Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Protestujący w Sejmie: kontynuujemy protest, będziemy walczyć o godne życie naszych dzieci

25.04.2018
Autor: PAP, fot. Piotr Stanisławski
obok kół wózka inwalidzkiego jest przytwierdzona taśmą klejącą kartka A4 z napisem "równość"

Kontynuujemy protest w Sejmie, będziemy z naszymi dziećmi walczyć dalej o ich godne życie – zadeklarowali w środę rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnością, którzy od ponad tygodnia przebywają w gmachu parlamentu. Zaapelowali też o wsparcie poprzez pikietę przed Sejmem.

- Czujemy się bardzo rozgoryczone dzisiejszą konferencją pani minister Rafalskiej – powiedziała na konferencji prasowej jedna z protestujących Aneta Rzepka. – Miałyśmy nadzieję, że po tym spotkaniu rzeczywiście problemy naszych dzieci, osób pełnoletnich, niepełnosprawnych od urodzenia, zostaną zrozumiane i te podstawowe potrzeby zrealizowane, te głodowe świadczenia wzrosną. Chodzi o dodatek 500 zł. Niestety tak się nie stało, protest trwa dalej – dodała.

Pikieta w piątek

Aneta Rzepka powiedziała, że protestujący mają „propozycję dla polityków PiS, dla pana premiera, pani minister Rafalskiej”.

- Niedługo majówka, niech spokojnie sobie jadą na majówkę, niech sobie grillują, kiełbaski i tak dalej, a my będziemy z naszymi dziećmi walczyć dalej o ich godne życie – powiedziała Rzepka.

Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych zaapelowała do rodziców dzieci z niepełnosprawnością i do osób popierających ich postulaty, by w piątek o godz. 10 zgromadzili się przed Sejmem i poprzez pikietę wspólnie wsparli ich protest.

Sprawa z posłem Terleckim

Swój briefing protestujący rozpoczęli przypomnieniem wypowiedzi polityków PiS z czasów kampanii wyborczej o potrzebie wspierania przez państwo osób z niepełnosprawnościami. Zaprezentowano nagrania przemówień Arkadiusza Mularczyka, Andrzeja Dudy, Beaty Szydło i Jarosława Kaczyńskiego.

- W tym momencie obnażyłyśmy cynizm polityków Prawa i Sprawiedliwości – komentowała Rzepka.

Protestujący byli proszeni o skomentowanie słów szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego na temat przebywania osób niepełnosprawnych w Sejmie.

- Myślę z wielkim smutkiem o tym, że niepełnosprawni są przez tyle dni w Sejmie i dziwię się, że można tak bardzo nie mieć serc, żeby ich tu tyle trzymać – powiedział Terlecki w środę.

Protestujący podkreślili, że osoby z niepełnosprawnością są tu z własnej woli, by wspólnie z opiekunami walczyć o godne życie, rehabilitację i leczenie.

- Chcemy walczyć o swoją godność, która nam jest odbierana, my się nie poddamy, my stąd nie wyjdziemy – powiedział jeden z protestujących z niepełnosprawnością Jakub Hartwich.

Pragnienie równości

Inny protestujący z niepełnosprawnością Adrian Glinka wskazywał, że osoby te walczą o to, by mieć środki wystarczające na opłacenie np. opiekunki lub mieszkania.

- Żądamy w końcu rozwiązania tego problemu. My też chcemy się już spotkać z rodziną, z najbliższymi, chcemy załatwić parę swoich spraw, wyjść na powietrze (…). Ale my tu wytrzymamy, my damy radę – powiedział Glinka.

W środę przed południem protestujący w Sejmie rozmawiali na zamkniętym spotkaniu z minister rodziny i pracy Elżbietą Rafalską. Przedstawili wówczas propozycję kompromisu, przewidującą modyfikację swoich postulatów. Domagają się stopniowego wprowadzenia - od maja dodatku „na życie” dla osób z niepełnosprawnością – najpierw w wysokości 300 zł miesięcznie, od stycznia 2019 r. – 400 zł i od czerwca 2019 r. – 500 zł. Chcą też, by wysokość renty socjalnej została zrównana z minimalną rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy już od maja tego roku. Po spotkaniu protestujący ocenili, że „jest nadzieja” na porozumienie i wskazywali, że oczekują na decyzję rządu.

Kilka godzin później szefowa MRPiPS, podczas konferencji w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” powiedziała m.in., że propozycja środowisk protestujących w Sejmie „nie jest odmienna od wcześniejszej, tylko trochę zmodyfikowana”, a realizacja wszystkich postulatów „dalej różnicowałaby sytuację osób niepełnosprawnych”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Trzymajcie się
  ula
  28.04.2018, 13:29
  Trzymajcie się kobiety. Rząd chce Wam zatkać g....by tymi durnymi propozycjami. Pieniądze na artykuły... Śmiechu warte. Ile wózków potrzebuje niepełnosprawny...co miesiąc? Te mędy chcą dać wam 500 zł na rok. Nie poddawajcie się. Niech sobie Kaczyński kupi wszystko za 520...niech jeździ autobusami, kupuje karmę dla durnego kota i żarcie dla sibie. Taką ma empatię. Wszyscy jesteśmy z Wami. Jak wam możemy pomóc?
  odpowiedz na komentarz
 • konkretne cięcie
  zbulwersowana
  27.04.2018, 12:58
  Dlaczego okupujących Sejm nie usunie policja? Przecież oni działają na szkodę osób niepełnosprawnych i blokują budynek. Czy podczas tej okupacji Sejm nadal mogą zwiedzać wycieczki, np. szkolne?
  odpowiedz na komentarz
 • Wypowiadanie się za nas
  niepełnosprawna
  27.04.2018, 12:52
  Dlaczego cztery mamuśki mają zostać uznane za głos osób niepełnosprawnych, rzekomo działających dla naszego dobra? Dlaczego znów faworyzuje się jedną grupę, czyli niepełnosprawnych od urodzenia? Ulegając wrzaskliwym pieniaczkom, rząd znów pokaże, że nie liczy się z osobami niepełnosprawnymi.
  odpowiedz na komentarz
 • Rehabilitacja -jest Lekiem
  bk
  27.04.2018, 12:14
  niezbedne sa srodki finansowe od wczoraj-PCPR opisije ,ze posiada pieniedzy na rehabilitacje!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Apeluje do protestujących matek w sejmie !
  kasia
  27.04.2018, 07:59
  Proszę matki protestujące w sejmie o solidarność z matkami -opiekunkami otrzymującymi niskie ,głodowe emerytury. Te matki walczyły z wami w 2014 r i zostały wykluczone z prawa do emerytury. Dzisiaj maja mniej od was licząc rentę socjalną ,dodatek pielęgnacyjny i świadczenie 1477pln .Mówicie do kamer że wam to nie wystarcza ,matka ze świadczeniem EWK od marca tego roku na rękę otrzymuje 876 zł i tyle samo od czerwca dostanie niepełnosprawne dziecko . Zwykłe ludzkie zrozumienie tych matek 60+ pokazało by waszą grupę jako wspólną i walczącą z nierównym traktowaniem opiekunów . Nie widzę troski ,nie widzę postulatów w/s opiekunek na rentach ,emeryturach. Proszę o to by to środowisko było wspólne i walczyło o godne życie podopiecznych i matek tych wszystkich które od lat żyją w ogromnej krzywdzie jednocześnie opiekując się dorosłymi 30-40 letnimi dziećmi. One nie mają zdrowia z wami protestować więc jako młodsze proszę o nagłośnienie walki o równe traktowanie wszystkich opiekunów dorosłych ,niepełnosprawnych dzieci .
  odpowiedz na komentarz
 • Równość ???
  Wkurzony niepełnosprawny
  26.04.2018, 18:44
  O jakiej "równości jest mowa?, a gdzie opiekunowie osób niepełnosprawnych dorosłych, którzy dostają tylko 520 zł, również wykonują pracę 24h na dobę jeszcze cięższą niż opiekunowie dzieci, ciągle im mało. A poza tym gdzie jest wykonanie wyroku TK K38/13, który miał zrównać świadczenie pielęgnacyjne z zasiłkami, normalna dyskryminacja pomiędzy opiekunami, o tym nic panie w sejmie nie wspominają, dbaja o własne korytka zapominając o innych opiekunach. http://trybunal.gov.pl/postepowanie-i-orzeczenia/wyroki/art/7168-prawo-do-swia dczenia-pielegnacyjnego/
  odpowiedz na komentarz
 • Nie powinna być tylko jedna uprzywilejowana grupa
  asia
  26.04.2018, 13:47
  Dlaczego mamy dorosłych n dzieci nie integrują się z innymi opiekunami, dlaczego domagają się tylko pieniędzy a nie żadnych innych rozwiązań. To jak to jest tak naprawdę z tym świadczeniem pielęgnacyjnym dla matek które jeszcze nie tak dawno domagały się możliwości dorabiania do tego. Wszystkie rozwiązania oprócz kasy, jak się okazuje są niepotrzebne. Pieniądze ze świadczenia przekazać na rehabilitację, odpowiednią opiekę, ośrodki itd. Jak najbardziej podwyższyć renty socjalne ale wszystkim ktorzy ją otrzymują.....to się robi coraz bardziej nieciekawe i przykre. Dorosłe Osoby niepełnosprawne powinni otrzymywać środki na siebie bo rodzicom nie dogodzi nikt
  odpowiedz na komentarz
 • BRAWO
  CZARUŚ
  26.04.2018, 07:30
  BRAWO ,TAK TRZYMAJCIE --SOBIE PRZYZNAJĄ PREMIE SIĘGAJĄCE SETEK TYSIĘCY A NA NAS NIE MAJĄ NIC--ZŁODZIEJSTWO PIS-U SIĘGNEŁO DNA
  odpowiedz na komentarz
 • po prostu cwaniary .....
  waldi ORYGINAŁ
  26.04.2018, 04:19
  Napisała synowi na kartce , którą potem mu przypieła do wózka , jego mądra mama Polka , słowo RÓWNOŚĆ . Zapomniała jednak jak parę lat temu zastraszony Rząd przyznał im podwyżke xxx zł za opiekę nad dziecmi , niepełnosprawnymi.....Natomiast opiekunów dorosłtch potraktowano jako zło konieczne i mimo wyroku sądu TK jest jak było .Wtedy te cwaniary od posłanki Wielgus nie mówiły o równości , a teraz szukają wspólnika żeby znowu go wykiwać ......Pozałatwiały swoje sprawy pod stołem z Rządem PO/PSL a na resztę się wypieły . A teraz równości szukają gdy te dzieciaki wchodzą w wiek pełnoletności i w rzeczy samej koniec z eldorado , z 1470 zl trzeba przejść na 520 zł .Teraz powinni poczekać aż Rząd załatwi niedokączone sprawy . A ile będą czekać , to ich sprawa i pana gajowego .....
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas