzieś pojechać na kilka dni. Jak mnie braknie to już NIKT tak jak matka nim się nie zajmie ! My matki dzieci niepełnosprawnych chcemy zapewnić minimum godności i tak bardzo pokrzywdzonych przez los tym biednym dzieciom. Całym sercem popieram protest. Jestem myślą i sercem z Wami !
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram osoby niepełnosprawne.
  Świątek
  20.04.2018, 11:20
  Sama jestem osobą niepełnosprawną, ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Ta renta inwalidzka jaką obecnie otrzymuję nie wystarcza na rehabilitację, czy jedzenie. Moja obecna renta wynosi z dodatkiem pielęgnacyjnym 1093,00zł, z tego na leki wydaję 400,00zł, opłaty, a to reszta zostanie to jedzenie, środki chemiczne, itp. Nie da się z tego żyć. Czy rządzący tego nie widzą, czy my osoby niepełnosprawne jesteśmy gorsi, nie musimy jeść. To nie jest naszą winą, że w trakcie pracy zawodowej zachorowaliśmy. Ja nie mówię tu o osobach , które nigdy nie pracowały, ale o tych które ciężko pracowały zawodowo, a teraz otrzymują tą najniższą emeryturę, a z tego nie da się w obecnym czasie żyć. Brakuje na wszystko. Dlatego też wielkie ukłony i podziękowanie dla tych osób, które walczą o lepszy byt osób niepełnosprawnych. Uważam także, ze osoby niepełnosprawne, które są w stanie chodzić samodzielnie i mieszkają w Warszawie, czy okolicach powinny pójść i wesprzeć te Panie, które są w Sejmie. Ewa.
  odpowiedz na komentarz
 • Piotr Pawlicki
  piotr
  20.04.2018, 10:23
  punkt widzenia minister rafalskiej zmianil sie w momencie zmiany siedzenia...
  odpowiedz na komentarz
 • popieram bo to skandal
  weryfikacji!
  20.04.2018, 01:13
  Boli mnie to bardzo, gdy patrzę na znajomych z I grupami, całkowitymi niezdolnościami do pracy, i znacznym stopniem, którzy nie wymagają żadnej pomocy, prowadzą auta, wspinają się na skały, pracują itd, i na tych znajomych, którzy faktycznie wymagają pomocy innych osób, którzy nie są wstanie nic w koło siebie zrobić, albo w nieznacznym stopniu, to mi serce pęka. Jak może być tak że jedni i drudzy mają te same orzeczenia, renty, a zupełnie inne stany zdrowia. Niestety kosztem tych zdrowszych na stałe, odbiera się innym, zmieniając kryteria. Jaki to dramat, gdzie po jednej stronie mamy niesamodzielne osoby i ich rodziny, które walczą o każdy dzień dla swoich bliskich, o każdą złotówkę, i po drugiej stronie mamy na tych samych świadczeniach osoby, które doskonale sobie radzą, pracują itd. Naprawdę czas na weryfikację tego systemu, Osobom na stałe nie dać żadnej podwyżki, chyba że stanie ponownie na komisji i ta potwierdzi stan zdrowia. Logiczne że osoby, które nie są wstanie przybyć, to orzecznik musi do nich się pofatygować. W ogóle powinna być weryfikacja orzeczeń przyznanych na stałe, tu jest wiele dawnych nadużyć, wyłudzeń pieniędzy, i przez to nie ma pieniędzy dla tych, którzy tego naprawdę potrzebują
  odpowiedz na komentarz
 • „Zostajemy w Sejmie do skutku!”
  Blanka Rudy
  19.04.2018, 22:34
  Serdecznie życzę protestującym, żeby ten skutek nastąpił przed niedzielą. I żeby polegał na wyprowadzeniu ich z budynku przez mundurowych. A sprawnych dodatkowo zapuszkowałbym na 48 godzin, żeby przespali się w łóżeczkach zamiast na kaflach.
  odpowiedz na komentarz
 • rencistka
  Rencistka
  19.04.2018, 21:46
  Urodziłam się jako osoba chora. Mimo tego pracowałam i nie oczekiwałam nic od nikogo. Przyszedł dzień gdy choroba nie pozwoliła na dalszą pracę i musiałam przejść na rentę inwalidzką. Jestem ON ze znacznym stopniem. Miałam pecha w 1992r ze względu, że Polska była biedna renty zostały zmniejszone o 50%. Do dnia dzisiejszego nikt o tym nie pamięta lub nie chce pamiętać. Dzisiaj moja renta ZUS-owska wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym wynosi 1080zł. Mimo że ja jestem chora mąż szedł do pracy i nikt nam nie pomagał. W dniu dzisiejszym słyszę o rentach socjalnych i dzieciach, które mają rodziców. Często te niepełnosprawne "dzieci" korzystają z WTZ, turnusów i itd.są i tacy którzy do tego maja opłacaną przez państwo opiekunkę, niestety takie osoby jak ja nie mają takich luksusów. O turnusach możemy pomarzyć, nie mówię tu o skorzystaniu z możliwości zakupu sprzętu ułatwiającego życie. Ciągle słyszymy nie ma pieniędzy bo poszły na WTZ. To że wymagam 24 godzinnej opieki nikogo nie obchodzi, przecież mam 1080zł więc mnie stać na leki, opiekunki, rehabilitacje i itd. Dlaczego rodzice ciągle myślą o swoich dzieciach, a nie pomyślą że te dzieci często korzystają z wszystkiego a obok jest dorosły niepełnosprawny który nie ma siły do walki, bo jest chory i co będzie z tymi dziećmi jak nie będą mieli już rodziców. Dlaczego wszyscy ustalają coś dla Osób Niepełnosprawnych bez tych osób. NIKT NIE CHCE Z NAMI DOROSŁYMI NIEPEŁNOSPRAWNYMI ROZMAWIAĆ, a często w SPRdsON nie ma ON i taka rada tylko podpisuje to co jej dadzą - przecież to ich nie interesuje i nie są ich pieniądze. TAK CHCĘ LEPIEJ TYLKO DLA WSZYSTKICH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH I w końcu zweryfikować należy renty. Jest wielu zdrowych rencistów, od których słyszę umiałem załatwić to i skorzystać muszę.
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram protest rodziców dorosłych dzieci niepełnosprawnych
  Mama Jakuba
  19.04.2018, 19:43
  Jestem samotną (nie z wyboru) mamą dorosłego 25-letniego syna niepełnosprawnego w stopniu znacznym. Pracuję zawodowo 40 godzin tygodniowo. Dużą pomocą pracującym rodzicom dorosłych dzieci niepełnosprawnych byłoby skrócenie czasu pracy do 35 godzin tygodniowo. Kiedy dziecko kończy edukację wszyscy myślą, że wyzdrowiało. Od 2 lat Urząd Miasta odmawia dofinansowania do turnusu rehabilitacyjnego motywując brakiem środków finansowych. Całym sercem jesteśmy z protestującymi rodzicami.
  odpowiedz na komentarz
 • Realista
  ON 0-5R
  19.04.2018, 18:13
  Nie byłbym takim optymistą, jeśli wywalczą podniesienie zasiłku pielęgnacyjnego to będzie wielki sukces!. Nie ma co liczyć na większe pieniądze dla niepełnosprawnych, rządzący mają ją za "trzecią" kategorię ludzkości, jest to smutne :( Jeszcze nie wykonano wyroku Trybunału Konstytucyjnego K 38/13 z 2014 r., dotyczącego opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych, to też jest bardzo ważna sprawa. http://trybunal.gov.pl/rozprawy/komunikaty-prasowe/komunikaty-po/art/7169-praw o-do-swiadczenia-pielegnacyjnego/
  odpowiedz na komentarz
 • RENATA NIEDZIELA
  RENATA NIEDZIELA
  19.04.2018, 17:58
  POPIERAM PROTEST OSOB NIEPELNOSPRAWNYCH WYBIERAM SIE Z CALA RODZINA DO WARSZAWY .
  odpowiedz na komentarz
 • Wszyscy popieramy walkę o godne życie on oraz ich rodzin
  mamaewk
  19.04.2018, 17:18
  Matki z emerytura w wymiarze szczególnym tzw EWK które spełniły określone ustawą warunki i sprawowały osobistą opiekę nad dzieckiem wymagającym stałej opieki matki otrzymują świadczenie emerytalne na rękę 878 PLN. Czy jest to dużo i czy nie powinno być to uregulowanie ustawą podniesioną do wysokości jaką dostają pozostałe matki które rząd PO, PSL podzielił. O równe traktowanie ta grupa opiekunów walczy od 2014 roku.Ten problem do dziś jest analizowany i dyskutowany. Na razie czekamy co zrobi rząd,
  odpowiedz na komentarz
 • on
  on
  19.04.2018, 16:14
  chyba wszyscy widzieli wypowiedz p minister na tvp ciekawe czy naprawdę ma takie wrazliwe serce Kaczynski jak twierdzi p minister może JarosŁaw zostanie patronatem osób niepeŁnosprawnych i okarze im swoje serce czas pokarze
  odpowiedz na komentarz
 • jestem za
  niepełnosprawny
  19.04.2018, 14:35
  A co z zasiłkami pielęgnacyjnymi od dekad w tej samej kwocie?Dla Caritasu oddali swoje premie bo tam idzie zatuszować pranie brudnych pieniędzy.Niech wykażą sie potwierdzeniami z przelewów.
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawna
  Ewa
  19.04.2018, 12:50
  Popieram protest .
  odpowiedz na komentarz
 • protest
  mama
  19.04.2018, 12:39
  Ja mam 26 letnia corke od urodzenia niepelnosprawna,w tym roku od stycznia zrezygnowalam z pracy zawodowej po 31 latach pracy,aby moc opiekowac sie swoim dzieckiem gdyz juz i edukacja sie zakonczyla,padalam na glowe bo pracowalam na zmiany i zajmowalam sie domem i corka dzis kregoslup odmawia mi posluszenstwa cale zycie trzeba zebrac o cokolwiek aby zapewnic byt corce 1zl rewaloryzacji renty socjalnej,Pani Szydło grzmiała Pani z mownicy sejmowej "nam sie nalezalo"a co sie nalezy tym pelnoletnim dzieciom ktorych my rodzice nie porzucilismy tylko kochamy i dbamy o ich w miare godny byt?Niech Pani chociaż sprobuje przezyc miesiac z osoba niepelnosprawna za 1477+745+153 zl zakup pieluch to 500zl miesiecznie o reszcie nie wspomne,popieram ten protest w calej rozciaglosci!!!
  odpowiedz na komentarz
 • popieram
  M
  19.04.2018, 12:30
  Popieram protest. Jestem osobą niepełnosprawną
  odpowiedz na komentarz
 • nie są potencjalną grupą wyborczą
  wojciech 58
  19.04.2018, 12:20
  Popieram protest! lecz realia są inne.Nasze dzieciaki w wieku 18 lat w znacznej liczbie są ubezwłasnowolnione(częsciowo lub całkowicie) co jest jednoznaczne z pozbawieniem prawa wyborczego(czynnego i biernego)-nie są więc łakomym kąskiem wyborczym lecz MY nim jesteśmy i pamiętajmy o tym fakcie.Trzymajcie się!
  odpowiedz na komentarz
 • Nie dajmy się!
  mama opiekująca się niesamodzielną, dorosłą córką.
  19.04.2018, 00:49
  Popieram protest! Dość już tego politycznego cygaństwa! Dość obłudy! Miała być dobra zmiana, ale niczego nie ma! Wszystkim zdeterminowanym i odważnym - narażonym na niewygodę i poniewierkę po sejmowych korytarzach - składam wielkie podziękowania za ich wspaniałą postawę.
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram
  mama
  18.04.2018, 22:13
  Popieram. Mam syna 31 lat. Wymaga opieki ciągłej. Muszę nakarmić, położyć, posadzić. Z nikąd pomocy. Ciągle o wszystko żebrać. Ma się chwilami dość. Nie mogę być osobiście. Dużo siły, wytrwałości. Popieram!!!
  odpowiedz na komentarz
 • jestem z wami
  m
  18.04.2018, 21:55
  Jednym z postulatów do wyjaśnienia powinna być renta rodzinna . Wszystko dobrze gdy dziecko a potem już pełnoletni niepełnosprawny żyje w pełnej rodzinie . Co jednak się dzieje gdy jedno z rodziców umiera, wtedy ZUS przyznaje rentę rodzinną po zmarłym .Taka renta przyznawana jest wszystkim wdowom również tym z nieletnimi dziećmi . W/g prawa ZUS dzieli środki wypracowane przez jednego z rodziców na równe części wszystkich uprawnionych / żyjący rodzic plus dzieci / ale ten podział obowiązuje jedynie dla dzieci uczących się i nieletnich . Rodzic z niepełnosprawnym pełnoletnim dzieckiem dzieli się ową rentą rodzinną z swoim niepełnosprawnym dzieckiem do końca życia a TO DLACZEGO !! Dlaczego renty rodzinne uzyskują nawet KONKUBINY a matki dzieci niepełnosprawnych które raczej z uwagi na niepełnosprawne dziecko nie miały szansy na przepracowanie 30-40 lat zostają albo z bardzo niską własną wypracowaną emeryturą albo z rentą rodzinną którą ustawodawca przeznaczył do podziału do KOŃCA ICH ŻYCIA . Czy nie jest to jawna dyskryminacja kobiet które całe swoje życie poświęciły dziecku niepełnosprawnemu ?! Może to odpowiedni czas by i to wyjaśnić w czasie rozmów z rządem .
  odpowiedz na komentarz
 • Za życiem.
  Kasia
  18.04.2018, 21:21
  Jestem ciekawa gdzie są wszyscy obrońcy życia,dlaczego głośno nie krzyczą o godne życie narodzonych niepełnosprawnych.Gdzie .Polki przyjrzyjcie się jak traktowani są niepełnosprawni i wyciągnijcie wnioski na przyszłość.Rząd i Kościół ,tak naprawdę niepełnosprawnych traktują jak zbędny bagaż.
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram
  Npsp
  18.04.2018, 20:28
  Popieram w całej rozciągłości!
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram!
  Npsp
  18.04.2018, 20:27
  Popieram protest w całej rozciągłości!
  odpowiedz na komentarz
 • Jestem z Wami całym sercem
  Mania
  18.04.2018, 19:22
  Jestem z Wami całym 💓 sercem i trzymam kciuki. Może w końcu naszi rządzący dostrzegą, że jest w Polsce grupa osób dorosłych osób niepełnosprawnych. To że zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153 zł to jakaś kpina. Nie jestem w stanie pojechać Sejmu ale jestem pełna podziwu dla osób protestują cych
  odpowiedz na komentarz
 • Niepotrzebni
  matka "doroslego"
  18.04.2018, 19:10
  Zasiłek pielengnacyjny od lat 153 zł, i oprócz godowej renty socjalnej nic....a dla potencjalnych sprawnych wyborców otwieraja worek z pieniędzmi.
  odpowiedz na komentarz
 • Historia kołem się toczy...
  Tera
  18.04.2018, 18:43
  Historia lubi się powtarzać. Dajecie tu i tam, to dajcie tym chorym, niepełnosprawnym po 18-tym roku życia. Zapomnieliście o nich? Trzymamy kciuki, by się udało wywalczyć.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas