Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy muszę znów się orzekać, by dostać zasiłek pielęgnacyjny?

26.04.2018
Autor: L.

Mam stałą rentę socjalną z powodu niezdolności do pracy, powstałej przed ukończeniem 25. roku życia, w trakcie nauki w szkole wyższej, której nie ukończyłam. Chcę wystapić do Miejskiego Ośrodka d/s Orzekania o Niepełnosprawności o ustalenie stopnia niepełnosprawności celem otrzymania zasiłku pielęgnacyjnego. Czy muszę przejść całą tę „drogę przez mękę”, jeśli jestem trwale niezdolna do pracy, co oznacza niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym?

Szanowna Pani,

Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:

  • niepełnosprawnemu dziecku;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
  • osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia;
  • osobie, która ukończyła 75 lat.

Rozumiemy, że w orzeczeniu o całkowitej niezdolności do pracy nie jest jasno napisane, że całkowita niezdolności do pracy powstała do ukończenia 21. roku życia.

W takiej sytuacji, aby uzyskać zasiłek pielęgnacyjny konieczne jest uzyskanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Wniosek o ww. orzeczenie należy złożyć do miejskiego/powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas