Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nowoczesna składa projekt ustawy o rencie socjalnej

23.04.2018
Autor: PAP, fot. archiwum redakcji
dr Kornelia Wróblewska

Zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy – to główne założenie projektu ustawy, który posłowie Nowoczesnej składają w poniedziałek, 23 kwietnia, w Sejmie. Klub zwrócił się również z wnioskiem do marszałka Sejmu o zwołanie posiedzenia Izby.

- Rząd PiS bawił się przez weekend twierdząc, że ustaw nie można pisać na kolanie, a ja przez weekend przygotowałam projekt ustawy, na którą czekają protestujący rodzice osób niepełnosprawnych tutaj, w Sejmie – podkreśliła posłanka Kornelia Wróblewska na konferencji prasowej.

Poinformowała, że Nowoczesna składa w poniedziałek, 23 kwietnia, w Sejmie projekt ustawy o rencie socjalnej.

300 zł zasiłku pielęgnacyjnego

Projekt zakłada zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Oznaczać to będzie podwyższenie tego świadczenia o kwotę ok. 165 zł brutto miesięcznie. Ponadto projekt przewiduje likwidację obciążenia osób pobierających rentę socjalną podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Posłanka Wróblewska przypomniała, że Nowoczesna złożyła w 2016 r. projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych, której najważniejszym założeniem jest wprowadzenie jednego świadczenia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością bez względu na to, czy niepełnosprawność dotyczy dzieci, czy osoby dorosłe.

Jak mówiła przedstawicielka partii, projekt Nowoczesnej z 2016 r. podnosi też zasiłek pielęgnacyjny ze 153 zł do kwoty 300 zł. Projekt wprowadza również dodatek rehabilitacyjny dla wszystkich osób z niepełnosprawnością. W tej chwili dodatek ten przysługuje niepełnosprawnym do 16 roku życia, do 24 roku życia - tylko dorosłym z niepełnosprawnością z orzeczeniem o niepełnosprawności znacznej lub umiarkowanej. Dodatek wynosi od 90 do 110 zł.

Według posłanki choć projekt złożony został w Sejmie w listopadzie 2016 r., dopiero w czwartek, 26 kwietnia, podkomisja stała ds. osób niepełnosprawnych będzie nad nim debatowała.

Nie będzie dodatkowego posiedzenia

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus poinformowała, że złożyła wniosek do marszałka Marka Kuchcińskiego o zwołanie posiedzenia Sejmu na 26 kwietnia, w celu rozpatrzenia projektów złożonych przez Nowoczesną, które realizują postulaty protestujących. Najbliższe posiedzenie Sejmu, według harmonogramu prac Izby, przypada w drugim tygodniu maja.

O zwołanie dodatkowego posiedzenia Sejmu w minionym tygodniu apelowali też protestujący rodzice, a także politycy Kukiz'15. Jednak, jak informował w piątek (20 kwietnia) na Twitterze, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), dodatkowego posiedzenia nie będzie. Dodał, że Sejm pracuje według ustalonego harmonogramu. Argumentował to potrzebą „starannego opracowania” rządowego projektu wsparcia dla osób z niepełnosprawnością.

Centrum Informacyjne Sejmu zapewniło w poniedziałkowym (23 kwietnia) komunikacie, że projekt ustawy ws. wsparcia osób z niepełnosprawnością zostanie potraktowany priorytetowo, gdy trafi do Sejmu. Rządowy projekt ustawy jeszcze do Sejmu nie trafił.

Rehabilitanci dla protestujących z niepełnosprawnością

Scheuring-Wielgus dodała, że w niedzielę (22 kwietnia) zaapelowała w mediach społecznościowych do rehabilitantów i masażystów o pomoc dla protestujących osób z niepełnosprawnością.

- Ciężko jest protestującym niepełnosprawnym tutaj przebywać, to jest bardzo męczące i wymaga rehabilitacji – wskazała.

Z chęcią pomocy zgłosiły się cztery osoby, które posłanka Nowoczesnej zaprosiła na poniedziałek na godz. 16 do Sejmu. Jednak, jak mówiła, Kancelaria Sejmu nie wydała zgody na wejście masażystów do gmachu parlamentu.

- Prawda jest taka, że tu serca nie ma. W tej sytuacji chce się płakać i przeklinać, na zmianę. Ja tego nie rozumiem. To jest niehumanitarne i nieludzkie – oceniła.

PAP nie udało się uzyskać komentarza Centrum Informacyjnego Sejmu w tej sprawie.


Od środy, 18 kwietnia, w Sejmie protestują rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością. Domagają się realizacji dwóch głównych postulatów.

Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby z niepełnosprawnością.

Drugi dotyczy zrównania kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Komentarz

  • a gdzie spojrzenie na innych?? niepełnosprawnych
    niepełnosprawna
    24.04.2018, 12:43
    Rodzice i ich dzieci(w tym dorosłe) otrzymali w ostatnim czasie bardzo dużo. Tymczasem NIC a NIC nie zrobiono dla osób niepełnosprawnych z zachorowaniem lub inwalidztwem w biegu życia po 30 r.ż według ustawy a także niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Owi ludzie nie mają rent żyją z zasiłku dyskryminacyjnego 153 zł i z żebractwa. Kto może do pracy poszedł ale sa tacy że ledwo dzień i noc ciągną , nie mają kochających rodziców ,nie mają kogoś kto się nimi zajmie, pomoże. To co mają to odniechcenia z łaski ktoś na wyrywki czasem pomoże, a reszta to koszmar łzy .... dramat. Teraz protestują znowu rodzice i ich silne dzieci(tyle dni w Sejmie), ale oni nic nie wspominają o pozostałych niepełnosprawnych w gorszej od nich sytuacji. Nie słusznie bedzie ze strony władzy gdy znowu coś im przyznają, zapominając o pozostałych ciężej chorych ( tych zachorowanie po 30.r.ż, ustawę patrz co mają a tak dokładnie co nie mają), niesprawiedliwa kolejna dyskryminacja.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas