Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Protest rodziców. Ministerstwo proponuje spotkanie poza Sejmem. Odpowiedź: „Nigdzie się nie wybieramy”

18.04.2018
Autor: PAP, fot. P. Stanisławski
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

„Proponujemy rodzicom osób niepełnosprawnych, którzy protestują w Sejmie, spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” o godz. 19” – poinformował w środę, 18 kwietnia 2018 r., Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. „Nigdzie się nie wybieramy” – podkreśliła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego.

W środę w Sejmie rozpoczął się protest Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Rodzice domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

Pełnomocnik: „zrobiliśmy wiele”

Pełnomocnik powiedział na konferencji prasowej, że wsparcie osób z niepełnosprawnością, ich rodzin, opiekunów jest priorytetem rządu PiS.

- Przez ostatnie dwa lata zrobiliśmy dużo, żeby ich sytuację poprawić. Podnieśliśmy tak wysoko rentę socjalną, podnieśliśmy świadczenie pielęgnacyjne – podkreślił. – Zrobiliśmy wiele rzeczy, ale nie da się ukryć, że sytuacja, którą zastaliśmy, jest dużo trudniejsza. Tych spraw nierozwiązanych jest bardzo wiele. Jesteśmy otwarci na rozmowy i dyskusję, aby usłyszeć od nich, co dla nich jest priorytetem, co dla nich jest ważne, czym w pierwszej kolejności powinniśmy się zająć – powiedział Michałkiewicz.

Jak zaznaczył, Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" jest odpowiednim miejscem do rozmowy. Dodał, że zaproszenie otrzymali także przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Zdrowia oraz PFRON.

- W CPS „Dialog” będą osoby, które faktycznie zajmują się osobami niepełnosprawnymi, znają problematykę osób niepełnosprawnych i chcą działać na rzecz tego środowiska – mówił Pełnomocnik Rządu.

Odniósł się do postulatów komitetu protestacyjnego.

- Na pewno będziemy pracować nad tymi postulatami, będziemy szukać odpowiednich rozwiązań wspólnie z osobami niepełnosprawnymi, aby załatwić te problemy, które są dla nich najważniejsze – zapewniał.

„Czekamy tutaj na miejscu”

Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych poinformowała PAP, że zaproszenie nie zostanie przyjęte.

- Nigdzie się nie wybieramy. Czekamy tutaj na miejscu. Czekamy na decyzyjne osoby, premiera i prezesa PiS – powiedziała.

Krzysztof Michałkiewicz zwrócił uwagę, że w Sejmie procedowany jest projekt nowelizacji Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

- Dyskutujemy na komisjach, są przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych, ich opiekunów. Niektóre postulaty posłowie przyjęli. Zobaczymy, jaka ustawa zostanie uchwalona przez Sejm. Cały czas różnego rodzaju działania na rzecz osób niepełnosprawnych są podejmowane, są procedowane i uchwalane – powiedział Michałkiewicz.

„Oponenci mogą podgrzewać atmosferę”

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek podkreśliła w rozmowie z PAP, że PiS pochyla się i nadal będzie się pochylać nad problemami osób z niepełnosprawnością.

- Na ostatnim naszym kongresie mówiliśmy, że jeszcze będziemy przedstawiać nasze propozycje – wskazała. – Co do rozmów, to uważamy, że właściwym miejscem do ich prowadzenia, do dialogu, dyskusji na temat osób niepełnosprawnych, problemów i oczekiwań jest jednak Centrum Dialogu Społecznego, a nie Sejm. Nasi oponenci polityczni mogą bowiem podgrzewać atmosferę i nawoływać ludzi do protestów przeciwko rządowi, który przez różnego rodzaju inicjatywy wspiera środowisko osób niepełnosprawnych – stwierdziła Mazurek.

18 protestujących

W Sejmie w środę protestuje łącznie około 18 osób. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi znajdują się w holu głównym. Zostali zaproszeni do Sejmu przez posłankę Nowoczesnej Joannę Scheuring-Wielgus.

Komitet domaga się wprowadzenia dodatku rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia, w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego. Rodzice osób z niepełnosprawnością domagają się również zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą z niepełnosprawnością.

Renta socjalna – od 1 marca 2018 r. wynosi 865,03 zł – przysługuje osobie, która osiągnęła pełnoletność i jest całkowicie niezdolna do pracy. Świadczenie przysługuje, jeśli niezdolność do pracy nastąpiła przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25. roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. Zgodnie z przepisami za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.

Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84 proc. najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1029,80 zł). Renta ta podlega waloryzacji na zasadach i w trybie określonym w przepisach ustawy emerytalnej.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Kolejny żałosny cyrk szkodników.
  Blanka Rudy
  19.04.2018, 22:26
  "„Nigdzie się nie wybieramy” – podkreśliła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego." O tym zadecyduje Marszałek Sejmu. "W Sejmie w środę protestuje łącznie około 18 osób." Na 5 milionów ON. A tych 18 wybrał kto? Pod Sejmem chyba stoi drugie tyle. Tłumy szaleją.
  odpowiedz na komentarz
 • Wiele zrobiono - to jakiś żenujący Żart
  Gosia
  19.04.2018, 13:19
  Dołączamy do protestujących kto może ze swoim niepelnosprswnym dzieckiem
  odpowiedz na komentarz
 • m
  asia
  19.04.2018, 10:52
  Dodatek rehabilitacyjny, jak najbardziej tak, ale tylko dla tych którzy z tej rehabilitacji będą faktycznie korzystać. Żeby nie było tak jak to jest obecnie ze świadczeniem pielęgnacyjnym dla rodziców 1500 zł. Świadczenie to, często pobierają rodzice ON które sobie świetnie radzą i nie są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Z tym należałoby zrobić bezwzględny porządek. Pieniądze dla niepełnosprawnych, podnieść renty, zasiłki, dodatki rehabilitacyjne a nie zatykać rodzicom buzie świadczeniem z którego i tak duża część jest niezadowolona.
  odpowiedz na komentarz
 • Nareszcie! Czekałam a ten protest! Inaczej nigdy nic by się nie załatwiło!
  Aga
  19.04.2018, 09:07
  Powinniście do postulatów dołączyć - obowiązkowe w każdej gminie - dps-y dostosowane dla niepełnosprawnych i do rodzajów niepełnosprawności, sds-y, wtz-y, a dla osób niepełnosprawnych nie mogących w nich uczestniczyć wsparcie, pomoc i rehabilitację w domach oraz opiekę wytchnieniową dla rodziców. Nie może tak być, że się wszystkich ładuje do jednego miejsca. Np: osoby z autyzmem czy niepełnosprawnością ruchową to zupełnie inne potrzeby.
  odpowiedz na komentarz
 • Nareszcie!
  Aga
  19.04.2018, 08:54
  Politycy ciągle tylko gadają, że niby słuchają, że się zastanawiają jak pomóc i takie ciągłe zwlekanie. A te postulaty to nic wielkiego, podstawa, dużo więcej pomocy i wsparcia powinno być dla niepełnosprawnych, zarówno dorosłych jak i dzieci. Wyższa renta socjalna to oczywiste, bo obecnie to jest żałość, dodatek reh. 500 zł to też żadne cuda- po prostu minimum z minimum. Tylko dlaczego tylko dla dorosłych? Na dziecko jest obecnie zasiłek pielęgnacyjny 153 zł a świadczenie pielęgnacyjne bardzo wielu rodziców dzieci niepełnosprawnych nie dotyczy bo muszą pracować albo świadczenie im się nie należy. Taki dodatek rehabilitacyjny 500 zł powinien być dla każdego niepełnosprawnego i tyle. Jest jeszcze tyle spraw w zakresie wsparcia niepełnosprawnych do załatwienia, że najwyższa pora na protest i wspierajmy protestujących bo inaczej nic się nie zmieni!
  odpowiedz na komentarz
 • Dyskusje nad rozwiązaniem postulatów trwają od ponad dwóch lat !!!!!!
  kasiaEWK
  19.04.2018, 07:57
  Protestujący rodzice walczą o niezrealizowane przez rząd PO-PSL postulaty,z pominięciem wyrównania świadczenia emerytalno-rentowego do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego czyli usunięcia niekorzystnej przesłanki art17 ust.5pkt1 lit.a z dn.28 listopada 2003 r o świadczeniach rodzinnych która to ustawa spowodowała podział na opiekunów z niższą emeryturą o połowę niż świadczenie pielęgnacyjne. Wykluczeni rodzice o prawo do świadczenia proszą od 2014 r ,jak widać bez rezultatów. Rząd PIS, w tej i innych problemach nic nie zrobił,bo skupia się na wspieraniu rodzin ze zdrowymi dziećmi które są przyszłością, nasze dzieci i ich opiekunowie to obciążenie dla budżetu Przez dwa i pół roku załatwiane są sprawy drugorzędne ,postulaty i petycje wyrzucane do kosza .Sprawa petycji P9-10/17 dotycząca zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych z 2003 r o prawie opiekunów osób dorosłych niepełnosprawnych do świadczenia pielęgnacyjnego była omawiana przez senacką Komisje Praworządności i Petycji. Na wniosek Komisji prace zostały zawieszone do 1 maja .Komisja oczekuje na efekty prac Ministerstwa Rodziny,Pracy i Polityki Społecznej nad postulatami petycji. Jakie są efekty w tej sprawie każdy rodzic wie , efektów brak, wsparcia brak i propozycji na rozwiązanie problemu opiekunów EWK nie ma !!!!!! Mam jednak nadzieje że dwa postulaty przedstawione przez protestujące matki zostaną wywalczone ,a sprawa opiekunów tzw.EWK w przyszłości doczeka się ustawowego rozwiązania. Trzymam kciuki i wspieram z całego serca aby dały rade w walce o godne życie niepełnosprawnych dorosłych dzieci bo nam matkom jak widać tylko walka o prawo do godnego życia w kraju pozostała.Moje dziecko jest niesamodzielne, ma ponad 30 lat nie mam prawa do świadczenia pielęgnacyjnego ,głodowa emerytura ,efekty walki od 2015 r- rząd dyskutuje ,analizuje problem !!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Kolejne wykręty pełnomocnika
  dorosła niesamodzielna
  19.04.2018, 01:05
  Jak mu nie wstyd wygadywać takie głupoty! Cyt.: "zrobiliśmy wiele" . Czego wiele zrobili? Porozdawali pieniądze i przywileje różnym grupom społecznym, ale dla niesamodzielnych, dorosłych osób niepełnosprawnych zrobili tyle co nic. Niewiele podnieśli rentę socjalną, która nadal jest bardzo niska, wręcz w głodowej wysokości. I to ma być to "wiele zrobiliśmy"? Odstąpię dowolnemu politykowi swoją rentę socjalną, jeśli pokaże w jaki sposób z tej renty się utrzymać, leczyć i rehabilitować, opłacić czynsz itp.
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram, ale...
  mw
  19.04.2018, 00:31
  ... ale Ci Państwo, a przynajmniej taki sens newsa, żądają kasy. Ona jest potrzeba, ale PR jest tez ważny. Zamaist np. rządać 500+, to sensowniej przypomnieć, zę zasiłek 153 od dekady nie rewaloryzowany, ceny wzrosły, leki podrożały, dlatego do 500 pln należy podnieść. Podobnie z rentą, zyczę, chciałbym, powodzenia, ale dobry PR akcji tez ważny. Media, transmisje na FB przemyślane postulaty i poparcie społeczne.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas