Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Protestujący o porozumieniu ws. osób z niepelnosprawnością: to jest skandal

25.04.2018
Autor: PAP, fot. Mateusz Różański
Korytarz sejmowy. Trzy kobiety i dwóch młodych mężczyzn na wózkach

- To porozumienie jest dla nas skandalem. Podpisywał to ktoś, kogo nie znamy - tak Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych skomentowała podpisanie porozumienia w sprawie wsparcia osób z niepełnosprawnością.

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób z niepełnosprawnością podpisali we wtorek, 24 kwietnia, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” porozumienie w sprawie wsparcia osób niepełnosprawnych.

W porozumieniu zapisano m.in. podniesienie od czerwca renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, czyli do 1029,80 zł, corocznie waloryzowanych, realizacji programu Dostępność plus ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Zawarto w nim także zobowiązanie do wprowadzenia i realizacji od 1 lipca 2018 r. koordynowanej opieki dla osób z niepełnosprawnością ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnymi.

Ofertę podpisania porozumienia odrzucili przedstawiciele rodziców i opiekunów osób z niepełnosprawnością, którzy od 18 kwietnia protestują w Sejmie.

„Mamy podobną sytuację”

Iwona Hartwich zapytana, dlaczego protestujący w Sejmie nie podpisali porozumienia, odpowiedziała, że mają „nierozerwalny pakiet postulatów” i będą w Sejmie tak długo, aż nie zostaną one spełnione.

- To, że pan redaktor mówi mi, że zostało podpisane porozumienie, to jest po prostu dla nas skandal. Podpisywał to ktoś, kogo nie znamy. To porozumienie podpisał chyba rząd z rządem, bo nie z nami, nie z naszym środowiskiem – powiedziała Hartwich. – To jest taka bardzo adekwatna sytuacja z 2014 r. Dlatego, że wtedy, jak zaprotestowaliśmy, do Sejmu zostało wprowadzonych kilka organizacji pozarządowych, które zaprzeczały naszym postulatom. Czyli de facto mamy podobną sytuację – dodała.

Podczas briefingu w Sejmie inna z protestujących, Aneta Rzepka, także podkreśliła, że wśród sygnatariuszy porozumienia nie było osób protestujących w Sejmie ani ich przedstawicieli.

- Tak naprawdę były tam osoby zupełnie nam nie znane, jakieś organizacje, stowarzyszenia, więc wygląda na to, że rząd podpisał porozumienie sam ze sobą – powiedziała.

Odpowiedź protestujących

Obecna na konferencji Iwona Hartwich odniosła się również do apelu minister Elżbiety Rafalskiej do matek osób z niepełnosprawnością o zakończenie protestu w Sejmie.

- Więc my apelujemy do pani minister, żeby bardzo szybko zabrała się do pracy, żeby zaczęła pracować nad pierwszym postulatem – powiedziała.

Protestujący od 18 kwietnia w Sejmie oprócz zrównania renty socjalnej z minimalną rentą ZUS-owską domagają się m.in. wprowadzenia co miesięcznego 500-złotowego dodatku rehabilitacyjnego - bez kryterium dochodowego - dla osób z niepełnosprawnością, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Poparcie dla protestujacych w Sejmie
  Jan
  06.05.2018, 12:23
  Jestem ojcem niepelnosprawnych synow teraz juz doroslych w wieku 32 i 28 lat i bardzo mnie boli zaklamanie i manipulacja ze strony rzadowej , oraz brak jakiejkolwiek reakcji ze strony przedstawicieli Episkopatu Polski, ponoc tak bardzo Kochajacego ochrone zycia od poczecia??, (rodzic wszystko co poczete, rzad da 4tys za urodzenie!) A co potem ? Do tej pory nik sie moja sytuacja nie przejmuje, synowie nie maja rechabilitacji mimo moich staran, a to niema kto, lekarz rodzinny jak i neurolog niby prowadzacy nie zlecili przrz ostatnie 5ec lat zadych badan, zalecen, chlopcy maja zanik miesni. Nie interesuja sie tez ani opieka spoleczna, soltys wsi czy pleban , nawet najblizsza rodzina i znajomi tez sie odwrocili, bo po co zagladac do kalek!. Ja i malzonka juz nie mamy sil, nie wiem jak to dalej bedzie. Mieszkamy na wsi z fala od mediow, takze nie mamy kontaktu i mozliwosci wyzalenia sie i uzyskania jakiejkolwiek pomocy ioparcia w slusznej sprawie. Dlugo by tu jeszcze pisac. Pozdrawiam Wszystkich . Jan z rodzina
  odpowiedz na komentarz
 • Złamali prawo
  Paweł Kowal
  25.04.2018, 13:08
  W świetle regulacji ustawowych Krajowa Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych nie ma kompetencji do podpisywania z Rządem porozumień. Tłumaczenie się liderów i członków tej Rady (przewodnicząca jest prawnikiem), że podpisali Porozumienie z Rządem bez intencji jego popierania w trwającym sporze z protestującymi w Sejmie to hipokryzja.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas