Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Minister Rafalska: wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych jest trudna

19.04.2018
Autor: PAP, fot. M. Różański
Minister Rafalska mówi do mikrofonu podczas briefingu prasowego

- Doskonale wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce jest trudna, że jeszcze trudniejsza jest sytuacja rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym – powiedziała w czwartek, 19 kwietnia 2018 r., na konferencji prasowej w Centrum „Dialog” minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Zaznaczyła, że sytuacja osób z niepełnosprawnością się zmienia, choć może nie w takim tempie, jakiego oczekują.

Sytuacja się zmienia, ale...

Wcześniej minister Rafalska spotkała się z rodzicami osób z niepełnosprawnością, którzy protestują w Sejmie. W spotkaniu uczestniczył także Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Podczas spotkania po raz kolejny zaproponowała protestującym rodzicom spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.

- Doskonale wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce jest trudna, że jeszcze trudniejsza jest sytuacja rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Ale mamy też to wrażenie, że ta sytuacja może w niewystarczającym tempie, nie tak szybko, jak oczekiwałby osoby niepełnosprawne, ale jednak się zmienia – powiedziała Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej w Centrum „Dialog”.

Czy będzie spotkanie z premierem?

Minister rodziny zaznaczyła, że działania związane z rozwiązywaniem problemów osób z niepełnosprawnością są interdyscyplinarne i kompleksowe.

- Dla osób niepełnosprawnych, dla ich rodzin, ma znaczenie jakość ochrony zdrowia, dostępność do usług medycznych, rehabilitacyjnych, do diagnostyki, do edukacji, która sprzyja osobom niepełnosprawnym, również te rozwiązania, które wspierają osoby niepełnosprawne, które nie mogą pracować – powiedziała.

Szefowa MRPiPS była pytana przez dziennikarzy, czy premier spotka się z protestującymi. Prosili oto sami protestujący. Rafalska odpowiadając podkreśliła, że w związku z protestem jest w stałym kontakcie z premierem Mateuszem Morawieckim. Dodała, że przekazała mu uwagi ze spotkania z opiekunami osób z niepełnosprawnością. Zaznaczyła jednocześnie, że to MRPiPS odpowiada za politykę społeczną – „również wobec osób niepełnosprawnych”.

Zwiększenie wsparcia w różnych obszarach

Na konferencji prasowej minister zaznaczyła, że rząd PiS podjął wiele działań, skierowanych także do osób z niepełnosprawnością, m.in. podniósł świadczenie pielęgnacyjne i rentę socjalną. Jako wsparcie rządu wymieniła również zwiększenie dofinansowania kosztów pobytu osoby z niepełnosprawnością w warsztatach terapii zajęciowej, łatwiejszy dostęp do środowiskowych domów samopomocy, wyższe kryterium dochodowe w programie „Rodzina 500+” i umożliwienie opiekunom otrzymania zasiłku dla bezrobotnych lub świadczenia przedemerytalnego, a także pomoc z programu „Za życiem”.

- Mamy też świadczenie pielęgnacyjne, które w roku 2015 wynosiło 1200 zł, a teraz będzie w wysokości 1477 zł. Realizujemy w ten sposób ustawę, ale pokazujemy też, że (...) zwiększenie wsparcia odbywa się w różnych obszarach i jest adresowane do wielu grup. Również środki, które są adresowane na edukację, na kształcenie osób niepełnosprawnych – o co drżeli i walczyli co roku rodzice – będą wpisane do budżetu na stałe, a nie tylko coroczną ustawą okołobudżetową, jak to było przez te wszystkie lata – powiedziała.

Minister Rafalska podkreśliła, że projekty i propozycje ustaw dotyczące osób z niepełnosprawnością są „prowadzone, wykuwane i ciężko wypracowane w bardzo rzetelnym dialogu ze środowiskami osób niepełnosprawnych”. Wymieniła Krajową Radę Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych, która – jak zaznaczyła – składa się z przedstawicieli środowisk i osób, które muszą mieć rekomendacje wielu organizacji zajmujących się problematyką osób z niepełnosprawnością.

Gdyby poprzednia władza...

Elżbieta Rafalska przypomniała również korzystne zmiany legislacyjne, „dzięki którym też są realizowane projekty europejskie”. Dodała, że program „500 plus” także jest adresowany do osób z niepełnosprawnością do 18. roku życia, a w tym świadczeniu mieści się 97 proc. rodzin z dzieckiem z niepełnosprawnością.

Dodała, że o 13 proc. wzrosła renta socjalna, która po waloryzacji wynosi 865 zł.

- Rzeczywiście, to nie jest wysoka renta, ale gdyby co roku poprzednia władza, która rządziła osiem lat, podnosiła ją o 10 proc., to ta renta byłaby jeszcze raz taka albo niechby połowę większa. Nadrabiamy zaległości powoli, (...) jak świadczenie wzrasta o 100 zł, to jest to wzrost zauważalny, wzrost, którego nie było przez 5 lat – podkreśliła.

Minister przypomniała także, że w 2015 r. podniesiono koszt utrzymania uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej. „To są warsztaty, które zapewniają profesjonalną, środowiskową obecność osoby niepełnosprawnej” – powiedziała i dodała, że sieć środowiskowych domów samopomocy, z których korzystają m.in. osoby z zaburzeniami psychicznymi, powinna być na tyle dostępna, by w każdym powiecie w Polsce był co najmniej jeden taki dom.

Minister Rafalska oświadczyła, że do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Wsparcie będzie także w ramach programu „Dostępność plus”. Osoby z niepełnosprawnością mogą otrzymywać także inne rodzaje świadczeń. Szefowa resortu rodziny podkreśliła, że chciałaby, aby osoby z niepełnosprawnością mogły podejmować pracę, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala.

„Coś nie zostało zrobione”

Natomiast Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz zapowiedział, że w poniedziałek przedstawione zostaną szczegóły programu „Dostępność plus”.

- W najbliższą środę mamy kolejne spotkanie zespołu dotyczące poprawy sytuacji osób niepełnosprawnych – mówił.

Podkreślił, że osoby z niepełnosprawnością są także „w centrum zainteresowania” innych resortów, m.in. zdrowia, edukacji, infrastruktury.

- One także podejmują działania na ich rzecz. Są one wypracowywane w dialogu ze środowiskiem osób niepełnosprawnych – powiedział.

Szefowa resortu rodziny zaznaczyła, że ma świadomość tego, iż jeśli przez 10 lat „coś nie zostało zrobione”, to wytrzymałość ludzi się wyczerpała „i jest oczekiwanie, że to wszystko stanie się natychmiast”.

- Próbujemy przekonać i powiedzieć, że mimo iż te problemy nie zostały rozwiązane, to szereg takich działań zostało podejmowanych i nie wytykając nikomu, jak te wydatki rosły, pokazywać, że naprawdę w obszarze osób niepełnosprawnych nikt nie próbował tu oszczędzać – mówiła Elżbieta Rafalska.

Protest w Sejmie

W Sejmie od środy, 18 kwietnia 2018 r., protestuje Komitet Protestacyjny Rodziców Osób Niepełnosprawnych. Rodziców zaprosiła do Sejmu posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. Domagają się wprowadzenia m.in. dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia. Zwrócili się w tej sprawie do prezydenta, premiera oraz prezesa PiS.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprosiło protestujących na spotkanie w środę o godz. 19 do Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Zaproszenie, z którego wczoraj protestujący nie skorzystali, zostało ponowione. Rozmowy miały się odbyć w czwartek o godz. 10. Z tej propozycji protestujący również nie skorzystali. Oczekują spotkania w Sejmie z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • NIEPEŁNOSPRAWNI OCHRONIARZE RACZEJ CIECIE TO PLAGA W URZEDACH
  MADZIA
  27.02.2019, 10:54
  SZANOWNA PANI NIE CHCEMY NIEPEŁNOSPRAWNYCH W URZEDACH JAKO OCHRONA, PRZYKŁAD URZAD MIASTA W ELBLAGU. CCHEMY ZDROWYCH, NORMALNYCH. W JEDNOSTKACH TO SAMO NIEPELNOSPRAWNI W FIRMIE SOLID I DGP. MIELI ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI Z LITERKA P- PSYCIATRA. CHRONIA NASZE MIENIE LUDZIE CHORZY Z CUKRZYCĄ, PADACZKĄ, NERWICAMI, ZASTAWKAMI. WSTYD
  odpowiedz na komentarz
 • OCHRONA
  MAREK
  27.02.2019, 10:49
  NIEPEŁNOSPRAWNI Z LITERKĄ P- PSYCHIATRA ALBO Z POWAŻNYMI SCHORZENIAMI, CUKRZYCA, NEUROLOG, CHRONIA URZEDY MIASTA, NP GDAŃSK, ELBLĄG, ITP. KIEDY NIEPEŁNOSPRAWNI OCHRONIARZE PRZESTANA BYC ZALICZANI DO WORKA Z OCHRONA. TO SKANDAL. DUŻE FIRMY OCHRONIARSKIE ZAWIĄZUJA KONSORCJA Z NIEWIDOMYMI HAHA. OCHRONA MOŻE BYC NIEWIDOMA? SZANOWNI PAŃSTWO.
  odpowiedz na komentarz
 • do pani minister rafalskiej - rodziny i polityki spolecznej - list sprawie rozmow z firmami polskimi daly prace chalupicza osobom niepelnosprawnym w polsce
  gosc
  26.11.2018, 22:14
  do pani minister rafalskiej rodziny i polityki spolecznej w polsce - prosze o podjecie rozmow z firmami w polsce wszystkimi kture daly prace chalupnicza osobom niepelnosprawnym w polsce calej w ich domach osob niepeplnosprawnych w polsce - zeby to pani minister mogla oglosci w mediach polskich tvp jnfo , telewizij polskiej ...
  odpowiedz na komentarz
 • eltanazja
  mariola
  06.06.2018, 16:01
  naprawde poco glodzic panstwo polskie ma chorych wprowadcie pilnie w sejmnie i zrupcie referedum kto jest za eltanazjom i byscie mieli klopot zglowy i rodzice co sie tak mecza eltanazjie dla biednych i dla rodzin ktore maja wiecej niz 2 je dzieci poco tyle dzieci kto bedzie ich zywic my polacy chcemy zdrowy narod a nie chory biedni powinni terz miec eltanazjie wtedy panstwo bedzie wydajne ktoto widzial 6 albo 5 dzieci krowy rozplodowe tyle nie rodza
  odpowiedz na komentarz
 • miasto sprawiedliwosci
  JAN Z GDANSKA
  06.06.2018, 13:26
  niepelnosprawni powinni walczyc do konca zrubcie miasteczko pod sejmem jaka jest sprawiedliwosc jedni 1400 a ini 520 chanba dla poslow ministrow to patologia niepelnosprawni za 520 i za zasilek 153 maja zyc dorosli chanba na ulice wyjdcie to chanba jeden zadurzo drugi za malo wegetacjia dla doroslych i jeszcze zabrano im renty socjalne na rozkaz pani rafalskiej na emeryture ja albo na rente socjalna nie nadajie sie do pracy jest zastara ma juz dziecinny rozum
  odpowiedz na komentarz
 • blokujace wpisy te co niewygodnei chanbionce pisowcow
  gdanszczanie wyborcy
  06.06.2018, 12:07
  pisowcy sie czegos boja bo rafalska blokuje wpisy i niechce prawdy ujawniac
  odpowiedz na komentarz
 • Emilia Plichta
  gdanszczanie wyborcy
  06.06.2018, 11:54
  jak morzna renty socjialne zabierac chorym co pani rafalska wyczynia ale pis pokazuje swojie oblicze nie glosujcie na nich to chanba komisjie w zus otpowiadaja chorym podziekujcie pisowca oni dali nakaz odgornie nikt albo malo kto ma dostac rente bo szukaja na 500 plus kasy taki jest pis obludny bo oni nakradli maja pensjie nagrody a chorych doroslych maja w nosie zawsze pis zle robil juz niedostanie szansy nie glosujcie na tych obludnikow nieudolnych zabieraja renty socjalne bo co ich obchodza chorzy dorosli chaba jest ze lrza jak psy
  odpowiedz na komentarz
 • JAKA WIEDZA POSIADA p.RAFALSKA DOKLADNIE PRZEKAZAWALA p SZYDLO WIZYTY FRACJI ?
  inwalida 1grupy glodny
  20.04.2018, 19:26
  CO CZESCOWO UDALO TYLKO Te 500PLUSIE MASE LUK TAK SAMO PERFIDNIE KŁAMAL SAM RADZIWIŁ CO LEKAMI SONOROW I RECISTÓW DARMOWYCH BRAK APTEKACH SĄ TYLKO ZAMIENIKI NA RAKA < CUKRZYCE NA INSULINACH LECZONY NA NACISNIENIE PRZE TYLKO CO OBIECYWANYM SPRZETEM WOZKI ,PROTEZY OKRES PRZEDŁÓŻONO WYSTAWIL NFZ ZATERDZIŁ RADZIWIŁ DOSTAL NAGRODE ZA OKRADANIA CIEŻKO CHORYCH POSZKODOWANYCH PRZEZ LOS PARA KACZYSKICH NIEBALI SIĘ LUDZI ZONA ROZMAWAŁA NAWET NA NARTACH PRZEKAZYWALA UWAGI EFETY BYLY WIDOCZNE PACZKI ŚWIĄTECZNE 320i 360zl P.z,giloska i a leper szukali budzecie luk pieniedzy niech im ziemia lela bedzie co im dobro biednego narodu starali tylko prezes j.kaczyNSKI ZAPOMNIAŁ CHODZIŁ DO BIEDRONKI NA ZAKUPY ROBII PREMIERZY SZYDLO I morawiecki nigdy ich los narodu nieinteresuja wazna kasa ?
  odpowiedz na komentarz
 • Dodatek pielęgmnacyjny
  lekarka
  20.04.2018, 15:08
  Trzeba też stosownie zwiększyć dodatek pielęgnacyjny (nie mylić z zasiłkiem pielęgnacyjnym), który otrzymują osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, najbardziej poszkodowane.
  odpowiedz na komentarz
 • przypomnienie
  piotr
  20.04.2018, 13:02
  Tak gwoli ścisłości to w tym kraju żyją jeszcze osoby ze stopniem umiarkowanym i lekkim, chociaż jak czytam komentarze, to odnoszę wrażenie, że problemy mają tylko matki znacznie niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • niesprawiedliwe państwo
  emeryt
  20.04.2018, 11:00
  Moja córka jest pełnosprawna i pracuje u milionera, który ma troje dzieci i dostaje 1000 zł miesięcznie, a teraz dostanie jeszcze 900 wyprawki szkolnej. Jej pracodawca jeździ na wczasy do Dubaju, dzieci na drogie kursy językowe do Londynu, na jazdę konną i naukę golfa. To nie są rzeczy pierwszej potrzeby jak jedzenie , buty , czy korepetycje z matematyki. Te pieniądze płacą w podatkach ubodzy pracownicy jak moja córka, która zarabia nieco powyżej minimalnej. Moje dziecko nie chce, by z jej podatków państwo finansowało luksusy dla bogaczy. Chce , by pieniądze trafiały bezpośrednio (a nie poprzez różne fundacje) do rąk niepełnosprawnych.Moja rodzina popiera protest matek ON.
  odpowiedz na komentarz
 • Zero empatii, zero wrażliwości
  emeryt
  20.04.2018, 10:12
  Kiedy czytam na innych portalach opinie zdrowych ludzi , którzy piszą o roszczeniowych matkach 'wyrodków'i dostają dużo lajków serce mnie boli. Jest też spora grupa ludzi, którzy krzyczą 'Dawaj rządzie kasę , bo chcesz , by takie dzieci się rodziły'. To przykre , ale świat, szczególnie bogate kraje Europy , zmierzają w kierunku wyeliminowania starych, chorych i kalekich, poprzez eutanazję i aborcję, bo są nieproduktywni, nieestetycznie wyglądają i czasem nieładnie pachną. Wczoraj zdrowi pisali takie rzeczy, że nawet tego bym nie powtórzył. Zero empatii, zero wrażliwości . Zastanawiam się , czy my jesteśmy jeszcze ludźmi ?
  odpowiedz na komentarz
 • Opiekunowie otrzymujący świadczenie EWK -czekają !!!!!
  mamaEWK
  20.04.2018, 07:35
  Oczekujemy że na majowym posiedzeniu Senackiej Komisji Praw Człowieka,Praworządności i Petycji zostanie przedstawiona propozycja przyznania wykluczonej grupie matek dziecka ze znaczną niepełnosprawnością prawa do zrównania emerytury ze świadczeniem pielęgnacyjnym. Nie chcemy rozpoczynać okupacji korytarza sejmowego,bo w większości jesteśmy w wieku gdzie same wymagamy rehabilitacji .Prosimy aby w tej sprawie wypowiedziała się pani minister- na jakim etapie są prace !!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • kłamstwo
  czas umierać
  20.04.2018, 01:19
  Pani wie? To gdzie zmieniliście coś dla osób, żyjących na zasiłkach stałych? Wg UM mam nieco ponad 300zł dochodu, a wg OPS mam nieco ponad 600zł dochodu, bo wliczają dosłownie wszytko, nawet dodatek mieszkaniowy. Jak ON samotny ma przeżyć za ok 400zł miesięcznie,w tym dokonać opłat, zakupu leków, rehabilitacji itd? Chyba wam się zera pomyliły
  odpowiedz na komentarz
 • Za zyciem
  Gosia
  19.04.2018, 23:46
  PIS mowi że jest za zyciem A jest tak naprawdę za wegetacją ON a pani Minister wypowiedź żenada i kpina w oczy z niepelnosprawnych - przecież oni i tak są bezradni na ulicę mie wyjdą kilofem nie rzucą i taka wąska grupa społeczna ze elektorat żaden - XXI wiek wstyd
  odpowiedz na komentarz
 • A opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych???
  Renata
  19.04.2018, 23:26
  To jest godne pożałowania aby opiekunowie osób dorosłych mieli tylko 520 zł. i to jeszcze uzależnione od dochodu.(a gdzie wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego który mówi że różnicowanie kwot jest niezgodne z konstytucją) Pani Rafalska tylko dzieci ,dzieci i dzieci, a dorośli niepełnosprawni !!! Pani minister my żyjemy.
  odpowiedz na komentarz
 • Eureka
  Maria
  19.04.2018, 22:55
  Minister Rafalska: " wiemy, że sytuacja osób niepełnosprawnych jest trudna". Jestem w szoku, to naprawdę iście kopernikańskie odkrycie. Pani Minister, jest Pani genialna. Wystarczyło zaledwie 2 i pół roku ministrowania, aby dojść do tak odkrywczego wniosku. Sądzę, że pod koniec kadencji w 2019 r. wygłosi Pani kolejne równie odkrywcze stwierdzenie będące dopełnieniem tego poprzedniego, typu "Trzeba coś z tym zrobić". Jeszcze raz wielkie brawa i gratulacje.
  odpowiedz na komentarz
 • A ja bym chciała wiedzieć...
  Blanka Rudy
  19.04.2018, 22:23
  ... kim są ludzie z owego "komitetu", czym jest ów "komitet", kogo reprezentuje i kto dał 18 osobom legitymację do reprezentowania skądinąd wąskiej grupy opiekunów. Bo postulaty pieniaczy dotyczą WYŁĄCZNIE: 1. osób niepełnosprawnych od urodzenia/dzieciństwa, 2. które ukończyły 18 lat i 3. są niepełnosprawne w stopniu znacznym. A co z resztą dorosłych ON? Tych w znacznym i umiarkowanym, ale niesamodzielnych? Bo wybrana grupa to zwykle osobby, które nie mieszkają same, tylko nadal z rodzicami, a owi rodzice biorą ŚP blisko 1500,-, mają pracujących małżonków i tak dalej. Niektórzy małżonkowie zarabiają miesięcznie tyle ile ja - niepełnosprawna matka niepełnosprawnego dziecka i opiekunka niepełnosprawnego dorosłego pracując nie zrabiam przez kwartał. Gdzieś jest problem.
  odpowiedz na komentarz
 • lukos98
  lukos
  19.04.2018, 20:33
  jak zwykle każda partia polityczna osoby niepełnosprawne ma gdzieś żadnej partii już nie wierze czy to pis czy ktoś inny osoby niepełnosprawne według polityków najlepiej ze by po umierali
  odpowiedz na komentarz
 • nic się nie zmienia
  mama
  19.04.2018, 20:02
  Dlaczego pani sądzi, że sytuacja rodzin posiadających dziecko n jest trudniejsza niż sytuacja osób niepełnosprawnych? To jest kolejna kpina i niewiedza, brak wyobraźni. Dziecko pozostające pod opieką rodziców jest na ich utrzymaniu, korzysta z różnych ośrodków rehabilitacyjno-wychowawczych, szkół specjalnych, opiekun może zrezygnować z pracy w zamian za świadczenie...itd. Co mają powiedzieć dorosłe osoby niepełnosprawne, które zostają z rentą socjalną i zasiłkiem pielęgnacyjnym? Środków z PFRON ciągle brak, gdzie są te pieniądze na dofinansowania. Jaka ochrona zdrowia i dostępność do usług medycznych, ja za wszystko płacę. Tyle od was dostajemy wsparcia, że aż mnie skręca na samą myśl. Jaka sytuacja ON się zmienia, nic się nie zmienia i nie zmieniło od wielu lat!
  odpowiedz na komentarz
 • Do matek niepełnosprawnych
  Adam
  19.04.2018, 19:51
  Matki , teraz żądacie podwyżki rent dla dzieci, ale pani Rafalska szykuje reformę i może się okaże, że wasze dzieci wcale nie dostaną renty, bo będą zdolne do pracy , według nowego orzecznictwa.Zamiast pieniędzy dostaną ofertę pracy np. głodowe staże. Na takich stażach pracują nawet pełnosprawni, a pracodawcy w zakładach pracy chronionej mówią , że pensja minimalna to za dużo dla kalek, bo ON nie są wydajni.
  odpowiedz na komentarz
 • Protest rodziców osób z niepelnosprawnością
  anonim
  19.04.2018, 19:39
  W pełni popieram protest, gdyż osoby niepełnosprawne są zapomniane w biegu.......Ministrów m.i. Ministra Morawieckiego, Minister Rafalskiej itd. Spotkanie Pani Minister Rafalskiej z protestującymi pozostawiam bez komentarza. Smutne i nie do zaakceptowania.
  odpowiedz na komentarz
 • sami sobie przeczą. Jedni mówią, że sytuacja trudna, a inni, że dobra, bo podjęto szereg działań naprawczych
  Darmowa opiekunka
  19.04.2018, 18:39
  Minister Rafalska wie, że sytuacja osób niepełnosprawnych jest trudna. Już to wiedziała przed dwoma latami i to samo mówiła - http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/300993. Czas mija, a ona się powtarza. Wiedzą i nic nie robią. Sami prowokują ludzi do niezadowolenia i strajków!
  odpowiedz na komentarz
 • To zlikwidujcie PFRON i PCPRy.
  era
  19.04.2018, 18:22
  Tam to dopiero jest marnotrawstwo pieniędzy na urzędników i inne przekręty.
  odpowiedz na komentarz
 • I po co ona tak kłamie ?
  Mistrz
  19.04.2018, 18:13
  Rafalska jest największą ignorantką dorosłych osób niepełnosprawnych, dla której PIS nic do tej pory nie zrobił. Zostawcie już dzieci, dajcie spokój temu tematowi. Mają 500+, będzie 300 we wrześniu, rodzice mają 1300, A GDZIE JAKAŚ FINANSOWA POMOC DLA DOROSŁYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH NIEZDOLNYCH DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI !? NO GDZIE !? Przestań BABO pleść bzdury. Ani ja, ani moja rodzina - i dalsza i bliższa już na PIS nie zagłosują. Nie uwierzymy już w kiełbasę wyborczą.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas