Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sejm: rozpoczęło się spotkanie min. Rafalskiej z protestującymi

25.04.2018
Autor: PAP, fot. Piotr Stanisławski
Budynek Sejmu RP z zewnątrz

W Sejmie trwa spotkanie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej z protestującymi rodzicami i opiekunami osób z niepełnosprawnością i ich podopiecznymi. Spotkanie jest zamknięte dla mediów, odbywa się w jednej z sal sejmowych.

Protestujących na spotkanie zaprosili wiceminister pracy Bartosz Marczuk i pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych wraz z ich podopiecznymi, którzy protestują w Sejmie od 18 kwietnia, domagają się realizacji dwóch głównych postulatów. Pierwszy z nich to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie bez kryterium dochodowego; dodatek miałby nie być wliczany do dochodu osoby niepełnosprawnej. Drugi to zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wraz ze stopniowym podwyższaniem tej kwoty do równowartości minimum socjalnego obliczonego dla gospodarstwa domowego z osobą niepełnosprawną.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Protest.
  ON.
  25.04.2018, 13:43
  Nie byłoby tego protestu gdyby opiekunowie dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych dostawali równe świadczenia opiekuńcze bez względu na dochód i żeby zasiłek pielęgnacyjny był wypłacany w wysokości dodatku pielęgnacyjnego.Wydano miljony na nowe legitymacje i nowe karty parkingowe,wystarczyłoby tylko aby kierowcy wystawiający za szybą te karty byli kontrolowani,a legitymacje papierowe by wystarczyły.W ten sposób pieniądze które mogli dostać niepełnosprawni,poszły do kieszeni urzędników.Dlaczego wśród protestujących są osoby nie związane z niepełnosprawnymi,którzy są na wszystkich protestach przeciwko rządzącym?
  odpowiedz na komentarz
 • jogo
  jogo
  25.04.2018, 12:25
  A co z osobami niepełnosprawnymi które nie są czy tez nie posiadają orzeczenia niezdolności do samotnej egzystencji ? Oni też maja wydatki na rehabilitacje, leki, Nawet jeżeli ustawa zostanie klepnięta takie osoby dalej zostaną z marnym dodatkiem 153 zł ?
  odpowiedz na komentarz
 • JAKIE WNIOSKI WYCIĄGIA min.RAFALSKA POBYTU FRACJI KOLEŻAKI PO FACHU NIC>
  inwalida 1grupy glodny
  25.04.2018, 12:19
  GAZETY FRACUSKIE OKRESLI ZACOFANIE POMOCY PRZEZ RZĄD PiS WYSMIEWALI LUK PRAWNYCH SYSTEMIE CO WPROWADZILA WYJAZDU SLUŻBOWEGO KOPLETNIE NIC . POPIERAŁA PODZAŁ LUDZI LEPSZYCH DRUGI KATEGORI CZYLI 500 PLUSIE :POSIADAJĄ MASE LUK PRAWNYCH BRAK KOTROLI NIESCISŁY SYSTEM NADAJE DO DYMISJI NATYCHMASTOWEJ JAK Min ZDROWIA W/W NA BRUK NADAJĄ SIĘ?
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas