Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

To nie jest dla nas porozumienie – protestujący odrzucają propozycje rządu

24.04.2018
Autor: PAP, fot. Mateusz Różański
Przyklejona kartka do kolumny z napisem Kontynuacja protestu z dn 19.03.2014

Podniesienie 1 czerwca renty socjalnej do poziomu najniższej emerytury – m.in. taką propozycję porozumienia z osobami z niepełnosprawnością przedstawiła protestującym w Sejmie rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska. „To nie jest dla nas porozumienie” – odpowiedzieli protestujący.

Spotkanie przebiegło w burzliwej atmosferze. Rzeczniczka rządu zaprosiła protestujących do Rady Dialogu, by podpisać porozumienie, jednak protestujący stanowczo odmówili. Nie chcieli także słuchać o innych propozycjach zawartych w porozumieniu.

„Dziękujemy za to porozumienie”

- Przywiozłam propozycję porozumienia w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych przez Radę Ministrów, zawarte pomiędzy Radą Ministrów, reprezentowaną przez panią minister RPiPS Elżbietę Rafalską, zarazem przewodniczącą Rady Dialogu Społecznego oraz pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofem Michałkiewiczem, a przedstawicielami środowiska osób niepełnosprawnych – powiedziała rzeczniczka rządu.

Poinformowała, że w porozumieniu jest m.in. zobowiązanie do podniesienia z dniem 1 czerwca wysokości renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze. Załącznikiem do porozumienia jest projekt ustawy.

- Ta zmiana finansowa, o której mówimy, jest propozycją w formie projektu ustawy, który wprowadzony będzie przez nas na najbliższych obradach Sejmu – podkreśliła rzeczniczka Kopcińska.

Protestujący nie przyjęli zaproszenia rzeczniczki rządu do Rady Dialogu, by podpisać porozumienie.

- My dziękujemy za to porozumienie. To nie jest dla nas porozumienie – oświadczyła Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych. – Czy pani zna nasz pierwszy postulat, z którym przyjechaliśmy w imieniu osób niepełnosprawnych? Te dwa postulaty, z którymi przyjechaliśmy to są nierozerwalne postulaty. Czy pani się zgodzi, że 900 zł w portfelu tych osób niepełnosprawnych starczy na cały miesiąc, czy nie starczy? – mówiła.

Rodzice nie chcą czytać porozumienia

Dalsza dyskusja między rzeczniczką rządu a protestującymi przebiegała w burzliwej atmosferze. Kopcińska przekonywała, że najważniejsze jest to, by protestujący „zobaczyli i uwierzyli w dobrą wolę rządu”.

- Nie wierzymy w dobrą wolę rządu. Bardzo czekałyśmy tutaj na panią – mówiła Hartwich. – Sądziłyśmy, że państwo podejdą do problemu poważnie i podpiszemy porozumienie, kiedy w projekcie ustawy znajdzie się również pierwszy postulat, mówiący o skromnym dodatku 500 zł do życia dla tych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Kopcińska próbowała zostawić rodzinom osób z niepełnosprawnością spisane porozumienie, jednak protestujący uniemożliwili jej to.

- Nie potraficie pomóc osobom niepełnosprawnym od urodzenia. Czy Pani się nie wstydzi? – pytała Iwona Hartwich.

„Liczymy już tylko na pana prezydenta”

Inna z protestujących matek oświadczyła, że w tej chwili osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie liczą tylko na prezydenta.

- W tej chwili liczymy już tylko na pana prezydenta, w obecności kamer zostały spisane postulaty i liczymy na pana prezydenta, że wraz z panią prezydentową przyjadą tu do nas i nam pomogą" - powiedziała Aneta Rzepka.

Po spotkaniu z protestującymi, w wypowiedzi dla mediów, Kopcińska podkreśliła, że rząd chce wypracować jak najlepsze rozwiązania dla osób z niepełnosprawnością i czyni to od dwóch lat.

- Ale musimy sobie powiedzieć wprost: tego nie da się zrobić z dnia na dzień – podkreśliła.

Jak zaznaczyła, w propozycji porozumienia, poza zrównaniem renty socjalnej z najniższą emeryturą i rentą z tytułu niezdolności do pracy, zawarte są także inne postulaty.

Posiedzenie Rady Krajowej ds. osób niepełnosprawnych

- Ja to porozumienie dzisiaj przywiozłam. W tej chwili udaję się do Centrum Dialogu. Tam przebywają środowiska osób niepełnosprawnych, które dzisiaj były obecne na posiedzeniu Rady Krajowej ds. osób niepełnosprawnych – powiedziała.

Rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością wraz ich podopiecznymi, którzy protestują w Sejmie domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób z niepełnosprawnością, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego, dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby z niepełnosprawnością.

Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą z niepełnosprawnością.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • rzad pis - wycofal sie podpisanym porozumieniu z osobami niepelnosprawnymi w polsce calkowicie
  gosc 2018
  01.05.2018, 14:20
  po w czorajszym spotkaniu pani minister rafalskiej z pisu zostalo pwiedziane o wycofaniu sie z podpisanego porozumienia podpisanego w centrum dialogu warszawie w czorajszego dnia ze srodowiskami osob niepelnosprawnych warszawie w centrum dialogu z osobami niepelnosprawnymi z calej polski , rzad pis wraca do nainiszej renty socjalnej 450 zl zasilku pielegnacyjnego 150 zl dla osob niepelnosprawnych w polsce , puznie od wrzesnia te rent i zasilki pielegnacyjne maja byc zabrane calkowicie dla osob niepelnosprawnych w polsce tak orzek rzecznik osob niepelnosprawnych wybrany przez rzad pis w polsce 2018 roku ....
  odpowiedz na komentarz
 • spotkanie centrum dialogu w warszawie pani minister rafalska ze srodowiskiem osob niepelnosprawnych
  gosc 2018
  30.04.2018, 21:59
  warszawie odbylo sie dzis spotkanie z pania minister Rafalska z pis - rodziny i polityki spolecznej dzis po poludniu , jestem ciekawy co miala do zaoferownia osobom niepelnosprawnym w polsce i co powiedzial , osoby niepelnosprawne byly ciekawe co powie pani rafalska rzadu pis dla osob niepelnosprawnych w polsce . prosze o odpowiedz ..
  odpowiedz na komentarz
 • protest
  niepełnosprawna
  25.04.2018, 08:21
  prawda jest taka że obecnie aż dudni gwar tematu wiadomości i odpowiedzi. W jednej czytamy i pokazane są zdjęcia jak to Pani Hartwich mówi o biedzie, a zarazem wycieczkuje wygodnie, bogato wakacje z rodziną za granicą w tym zdjęcia z Chorwacji. Od dawna niepełnosprawni są podzieleni , m.in. właśnie o to że rodzicom dogodzono pomoc i wsparcie finansowe za to że to jest dziecko/ młodzież/ dorośli po 18r.ż , studenci, rodzic siedzi w domu za 1471 zł, a pozostali niepełnosprawni dorośli z zachorowaniem po 30r.ż nie mają renty socjalnej są niezdolni do samodzielnej egzystencji(ustawa zabrania), żyją za 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego nie mają kochających rodziców żeby się nimi ktoś zajął.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek rehabilitacyjny 500
  rom
  25.04.2018, 07:31
  Popieram protest w rządzie osób niepełnosprawnych o zasiłek rehabilitacyjny 500, ale nie może być tak że Pani Rafalska podpisuje sobie porozumienie z innymi osobami i nie ma głównego postulatu o to co walczą i co im się należy. Pani Rafalska powinna podpisać porozumienie z osobami w rządzie i tylko z nimi bo to oni walczą o ten zasiłek rehabilitacyjny 500. Popieram protest rodziców w rządzie i ma być ten zasiłek rehabilitacyjny spełniony przez rząd.
  odpowiedz na komentarz
 • Porozumienie...
  Zbigniew
  25.04.2018, 07:11
  Rząd PiS podpisał porozumienie ze samym sobą...
  odpowiedz na komentarz
 • czy Fundacja Integracja poparło to tzw. porozumienie?
  Renata
  24.04.2018, 23:49
  bardzo prosze o odpowiedz
  odpowiedz na komentarz
 • "niezdolny, ale..."
  mw
  24.04.2018, 23:28
  Zdolny do awantury - „To nie jest dla nas porozumienie” – odpowiedzieli protestujący. ;) Tak ieco ironicznie, bo choć popieram sam protest, to z pewnym poziomem trzeba też podejść, "Dziękujemy za deklaracje, zapoznamy się i damy odpowiedź jutro" a trochę mnie boli mówienie o dodatku dla niezdolnych do samodzielnej egzystencji miast świadczenia pielęgnacyjnego. Niby dla najciężej poszkodowanych ma być, ok, tylko "niepełnosprawności się nie sumują" tzn. ktoś może być On w stopniu umiarkowanym wzrok, lekkim umysłowo i lekkim ruchowo i dostanie ON umiarkowany na wzrok. Czy faktycznie będzie bardziej czy mniej zdolny do samodzielnej egzystencji od osoby z jedna kategoria, to nie jest powiedziane, dlatego uczciwsze jest świadczenie, no chyba, ze tylko "bo ja chcę mieć!":) http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/987681,dwa-schorzenia-dwa-kody-niepelnos prawnosci.html To taka dygresje merytoryczna i powodzenia!
  odpowiedz na komentarz
 • Pytanie.
  Benia
  24.04.2018, 22:06
  Czy zostanie podniesiony zasilek stały?
  odpowiedz na komentarz
 • Protest trwa...
  Zbigniew
  24.04.2018, 20:38
  Popieram protest rodziców pełnoletnich niepełnosprawnych! Miesięcznica 153 zł trwa nadal! Do refleksji! Pozdro.
  odpowiedz na komentarz
 • Trzymajcie się ! Jesteśmy z Wami !
  Mistrz
  24.04.2018, 20:24
  Premier KŁAMIE, Pawłowski zdradził, Rafalska udaje znaczne nakłady - to wszystko kpina, obłuda i troska o własne dochody - premie, dotacje itp. My wciąż mamy zdychać. Może wreszcie ktoś zrozumie fałsz rządu. Niby tak rekordowe wpływy do budżetu, tyle miliardów na plusie, a dają tylko bogatym. To taka zmowa premiera i reszty świty. Dość tego !
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek pielęgnacyjny
  Alpinne
  24.04.2018, 17:37
  A co z zasiłkiem pielęgncyjnym 153zł dalej bez zmian porażka totalna
  odpowiedz na komentarz
 • Głos niepełnosprawnych i ich rodziców bardziej słyszalny
  hubert
  24.04.2018, 17:28
  Tak zwane środowiska osób niepełnosprawnych i różne organizacje już dawno przestały byc przedstawicielami osób niepełnosprawnych. Jedynie niepełnosprawni i ich rodzice, rodziny ,opiekunowie i lekarze znają problemy tych osób najlepiej.
  odpowiedz na komentarz
 • tak strajkujcie
  basia
  24.04.2018, 17:03
  ja jestem z stopniem 1 i co mój mąż ma 520 a ja 700 jak mam żyć
  odpowiedz na komentarz
 • na razie wystarczy podwyżka renty
  Moniczka
  24.04.2018, 16:39
  Dobrze radzę rodzicom...zgódźcie się chociaż na to rozwiązanie bo jak rząd się wkurzy to zrezygnuje nawet z podwyżki tej renty!
  odpowiedz na komentarz
 • Nie umieją negocjować?
  Jagoda
  24.04.2018, 16:19
  Priorytetem tych pań jest roszczeniowość, brak chęci ugody, nieustępliwość i brak chęci współpracy. Czyż to nie te osoby, które odrzucają wsparcie pewnej fundacji oferującą rehabilitację, usamodzielnienie? A co mają powiedzieć ci "kulawi", co wstają o 4.30 do pracy za ok. 2 000 netto, w weekendy zasuwają do szkoły? Nie uważam, że protestujący nie powinni dostać wsparcia, ale powinni też mieć umiar żądania. Nie tylko oni są, jest też kilka milionów osób niepełnosprawnych. Ci co na prawdę potrzebują, nie odzywają się, bo nie są chamscy.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak oceniasz wynik wyborów?

Biuletyn

Wspierają nas