Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opiekunowie na Emeryturach i Rentach apelują do prezydenta

26.04.2018
Autor: Opiekunowie na Emeryturach i Rentach, fot. sxc.hu
biała otwarta koperta na niebieskim tle

„Jako samotne stare matki czujemy się bezsilne i rozczarowane brakiem systemowej pomocy” – piszą „Opiekunowie na Emeryturach i Rentach” w liście otwartym do Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Poniżej publikujemy cały list.

Szanowny Panie Prezydencie!

Zwracamy się do Pana w imieniu starszych opiekunek (bo większość z nas to kobiety) osób niepełnosprawnych, będących na emeryturach i rentach, a wykluczonych z dostępu do świadczenia pielęgnacyjnego. Nie mamy do niego prawa, ponieważ pracowałyśmy zawodowo, łącząc pracę z opieką nad naszymi dziećmi. Obecnie przysługują nam jedynie groszowe emerytury i renty z tytułu wykonywania w przeszłości pracy zawodowej. Nasze świadczenia są często o kilkaset złotych niższe od świadczenia pielęgnacyjnego.

Był Pan u rodziców osób niepełnosprawnych i ich dzieci na korytarzu sejmowym. Widział Pan ich rozpacz i gniew. Od tej chwili powinien Pan wiedzieć, jak postąpić. Spisywanie postulatów naprędce, na sejmowym korytarzu nie jest potrzebne. Postulaty środowiska są znane posłom i Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

My, starsze opiekunki na emeryturach i rentach, bywałyśmy na sejmowych komisjach i słałyśmy petycje. Bez rezultatu. O co walczyłyśmy? O sprawiedliwe traktowanie wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych od urodzenia: dzieci i tych już w tej chwili dorosłych, w wieku często ponad 40 lat. Podczas gdy opiekunowie od nas młodsi otrzymują 1477 zł świadczenia pielęgnacyjnego, my do tego świadczenia nie mamy prawa – żyjemy jedynie z naszych groszowych emerytur lub rent. A przecież jesteśmy takimi samymi rodzicami, choć często w jeszcze trudniejszej sytuacji, bo po dziesiątkach lat opieki nad naszymi dziećmi cierpimy na schorzenia kręgosłupa od dźwigania, choroby układu krążenia, stawów. Często samotnie, bez mężów, borykamy się z losem.

Nasze niepełnosprawne, niesamodzielne dzieci są już dorosłymi osobami, ale w dalszym ciągu potrzebują pomocy we wszystkim. Potrzebują rehabilitacji, leków, zabiegów ratujących zdrowie, by nie stać się zupełnie niesprawne. W petycji z 24 lutego 2017 r. do Senatu wnosiłyśmy o zmianę ustawy o świadczeniach rodzinnych wykluczającej nas, emerytki i rencistki, z pobierania świadczenia pielęgnacyjnego. Nasze apele spotkały się z pozytywną opinią Biura Analiz Sejmowych, ale ministerstwo nie wyraziło zgody na zmiany w dostępie do świadczenia pielęgnacyjnego lub na prawo wyboru korzystniejszego świadczenia. Tym się różnimy od innych rodziców ON. Nie otrzymujemy za naszą pracę opiekuńczą ani złotówki. My nie możemy okupować Sejmu, nasze dzieci, choć wedle metryki dorosłe – nie mogą zostać bez opieki, a my nie mamy zdrowia, aby spędzać dni i noce na sejmowej posadzce. Nie możemy walczyć tak, jak młodsze opiekunki, dlatego pozostajemy niezauważone. A jesteśmy równie zdesperowane.

Jako samotne stare matki czujemy się bezsilne i rozczarowane brakiem systemowej pomocy. Nasza grupa od lat ma jeden postulat: domagamy się zmiany ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych i udostępnienia nam świadczenia pielęgnacyjnego. Każdy opiekun chorego od urodzenia dziecka rezygnuje ze swojego życia i poświęca dziecku. Każdy zasługuje na wsparcie i my takiej pomocy oczekujemy.

Ponadto popieramy postulaty Społecznego Komitetu Rodziców i Opiekunów Dzieci i Dorosłych z Niepełnosprawnością #Jesteśmy. Różne są choroby i wypadki, ale nasz los jest wspólny: wyręczamy w pracy instytucje państwowe! Wbrew Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych i wbrew Protokołowi Fakultatywnemu. Polska nie realizuje założeń Konwencji, a Protokołu nie ratyfikowała.

Apelujemy o szacunek dla nas, starych matek, zapomnianych przez państwo. Apelujemy do Pana jako do Głowy Państwa o pilną reakcję.

Z poważaniem
Bogumiła Kobuszyńska
Barbara Daraż
Ewa Ptaszyńska
Iwona Rychter

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Popieram
  Baśka
  05.10.2018, 09:31
  Popieram i oczekuję na sprawiedliwe zmiany.WSTYD!
  odpowiedz na komentarz
 • Bez rodziców
  ja
  27.04.2018, 10:26
  a ja już nie mam rodziców, jestem od dziecka niepełnosprawna (po wypadku), kto ma mi pomagać skoro rodziców już nie ma?
  odpowiedz na komentarz
 • Chciałbym wierzyć, że list odniesie skutek.
  Magda
  26.04.2018, 16:34
  Interesujące. Jestem bardzo ciekawa jaka będzie odpowiedź.
  odpowiedz na komentarz
 • Emer. EWK.
  EMERYTKA
  26.04.2018, 14:10
  POPIERAM LIST MATEK NA EWK IPO EWK DO PANA PREZYDENTA .
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram apel do pana Prezydenta A. Dudy !!!!!!!!
  kasia EWk
  26.04.2018, 13:30
  Jako mama na świadczeniu emerytalnym EWK popieram protest matek emerytek oraz rencistek do pana prezydenta ,ale i do całego rządu Dobrej Zmiany o bezzwłoczne podjęcie prac w /s opiekunów EWK. Zostaliśmy wykluczeni ustawą za czasu rządu premiera D.Tuska -Dz.U z 2014 r poz 559 art 17 ust 5 pkt 1a o świadczeniach rodzinnych(Dz.U z 2015 r poz 114 ze zm) w sytuacji gdy osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury,renty,renty rodzinnej itd świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje. Wyłącznie to powoduje ,że jeżeli opiekun niepełnosprawnego dziecka spełnia ustawowe warunki do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego,nie ma prawa z niego korzystać. Szanowny panie Prezydencie ,panie Premierze bardzo prosimy aby doprowadzono do prac legislacyjnych aby dokonano zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych która stworzy możliwość dokonania wyboru korzystniejszego świadczenia w przypadku zbiegu uprawnień świadczenia emerytalnego,rentowego i świadczenia pielęgnacyjnego. Proponowana była również tzw. dosypka ,ale do dnia dzisiejszego ministerstwo nie podjęło próby rozwiązania ustawowego tej sprawy. Panie Prezydencie prosimy o inicjatywę i liczymy ze dzięki Pana pomocy już wkrótce będziemy traktowani jak wszyscy rodzice niepełnosprawnych dzieci !!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Popieram apel !
  mamaewk poznań
  26.04.2018, 12:25
  Od 2014 r walczę o prawo do świadczenia pielęgnacyjnego dla matek które zgodnie z Rozporzadzeniem Rady Ministrów wypracowały wymagane 20 lat i jednocześnie sprawowały osobistą opiekę nad dzieckiem ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Po protestach matek dzieci niepelnosprawnych w Sejmie w 2014 roku rzad PO PSL przyjął ustawę źle przygotowaną, która nie wprowadziła zmian ustawy z roku 2003 aby matki sprawujace opiekę nad niepelnosprawnym dzieckiem a otrzymujace swiadczenie emerytalne mogły otrzymywać swiadczenie pielegnacyjne. Ta ustawa Dz.U z 2014 r poz.559 zgodnie z treścią art.17 ust.5 pkt 1a ustawy z dn 28.11.2003 stanowi ze w sytuacji,gdy osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury ,renty itd.świadczenie pielegnacyjne nie przysługuje. O zniesienie tej niekorzystnej przesłanki ,zmianę ustawy o świadczeniu rodzinnym apelują matki do rządu Prawa i Sprawiedliwości, MRPIPS oraz posłów i senatorów ,a zwłaszcza do Senackiej Komisji Praworzadnosci Praw Człowieka i Petycji. Apelujemy odprowadzenie do rozpoczęcia prac nad tą ustawą. Apelujemy do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i Pana ministra M. MORAWIECKIEGO o pochylenie się z troską nad apelem matek wołających od lat ,o wprowadzenie zmian które będą traktowały sprawiedliwie opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.
  odpowiedz na komentarz
 • Starszze opiekunki
  lutz
  26.04.2018, 11:51
  Moja znajoma mająca 73 lata opiekuje się 5o letnią córką która, jest nie mówiąca i zamknięta w świecie umysłowo zamkniętym. Ruchowo też jest nie w pełni sprawna i wymagająca opieki non stop. Córka jest uzależniona przy wszystkich czynnościach od matki.
  odpowiedz na komentarz
 • Starsze Matki ON
  Iwona Rychter
  26.04.2018, 11:25
  Oczekujemy na odpowiedź i inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie.
  odpowiedz na komentarz
 • Oczekujemy szybkiej reakcji
  Bogna
  26.04.2018, 10:20
  ,,Wszystkim opiekunom na emeryturach i rentach, wszystkim tym utrudzonym starszym matkom należy się wsparcie ze strony państwa, za to, ze poświęciły swoje życie dla drugiej osoby, że zrezygnowały ze swojego życia, aby całkowicie zająć się swoim niepełnosprawnym dzieckiem. Ustawa z listopada 2003 r. jest niekonstytucyjna , bo dzieli ludzi /opiekunów/ .Nie może być tak, ze jeden opiekuje się i dostaje za to wsparcie od państwa w postaci świadczenia pielęgnacyjnego bez kryterium dochodowego w pełnej rodzinie, a druga osoba emeryt lub rencista robi to samo, opiekuje się i będąc w tragicznej i wyjątkowej sytuacji za swoja tylko głodową emeryturą /870 zł/ jest skazany na ubóstwo, bo jemu i jego rodzinie pomoc państwa nie przysługuje, bo ustawa z 2003 r wyklucza opiekunów na emeryturach i rentach z pomocy. Każda rodzina, każdy opiekun faktyczny, swojego chorego od urodzenia dziecka, znajdująca się w tak szczególnej sytuacji powinna otrzymać wg konstytucji państwa polskiego wsparcie i my takiej pomocy oczekujemy."
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co najbardziej narusza Twoją godność jako pacjenta?

Biuletyn

Wspierają nas