Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Podpisano „Pakt na rzecz dostępności”

23.04.2018
Autor: PAP, fot. M. Różański
Kilkudziesięciu sygnatariuszy Paktu dla dostępności pozuje do zdjęcia

- Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier, na ten cel już teraz zarezerwowaliśmy 23 mld zł – podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki inaugurując program Dostępność plus. Premier podpisał w 23 kwietnia 2018 r. Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025.

Premier Mateusz Morawiecki podpisał w poniedziałek Pakt na rzecz Dostępności plus 2018-2025. To wspólna deklaracja rządu, organizacji pozarządowych, a także przedstawicieli firm, którzy mają działać na rzecz likwidacji barier w życiu osób z niepełnosprawnością.

Czym jest Pakt?

Podpisany Pakt – deklaracja Partnerstwa na rzecz dostępności – stanowi zobowiązanie współpracy na rzecz realizacji założeń programu Dostępność plus. Sygnatariusze dokumentu, wśród których jest m.in. Fundacja Integracja, będą się kierować ideą dostępności i równego traktowania oraz wspólnie dążyć do wyrównania szans i dostępu wszystkich obywateli do otoczenia fizycznego, społecznego, kulturalnego, rekreacji, wypoczynku, sportu, opieki zdrowotnej, edukacji, pracy, transportu, informacji i środków komunikacji.

W Pakcie wskazano, że likwidacja barier to zadanie zarówno dla rządu, samorządów, organizacji pozarządowych, firm, instytucji publicznych czy mediów.

„Deklarujemy, że w ramach prowadzonych przez nas działań, będziemy kierować się ideą dostępności i równego traktowania” – zaznaczono w dokumencie.

Premier podpisał Pakt w obecności ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego, przedstawicieli organizacji pozarządowych, uczelni wyższych, firm państwowych i prywatnych.

Normalnie funkcjonować

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności wejście nawet po kilku schodkach np. do urzędu jest wyzwaniem.

- Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier – podkreślił.

Jak przypomniał, prace nad programem Dostępność plus rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Współpracowano przy jego opracowywaniu z organizacjami pozarządowymi.

Podkreślił, że Polska jest jednym z nielicznych krajów Unii Europejskiej, gdzie nie ma jednolitych standardów planowania przestrzeni publicznej w taki sposób, aby elementy infrastruktury publicznej służyły całemu społeczeństwu.

- I to jest nasze zobowiązanie, żeby w tych różnych, przeróżnych grupach nasi rodacy, nasi obywatele, nasze siostry, nasi bracia byli nie tylko zauważeni, żeby byli po prostu w normalny sposób docenieni, żeby mogli z nami pracować, mogli z nami żyć, mogli z nami odpoczywać, mogli wyjść do tego kina, żeby mogli po prostu normalnie funkcjonować w ramach polskiego społeczeństwa – powiedział.

Premier Mateusz Morawiecki podczas przemówienia stoi przy mównicy. Za nim napis: Dostępność plus
- Jako część tego programu rozważamy wprowadzanie nowej funkcji – asystenta osoby niepełnosprawnej – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Asystent, czyli wolność

Szef rządu zapowiedział, że na program, angażujący ogromne środki „już dzisiaj mamy 23 mld zł”. Program ma doprowadzić za kilka lat do tego, by przeszkody, bariery z którymi spotykają się codziennie osoby z niepełnosprawnością „nie były barierami nie do pokonania”.

- Chcemy rok po roku systematycznie poprawiać los osób z niepełnosprawnościami, z najróżniejszymi niepełnosprawnościami, tak żeby całe społeczeństwo było zintegrowane, żebyśmy rzeczywiście mogli powiedzieć z pełną świadomością, że Polska jest jedna i to jest moje zobowiązanie, to jest zobowiązanie naszego rządu. Na pewno zrobimy wszystko, żeby jak najszerzej prowadzić nasze działania tak, żeby życie osób z niepełnosprawnościami było jak najbardziej godne i jak najbardziej normalne – zapewnił.

- Jako część tego programu rozważamy wprowadzanie nowej funkcji – asystenta osoby niepełnosprawnej – zapowiedział premier Morawiecki.

Tłumaczył, że „asystent osoby niepełnosprawnej będzie osobą, która ma w różnych okolicznościach i w różnego rodzaju niepełnosprawnościach dopomagać, być dostępnym”. Mateusz Morawiecki podkreślał, że taki asystent ma „zwiększyć przestrzeń wolności dla osób niepełnosprawnych”.

Przyznał zarazem, przywołując trwający w Sejmie protest rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnością, że rząd zdaje sobie sprawę „jak wiele potrzeb jest jeszcze niezaspokojonych w przypadku osób niepełnosprawnych”.

- Są to lata zaniedbań, których nie da się szybko nadrobić – powiedział.

Zwracał zarazem uwagę, że obecny rząd w ciągu roku podniósł m.in. rentę socjalną o ponad 100 zł, czyli znacznie więcej niż poprzedni rząd.

Powstanie ustawa o dostępności

Z kolei obecny na konferencji minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński zwrócił uwagę, że program Dostępność plus jest potrzebny i ważny, bo „Polska się zmienia”.

- Realizujemy szereg inwestycji, potężnych inwestycji i w infrastrukturze transportowej, w infrastrukturze społecznej i te inwestycje realizowane są na bardzo szeroką skalę. Jesteśmy już na takim poziomie, kiedy warto pomyśleć, że to, co robimy, powinniśmy robić dla innych ludzi – powiedział.

Minister Jerzy Kwieciński podczas przemówienia stoi przy mównicy. Za nim napis: Dostępność plus
- Będziemy chcieli, żeby od przyszłego roku, 2019, wszystkie zmiany dotyczyły wszystkich inwestycji realizowanych w naszym kraju. W tym celu przygotujemy specjalną ustawę o dostępności – powiedział minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński

Minister Kwieciński wskazał, że obecnie jedynie 9 proc. budynków użyteczności publicznej jest dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami, a jeśli chodzi o komunikację publiczną – tylko 12 proc. pojazdów jest do tego dostosowanych.

- Będziemy chcieli, żeby od przyszłego roku, 2019, wszystkie zmiany dotyczyły wszystkich inwestycji realizowanych w naszym kraju. W tym celu przygotujemy specjalną ustawę o dostępności – poinformował.

Dodał, że resort chciałby „by taki projekt ustawy o dostępności był gotowy jeszcze przed wakacjami i żeby w drugiej połowie roku przeprocedować go tak, żeby zaczął obowiązywać od 2019 roku”.

Czym jest program Dostępność plus?

Celem programu Dostępność plus jest podniesienie jakości i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami. Służyć temu ma poprawa dostępności przestrzeni publicznej, produktów i usługach w aspekcie architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym.

Dla kogo jest program Dostępność plus?

Beneficjentami programu będą nie tylko osoby z niepełnosprawnościami czy starsze.

Szacuje się, że nawet 30 proc. społeczeństwa może mieć trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji. Są to nie tylko ludzie poruszający się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich, niesłyszący, niedowidzący, z trudnościami manualnymi i poznawczymi po udarze czy też chorujący na Alzheimera, ale także kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym, z ciężkim bagażem oraz słabsze fizycznie.

Program ma dwa wymiary

Pierwszy – uniwersalny i długofalowy – zakłada, że państwo w swoich działaniach będzie zawsze uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Na przykład tworząc prawo, które zagwarantuje, że nowe budynki będą pozbawione barier architektonicznych, a przestrzeń publiczna (np. wyjście z dworca, przejścia dla pieszych) będzie odpowiednio oznakowana. Ocena skutków nowych regulacji będzie dokonywana z uwzględnieniem wpływu na osoby z niepełnosprawnościami, a wszystkie nowe inwestycje (budynki, transport) będą obowiązkowo zapewniać dostępność już na etapie ich projektowania – aż po odbiór i użytkowanie. Dotyczy to również rozwoju nowych technologii. Szczególny nacisk zostanie położony na inwestycje w nowe technologie i rozwiązania, które ułatwią życie osobom z niepełnosprawnościami i seniorom (automatyka, więcej rozwiązań on-line, telemedycyna, technologie kompensacyjne).

Drugi wymiar – bezpośredni – to bieżące i planowane inwestycje (budowlane, transportowe, technologiczne). Inwestycje polegające na modernizacji lub poprawie istniejącej infrastruktury, przestrzeni, środków transportu, stron internetowych czy usług.

Osiem obszarów programu

Działania na rzecz Dostępności plus mają być realizowane w ośmiu obszarach: architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, usługi, konkurencyjność i koordynacja.

Dzięki programowi powstanie przestrzeń dostępna dla wszystkich. Oznacza to m.in.:

 • około tysiąca miejsc i budynków użyteczności publicznej, w których zniesiono bariery architektoniczne i komunikacyjne,
 • co najmniej 20 proc. mieszkań wybudowanych w programie Mieszkanie plus będzie dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach,
 • poprawę jakości przestrzeni publicznej w ok. stu gminach,
 • wszystkie nowo zakupione autobusy i tramwaje będą dostępne dla osób o szczególnych potrzebach,
 • wszystkie nowe budynki publiczne będą w pełni dostępne dla osób o szczególnych potrzebach,
 • ponadto strony internetowe wszystkich urzędów i instytucji będą dostępne dla osób z niepełnosprawnością,
 • co najmniej połowa czasu antenowego w telewizji będzie dostępna dla osób niewidomych i niesłyszących.

Skąd pieniądze?

Wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji Programu wyniesie w perspektywie lat 2018-2025 ok. 23 mld zł.

Źródłami finansowania są fundusze europejskie, tzw. fundusze norweskie i EOG oraz publiczne środki krajowe (budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego, środki PFRON). Skala inwestycji jest duża, ale nie spowoduje istotnego obciążenia dla budżetu kraju czy samorządów, gdyż program został zaplanowany na kilka najbliższych lat.

6 kwietnia zakończyły się konsultacje społeczne i międzyresortowe dot. programu. Wpłynęło kilkaset opinii. Zarówno osoby prywatne, jak i duże instytucje i podmioty wyrażają poparcie dla programu i zaplanowanych w projekcie działań. Program zostanie przyjęty uchwałą Rady Ministrów do końca pierwszej połowy roku.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • "Pakt....
  Maria
  13.07.2018, 11:09
  Pakt ale nie z O.N. Dalej potrzebuje peniedzy do zycia codziennego, tanszych lub bezplatnych lekow, samochodu, ktory sluzyl mi przez 17 lat teraz padl i z nikad pomocy a moze by tak umozliwic kredyt na taki cel jak kupno i naprawa samochodu a nie jak obecnie gdzie podobno nie ma lichwiarskich odsetek a sa nawet 100 procent a 60 w normalnych bankach dla kogo takie wysokie oplaty za kedyt?Tego potrzebuje jako O.N chce pojechac do znajomych -dla jasnosci mam znaczny i emeryture po prawie 30 latach pracy 1.100 zl," jak zyc Panie Premierze"i przez te lata pracowalam odprowadzalam podwojne opodatkowanie i inne naleznosci zwiazane z praca. Moze by tak chociaz odjac podatek prawie drugie tyle co emerytura, da sie mysle, ze powinno sie dac. Tego nie i innym O.N potrzeba pochylcie sie nad tym szanowni rzadzacy. Doceniam Wasze dotychczasowe poczynania i doceniam co dla dzieci naszych zrobiliscie i tez sie ciesze tylko my O.N naprawde dlugo i cierpliwie czekamy, te 500 zl napewno znacznie poprawiloby moj zywot. Sprobujcie nam pomoc, wciaz nie wierzycie, ze nam O.N ciezko jest zyc na codzien. POSTARAJCIE SIE POMOC GODNIE ZYC W NASZEJ UKOCHANEJ OJCZYZNIE. My O.N nie mozemy palic opon pod Sejmem. Pokojowo przekonywujemy, ze jest nam O.N ciezko, UWIERZCIE NAM, tez chcemy GODNNNNNNNNNIE ZYC.
  odpowiedz na komentarz
 • cacanki obiecanki
  bk
  27.04.2018, 12:10
  pieniadze na O/N potrzebne sa od wczoraj na rehabilitacje.PCPR -nie posiadaja pieniedzy!!!
  odpowiedz na komentarz
 • niedostępność społecznych konsultacji
  osoba niewidoma
  27.04.2018, 10:01
  Mam nadzieję, że wprowadzenie bardzo potrzebnej ustawy o dostępności poprzedzą solidne konsultacje społeczne i że będą one dostępne. Niestety strona internetowa Rządowego Centrum Legislacji pozostawia wiele do życzenia. Bez użycia myszki nie da się pobrać projektów konsultowanych dokumentów, a wysłanie uwag wymaga wpisania kodu z obrazka. Nasze stowarzyszenie kilkakrotnie zgłaszało te problemy do RCL, ale jak grochem o ścianę. Z konsultacji nadal wyklucza się więc tysiące osób niepełnosprawnych zainteresowanych tematem.
  odpowiedz na komentarz
 • Panie Pawłowski
  NIEP
  27.04.2018, 08:46
  Pan to chyba nie utrzymuje się tylko z renty jak Pan śmiał się wypowiadać w imieniu tych MATEK. Jeśli wywalczą ten dodatek to oczekuję od Pana że się pan go zrzeknie.
  odpowiedz na komentarz
 • ten program to napędzi gospodarke a nie niepełnosprawnych taka prawda
  tuk
  27.04.2018, 08:42
  obowiązkiem Państwa jest dostosowywanie nowych obiektów a ten program to nic innego jak napędzenie gospodarki kupią kostkę beton itd zatrudnia swoje firmy do usuwania barier a ile tej kasy dla niepełnosprawnych gdzie ustawa np: odpis podatku od zakupionego auta dla osoby aktywnej zawodowo nie mówię już o dofinansowaniu auta jak było chyba 8 lat temu. DAJCIE COŚ NIEPEŁNOSPRAWNYM
  odpowiedz na komentarz
 • I pozamiatane
  Borzoi
  26.04.2018, 19:09
  Nie widzę tych co się cieszą. Trzeba będzie poprawić sobie samopoczucie przy urnach wyborczych. Pocieszeniem jest tylko to, że będą przez trzy lata co roku. Może wówczas politycy dostrzegą siłę niepełnosprawnych idąc na śmietnik historii.
  odpowiedz na komentarz
 • Pic na wodę, fotomontaż...
  Zbigniew
  26.04.2018, 19:02
  Ten sam kit wciskali tzw. seniorom. Do refleksji! Pozdro.
  odpowiedz na komentarz
 • żenada
  kalina
  25.04.2018, 13:37
  Ci ludzi potrzebują pieniędzy na chleb, to jest chore - najpierw zabezpieczyć podstawowe potrzeby!!
  odpowiedz na komentarz
 • Poważnie????
  Piotr Branski
  24.04.2018, 22:43
  Niesamowite, aż mi się ulało,... jaja na biegunach
  odpowiedz na komentarz
 • Łamistrajki!
  Greg
  24.04.2018, 18:03
  Wstyd Integracjo!
  odpowiedz na komentarz
 • SKANDAL !!! A GDZIE 500+ ???
  Mistrz
  24.04.2018, 17:19
  Kibicuję protestującym w Sejmie. Rząd robi wszystko, żeby uciec od 500+ na rehabilitację DOROSŁYCH OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. Dzieci, także te niepełnosprawne mają 500+, ich opiekunowie mają wysokie zasiłki plus "lata pracy", a dorośli niepełnosprawni znów zostali zostawieni sami sobie. POTĘPIAM I PIĘTNUJĘ osoby podpisujące porozumienie. Zdradziliście !
  odpowiedz na komentarz
 • PAKT-owanie
  MARECKI
  24.04.2018, 12:44
  Tak przy okazji pytam: czy ktoś z PAKT-ujących widocznych na fotografii poruszył temat reaktywacji np. Programu 'Sprawny dojazd' czy tylko zadowolił się obietnicami?
  odpowiedz na komentarz
 • DLACZEGO RZĄDU iKOLESIE PiS LAMIA KOSTUCJE R.P> i DEKRETY UNIJNE SZYDERA NIEPEŁNOSPRAWNYCH ?
  inwalida 1grupy glodny
  24.04.2018, 10:13
  POLSKI RZĄD WPROWADZA NOWE LEGITYMACJE , KARTY PARKIGOWE BZDORNE ZALECENIA NFZ PIELEGNIARKA SODOWISKOWA PRZYCHODZIŁA ZMIANE OPATRUNKU PRZY STOPIE CUKRZYCOWEJ ZAKOMUNY RECEZECJI PRZYJEDZALI DO PACJATA MIAŁ MIERZONY CUKIER ZMIANE WPROWADZIŁ p KLEPACZ CO CHAMOWATO JAKO PRZEWODNICZĄCA SŁUZBY ZDROWIA PÓZNIEJ MINISTER WYWIDOWAŁA LEKI ASYSCIE RADZIWILA CO DOSTAŁ NAGRODE ZA DYSKUSJE RECEDETAMI BYLI FOLCZERAMI I DETYSTAMI SZKOŁACH KIEDYS DOSTAWALI NAKAZ PRACY LUB RODZICE PŁACILI STUDIA TAK SAMO PO TECHNIKUM MUSIAŁ ODBEBNIC STARZ I ZAKŁAD KIEROWAŁ NA STUDIA POLIBUDE TYLKO PO OGOLNIAKU MOŻNA SUDOWAC TERAZ MOŻNA DWA KIERUKI JAK PIELEGARKI PRZYCHODZILY PODAC ZASTRZYK WOŁALY OCINEK RETY ZUSU CO ZNIKŁ CAŁKOWICIE NASTAŁA ERA KOPUTEROW MIAŁO PRZYSPIESZYC DZAŁANIA TYLKO ZADNE PIENIĄDFZE IDĄ ZA LEGITYMACJAMI ZADNEJ POMOCY STRONY RZĄDU PiS JAK RODZINA STAJE LEKARZEM , PIELEGNARKA LABORATKĄ RODZINA MA DOS POMAGANIA TYLKO RZĄD PiS ZAPOMNIAŁ CZESCI NARODU RZUCA OCHŁAPY GROSZOWE ?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas