Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wicepremier Szydło: w najbliższym czasie nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych

22.04.2018
Autor: PAP, fot. Rafał Michalczyk
ustawiony rząd kolumn po 1 groszu. W każdej kolumnie od początku wzrasta liczba monet 1 grosza.

Wicepremier Beata Szydło spotkała się w niedzielę, 22 kwietnia, z mieszkańcami Krościenka nad Dunajcem, którzy zwrócili m.in. uwagę, na problem zasiłków dla osób z niepełnosprawnością. Wicepremier zapewniła o szybkich działaniach rządu w tej sprawie.

Na spotkanie z wicepremier przyszli m.in. rodzice osób z niepełnosprawnością, którzy domagali się większego wsparcia.

- Prosimy przekazać prezesowi Kaczyńskiemu, aby się ulitował nad osobami niepełnosprawnymi. Za obecne zasiłki niepełnosprawni nie są w stanie funkcjonować. Jestem rozgoryczony tą sytuacją – mówił ojciec dziecka z niepełnosprawnością, który przekazał petycję na ręce wicepremier.

Sprawa na następnym posiedzeniu

Beata Szydło przyznała, że największym wyzwaniem rządu jest wysokość zasiłków dla osób z niepełnosprawnością.

- Musimy sobie zdawać sprawę, że każdy przypadek niepełnosprawnego wymaga indywidualnego podejścia. Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i w możliwie najszybszym czasie nowe propozycje zostaną wprowadzone. Mam nadzieję, że będzie to na najbliższym posiedzeniu sejmu – mówiła.

Wicepremier zaznaczyła, że propozycja w tej sprawie przedstawiona przez premiera Morawieckiego jest kompletna.

- To jest wyjście naprzeciw osobom, które oczekują pomocy. To jest bardzo konkretna propozycja i na pewno rząd i klub parlamentarny PiS są gotowi tę propozycję przyjąć. Mam nadzieję, że to się stanie w konsensusie z przedstawicielami wszystkich partii – mówiła Szydło.

Wicepremier wyraziła nadzieję, że propozycja ostanie przyjęta już na najbliższym posiedzeniu sejmu oraz zaapelowała, aby rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością zrezygnowali z dalszego protestu.

System emerytalny

Beata Szydło mówiła w Krościenku, że rząd wprowadzi program, który ma pomóc małym samorządom w modernizacji dróg lokalnych i zachęcała włodarzy gmin i miast do korzystanie z niego.

Odpowiadając na pytania mieszkańców wicepremier powiedziała, że rząd pracuje nad rozwiązaniem problemu systemu emerytalnego.

- Nie jest to tylko kwestia wysokości emerytur, ale też w jaki sposób ten system ma być skonstruowany. Myślę, że w przyszłym roku będą konkrety w tej sprawie – mówiła.

Wicepremier podkreślała, że Polska ma silną pozycję w Unii Europejskiej i cały czas wzmacniamy naszą pozycję na arenie międzynarodowej.

- Jesteśmy przeświadczeni o tym, że nasza pozycja międzynarodowa zależeć będzie od tego, w jaki sposób polski rząd będzie przedstawiał na arenie międzynarodowej polskie interesy. (...) Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy członkami Unii Europejskiej, ale chcemy być traktowani na takich samych zasadach jak inni – powiedziała. – To jest stanowisko polskiego rządu, które cały czas podkreślamy. Interes polskiej gospodarki, polskich obywateli, bezpieczeństwo Polski to są najważniejsze sprawy do rozmów z naszymi zagranicznymi partnerami. Musimy pamiętać, że Polska jest nasza wspólna, jest jedna i każdy z nas ma obowiązek dbać o jej przyszłość i bezpieczeństwo – dodała.

Przed spotkaniem z mieszkańcami Krościenka, Beata Szydło wzięła udział w uroczystej inauguracji letniego sezonu turystycznego spływu przełomem Dunajca.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Pomac jak najbardziej tak - ale sprawiedliwie.
    Obywatel - podatnik
    22.04.2018, 16:45
    Nic się nie mówi o tym, że ci rodzice dostają w związku z posiadaniem niepełnosprawnego dziecka ok. 2 tysięcy złotych miesięcznie. Pokazują jakieś 150 zł, a jest to tylko wycinek tego co dostają. Jestem za tym żeby niepełnosprawnym państwo pomagało, ale rozsądnie. Pomoc powinna być kierowana do tych, którzy jej rzeczywiście potrzebują, czyli tych, którzy sami nie mają możliwości się utrzymać. Ktoś relacjonował, że tam w Sejmie protestują m.in. osoby, które w rodzinie mają dochody rzędu 10 tysięcy złotych miesięcznie - rozumiem, że dlatego chcą dostawać pomoc bez kryterium dochodowego. Mnie nikt nie pomaga w utrzymywaniu mojego dziecka, a zarabiam mniej niż ci protestujący dzisiaj dostają od państwa - czyli m.in. z moich podatków. Pytam z jakiej racji? Dlaczego kładą spać na kamiennych posadzkach niepełnosprawne dzieci, narażając ich zdrowie? Niech jedna z drugą pani jak chce to sama naraża swoje zdrowie i leży na kamieniach, ale niepełnosprawnego dziecka nie wolno jej tak traktować. Tym powinien zająć się sąd rodzinny. Ci, co protestują w Sejmie to przecież te same osoby, które kilka lat temu protestowały jako „rodzice dzieci niepełnosprawnych” - tylko im te dzieci wyrosły z wieku dziecięcego i teraz przemianowali się na "rodziców osób niepełnosprawnych". Zastrzegają jednak, żeby dawać tylko rodzicom niepełnosprawnych, choć już dostają ponad 2 tysiące miesięcznie, a córkom osób niepełnosprawnych już nie. Rozumiem, że według nich opiekunowie starszych niepełnosprawnych ludzi się w ogóle nie liczą i niech się utrzymają za 520 zł miesięcznie – albo „zdychają” z głodu. Od iluś lat blokują próby wprowadzenia kompleksowych rozwiązań dotyczących pomocy wszystkim osobom niepełnosprawnym. Wystarczy posłuchać ich wypowiedzi, ich przywódczyni powiedziała jasno i wyraźnie, że inne grupy niepełnosprawnych ją nie interesują. Pytam jak długo jeszcze ta grupka stanowiąca ułamek osób niepełnosprawnych będzie terroryzowała kolejne rządy i całe środowisko osób niepełnosprawnych? Jak długo jeszcze będzie się liczyło tylko ich „dawać nam, a całą resztę niepełnosprawnych mamy gdzieś?” Czy np. opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy dostają zaledwie 520 zł miesięcznie i którzy często naprawdę głodują to jakaś gorsza kategoria? Rząd powinien wprowadzić sprawiedliwe rozwiązania systemowe i nie ulegać szantażom znikomej grupki tylko dlatego, że blokują korytarz w Sejmie, a inni niepełnosprawni zachowują się w sposób odpowiedzialny i starają się wspólnie z władzami wypracować właśnie sprawiedliwe rozwiązania systemowe.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Dokończ zdanie: W miejscu pracy czuję się dyskryminowana/-y finansowo (płacowo) ze względu na...

Biuletyn

Wspierają nas