Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zobowiązania rządu w porozumieniu ws. wsparcia osób z niepełnosprawnością

24.04.2018
Autor: PAP, fot. sxc.hu
pióro do pisania

Porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych zawiera cztery zobowiązania dla Rady Ministrów m.in. podniesienie od 1 czerwca br. wysokości renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze – zadeklarował wiceminister RPiPS Krzysztof Michałkiewicz.

Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Radą Ministrów reprezentowaną przez minister RPiPS Elżbietę Rafalską pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza oraz częścią przedstawicieli środowiska osób z niepełnosprawnością. Protestujący w Sejmie ocenili, że „to nie jest dla nich porozumienie”.

W porozumieniu zapisano cztery zobowiązania rządu wobec osób z niepełnosprawnością:

 1. Podniesienie od czerwca br. wysokości renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, tj. do kwoty 1029,80 zł, corocznie waloryzowanej.
 2. Realizacji Programu Dostępność+ ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością.
 3. Wprowadzenie i realizację od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób z niepełnosprawnością ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Znowu słowa
  Mkj
  24.04.2018, 17:04
  Znowu słowa piękne pani minister,rzeczniczki rządu, pełnomocnika da niepełnosprawnych a fakty są takie że osoby niepełnosprawne tak naprawdę nie wiele dostaną. Jak zwykle obietnice a tak naprawdę żądnych konkretów. A do tego rząd podzielił społeczeństwo. Rząd chwali się , że jest tak dobrze a niepełnosprawni dalej będą klepać biedę.
  odpowiedz na komentarz
 • z
  asia
  24.04.2018, 16:40
  Choć nie jestem zwolennikiem rządzących uważam, ze te rozwiązania są ok. Nie można żądać tylko pieniędzy. Pomoc taka jak w punkcie 4 może okazać się trafna. Zastanawiam się tylko czy renta socjalna będzie podniesiona równo dla wszystkich którzy ją pobierają? czy tylko dla dorosłych dzieci matek protestujących. Oby nie było tak jak z tym świadczeniem pielęgnacyjnym 1477 zł.
  odpowiedz na komentarz
 • A zasiłek pielęgnacyjny?
  Aga
  24.04.2018, 15:45
  A zasiłek pielęgnacyjny - żenujace 153 zł - to kiedy w końcu zostanie podniesiony???
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas