Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Premier Morawiecki: Rozważamy wprowadzenie funkcji asystenta osoby niepełnosprawnej

23.04.2018
Autor: Mateusz Różański
Premier Mateusz Morawiecki

Asystenci osób niepełnosprawnych jako element programu „Dostępność Plus” – to propozycja premiera Mateusza Morawieckiego, o której poinformował na konferencji inaugurującej program „Dostępność Plus” w poniedziałek 23 kwietnia w Warszawie.

- Mam w swojej bliskiej rodzinie osoby bardzo mocno niedowidzące i osobę, która jest przykuta do łóżka i znam ten problem, który jest nazywany więzieniem czwartego piętra – podzielił się premier Morawiecki, otwierając konferencję.

Asystent zwiększy przestrzeń wolności

Zaproponowane przez premiera usługi asystenckie są sposobem na realizację podstawowych założeń programu „Dostępność Plus”, który zakłada dostosowania architektoniczne, a w efekcie „uwalnianie więźniów czwartego piętra”.

- Dlatego my jako część tego programu rozważamy wprowadzenie nowej funkcji - asystenta osoby niepełnosprawnej – mówił Mateusz Morawiecki. – Będzie to osoba, która ma pomagać w różnych okolicznościach osobom z różnymi niepełnosprawnościami, po to, żeby ta dostępność funkcjonowała w szerokim rozumieniu i żeby zwiększać ich przestrzeń wolności – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Nadrabiamy zaległości

Premier odniósł się do protestu rodziców osób z niepełnosprawnością, który od środy, 18 kwietnia, trwa w sejmie.

- Opinia publiczna jest, i bardzo słusznie, zajęta tematem opiekunów osób niepełnosprawnych, które protestują – powiedział. – Zdajemy sobie sprawę jak wiele potrzeb jest w przypadku osób niepełnosprawnych jeszcze niezaspokojonych. Są to lata zaniedbań, których nie da się szybko nadrobić – dodał.

Podkreślił także, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nadrabia nagromadzone przez lata zaległości.

- My w tym obszarze pomocy finansowej w ciągu roku podnieśliśmy rentę socjalną o 99 zł, podczas gdy ta sama renta socjalna za rządów naszych poprzedników wzrosła o 68 złotych – pzypomniał premier.

Dostępność na start

Program „Dostępność Plus” będzie w sumie kosztował 23 miliardy zł, a jego zadaniem jest udostępnienie przestrzeni, budynków, usług i instytucji dla osób z niepełnosprawnością, seniorów i wszystkich osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

- Polska jest jednym z nielicznych Krajów Unii Europejskich, w którym nie ma jednolitych standardów planowania przestrzeni publicznej w taki sposób, żeby te wszystkie windy, podjazdy, wejścia do autobusów, tramwajów i pociągów, chodniki, perony i wszystkie elementy architektury publicznej służyły całemu społeczeństwu. To jest nasze zobowiązanie, by nasi wszyscy współobywatele byli nie tylko zauważeni, ale też w normalny sposób docenieni i mogli ze wszystkimi żyć i pracować – mówił premier.

Pełna relacja z konferencji inaugurującej program „Dostępność Plus” już w krótce na naszym portalu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • DLACZEGO RZĄD PiS LAMIA KONSTUCJE R.P. DEKRETY UNLNE KOSZTEM POKRZYWDZONEGO NARODU/
  inwalida 1 grupy glodnmy
  04.05.2018, 17:58
  PREMIER SWIADOMIE PONIŻA NAROD PiS SZUKA JAK ZMYC BZDORNE UCHWALY DRECZENIA GROSZOWYMI WALORYZACJĄ JAK POLSKA PRZESCIGA INNE KRAJE UNI PiS SWOIM WYBORCĄ ZAFUDOWALI GLOD i NEDZE GLODNI IDĄ SPAC PARA PREZYDECKA MAJĄ SPANALE WZORCE PARA KACZYSKICH NIGDY NIEPODZELI KRAJU NA LEPSZYCH GORSZYCH EMERTOW I RECISTOW TO ZROBIL PiS GLOSUJ NA OSZUSTÓW I ZLODZEJU-i
  odpowiedz na komentarz
 • Dymisja Rafalskiej
  Mistrz
  24.04.2018, 17:36
  Na kiedy premier planuje dymisję Rafalskiej z zajmowanego stanowiska ? To oczywiste - WSTYD, WSTYD i jeszcze raz WSTYD ! Gdzie dodatek rehabilitacyjny 500 zł bez ściem o dużych środkach wydanych na rzecz niepełnosprawnych ? Po co emerytury dla bogatych osób z czworgiem dzieci ? Po co matkom w ciąży dodatkowa kasa ? Po co wyprawki dla wszystkich (w tym bogatych) dzieci ? Po co 500+ na wszystkie (w tym bogate) dzieci ? Kiedy wreszcie osoby niepełnosprawne odczują pomoc i troskę o ich życie ? Znów zarobią urzędnicy na programach ? Pani Rafalska nie myśli racjonalnie - pora, najwyższa pora ją zmienić.
  odpowiedz na komentarz
 • ustawa pana Marka
  marta
  24.04.2018, 10:36
  Mam głuchoniemego syna. Teraz mu wszystko załatwiam , ale jak mnie zabraknie , to bardzo bym chciała żeby ktoś mu pomógł , bo w przestrzeni publicznej czuje się jak dziecko we mgle i każdą próbę -nieudaną - załatwienia czegoś sam , odchorowuje przez kilka dni . Dodam że nie ma renty , pobiera tylko 153 zł zasiłku , i nie będzie wstanie za to nikogo wynając. Pomóżcie takim ludziom , a nie propagandy w stylu że dostępnośc + , że głusi świetnie sobie radzą , bo to to sprawia tylko że czują się jeszcze bardziej beznadziejni , i pytają jakim cudem inny głuchy da radę a ja nic nie mogę . Sama widzę że inni głusi , nawet pracujący bo zmuszeni do tego przez odebranie renty nawet do przychodni chodzą z rodzicem . Na kongresie osób niepełnosprawnych wypracowano trzy punkty. 1. dopłata kompensacyjna , czyli dopłata do niepełnosprawności, 2. dopłata rehabilitacyjna , 3. asystent .ON . Te trzy punkty zostały wytypowane przez samych niepełnosprawnych , a nie przez różnych lobbystów , którzy pod płaszczykiem pomocy innym , chcą ugrac jak najwięcej dla siebie. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach , ale stanowią doskonały punkt wyjściowy . Wiadomo że i tak wszyscy nie będą zadowoleni , bo każdy myśli tylko o sobie np . pani Hartwich , gdyby się zastanowiła kto ma teraz pierwszeństwo - opiekunowie dorosłych , czy inni niepełnosprawni którym odebrano renty , to i tak powiedziałaby że ona , a przecież za 1477 zł , mogłaby to dziecko sama porehabilitowac , czy wyklepac mu plecy , bo do tego wystarczyłaby wskazówka fizjoterapeuty . Tymczasem różne mądre głowy w ramach unijnych pieniędzy zbierają się i obradują w nieskończonośc dlaczego jest tak żle . Tutaj na portalu czasem wygłasza komentarze niejaki pan Marek , który ma niesamowity wręcz obiektywizm , i naprawdę doskonale zna tematykę związaną z niepełnosprawnością , nie tylko przez pryzmat ( jak inni ) swojego kalectwa , a raczej stopnia niepełnosprawności . Wystarczyłoby jego zwerbowac i jestem świecie przekonany że w tydzień powstałby taki system wsparcia jakiego świat nie widział , i to wszystko w ramach tych pieniędzy jakie teraz są rzucane w środowisko , a raczej otoczenie ON .
  odpowiedz na komentarz
 • Asystenci
  Jacuś
  23.04.2018, 19:01
  Asystenci mogliby (na zgłoszenie) pomagać w znoszeniu i wnoszeniu osoby na wózku inwalidzkim. Nie wszystkie te osoby maja rodziny albo znajomych skłonnych do takiej pomocy.
  odpowiedz na komentarz
 • Asystenci
  Tomasz
  23.04.2018, 17:22
  To dobry pomysł tylko dla tych niepełnisprawnych którymi niema lub niechce się nikt zajmować, nie dla takich którzy mają swoich opiekunów lub przewodników!!!.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas