Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowoczesna składa projekt ustawy o rencie socjalnej

23.04.2018
Autor: PAP, fot. archiwum redakcji
dr Kornelia Wróblewska

Zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – to główne założenie projektu ustawy, który posłowie Nowoczesnej składają w poniedziałek, 23 kwietnia, w Sejmie. Klub zwrócił się również z wnioskiem do marszałka Sejmu o zwołanie posiedzenia Izby.

- Rząd PiS bawił się przez weekend twierdząc, że ustaw nie można pisać na kolanie, a ja przez weekend przygotowałam projekt ustawy, na którą czekają protestujący rodzice osób niepełnosprawnych tutaj, w Sejmie – podkreśliła posłanka Kornelia Wróblewska na konferencji prasowej.

Poinformowała, że Nowoczesna składa w poniedziałek, 23 kwietnia, w Sejmie projekt ustawy o rencie socjalnej.

300 zł zasiłku pielęgnacyjnego

Projekt zakłada zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Oznaczać to będzie podwyższenie tego świadczenia o kwotę ok. 165 zł brutto miesięcznie. Ponadto projekt przewiduje likwidację obciążenia osób pobierających rentę socjalną podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Posłanka Wróblewska przypomniała, że Nowoczesna złożyła w 2016 r. projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, której najważniejszym założeniem jest wprowadzenie jednego świadczenia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością bez względu na to, czy niepełnosprawność dotyczy dzieci, czy osoby dorosłe.

Jak mówiła przedstawicielka partii, projekt Nowoczesnej z 2016 r. podnosi też zasiłek pielęgnacyjny ze 153 zł do kwoty 300 zł. Projekt wprowadza również dodatek rehabilitacyjny dla wszystkich osób z niepełnosprawnością. W tej chwili dodatek ten przysługuje niepełnosprawnym do 16 roku życia, do 24 roku życia - tylko dorosłym z niepełnosprawnością z orzeczeniem o niepełnosprawności znacznej lub umiarkowanej. Dodatek wynosi od 90 do 110 zł.

Według posłanki choć projekt złożony został w Sejmie w listopadzie 2016 r., dopiero w czwartek, 26 kwietnia, podkomisja stała ds. osób niepełnosprawnych będzie nad nim debatowała.

Nie będzie dodatkowego posiedzenia

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała, że złożyła wniosek do marszałka Marka Kuchcińskiego o zwołanie posiedzenia Sejmu na 26 kwietnia, w celu rozpatrzenia projektów złożonych przez Nowoczesną, które realizują postulaty protestujących. Najbliższe posiedzenie Sejmu, według harmonogramu prac Izby, przypada w drugim tygodniu maja.

O zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu w minionym tygodniu apelowali też protestujący rodzice, a także politycy Kukiz'15. Jednak, jak informował w piątek (20 kwietnia) na Twitterze, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), dodatkowego posiedzenia nie będzie. Dodał, że Sejm pracuje według ustalonego harmonogramu. Argumentował to potrzebą „starannego opracowania” rządowego projektu wsparcia dla osób z niepełnosprawnością.

Centrum Informacyjne Sejmu zapewniło w poniedziałkowym (23 kwietnia) komunikacie, że projekt ustawy ws. wsparcia osób z niepełnosprawnością zostanie potraktowany priorytetowo, gdy trafi do Sejmu. Rządowy projekt ustawy jeszcze do Sejmu nie trafił.

Rehabilitanci dla protestujących z niepełnosprawnością

Scheuring-Wielgus dodała, że w niedzielę (22 kwietnia) zaapelowała w mediach społecznościowych do rehabilitantów i masażystów o pomoc dla protestujących osób z niepełnosprawnością.

- Ciężko jest protestującym niepełnosprawnym tutaj przebywać, to jest bardzo męczące i wymaga rehabilitacji – wskazała.

Z chęcią pomocy zgłosiły się cztery osoby, które posłanka Nowoczesnej zaprosiła na poniedziałek na godz. 16 do Sejmu. Jednak, jak mówiła, Kancelaria Sejmu nie wydała zgody na wejście masażystów do gmachu parlamentu.

- Prawda jest taka, że tu serca nie ma. W tej sytuacji chce się płakać i przeklinać, na zmianę. Ja tego nie rozumiem. To jest niehumanitarne i nieludzkie – oceniła.

PAP nie udało się uzyskać komentarza Centrum Informacyjnego Sejmu w tej sprawie.


Od środy, 18 kwietnia, w Sejmie protestują rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów.

Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby z niepełnosprawnością.

Drugi dotyczy zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Komentarz

  • Apel matek otrzymujących emeryturę,rentę EWK !!!!!
    MamaEWK
    24.04.2018, 09:22
    Matki EWK walczą o równe traktowanie opiekunów dorosłych dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności od 2014 r. Nadzieja pojawiła się po wygranych wyborach przez PIS, ale powołany Międzyrządowy Zespół d/s rozwiązywania problemów osób niepełnosprawnych czy praca nad projektem Za Życiem nie uwzględniły problemów dorosłych niepełnosprawnych oraz matek emerytek ,rencistek tych niesamodzielnych dzieci których świadczenie emerytalne jest o połowę niższe od świadczenia pielęgnacyjnego..Emerytura została wypracowana zgodnie z Rozporządzeniem RM (Dz.u.28poz.149z1989r) dopracowały wymagane ustawą 20 lat sprawując osobistą opiekę nad dzieckiem mającym znaczny stopień niepełnosprawności.Matki ustawą D.Tuska zostały wykluczone z prawa do świadczenia pielęgnacyjnego gdyż podczas pisania ustawy pod wpływem protestu nie zmieniono ustawy o świadczeniach rodzinnych z dn28.11.2003 r nie usunięto art.17ust.5 pkt1a który mówi ze osobie pobierającej emeryturę-rentę świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje.To spowodowało że jeśli opiekun niepełnosprawnego dziecka spełnia ustawowe warunki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego,nie ma możliwości jego uzyskania.Ustawa wprowadzona przez rząd PO-PSL wykluczyła grupę matek które od 2014 r proszą o zmianę ustawy o świadczeniach rodzinnych, równe traktowanie wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych. Do dnia dzisiejszego rząd wcześniej premier Beaty Szydło ,ani MRPiPS nie podjęły działań.Petycje które są rozpatrywane przez komisje Senacką również nie są dalej procedowane i dyskutowane lecz skutecznie odrzucane przez pana przewodniczacego Komisji Praw Człowieka,Praworządności i Petycji . Nie rozumiem jak można dzielić opiekunów, nie widzieć krzywdy i niesprawiedliwości a jednocześnie oświadczać o trosce z jaka rząd pochyla się nad problemami. Oczekujemy wsparcia ,prosimy o pomoc !!!!!!

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czy w Kościele katolickim osoba z niepełnosprawnością powinna mieć możliwość zostać księdzem lub zakonnikiem/zakonnicą?

Biuletyn

Wspierają nas