Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Projekt „N” ws. zasiłków dla opiekunów na podkomisji w Sejmie

26.04.2018
Autor: PAP, na zdjęciu protestujący opiekunowie w 2015 roku, fot. Mateusz Różański
Protest. Transparent: "Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych są bez środków do życia!!!"

Sejmowa podkomisja proceduje projekt przewidujący, że wszystkim osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnością przysługiwać będzie świadczenie pielęgnacyjne. MRPiPS oceniło go negatywnie z powodu błędów.

Podkomisja stała do spraw osób niepełnosprawnych obraduje w budynku G w sali 12. Prowadząca posiedzenie przeprosiła na wstępie za zmianę miejsca spotkania, wskazując, że w jej efekcie część osób nie będzie mogła uczestniczyć w posiedzeniu. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 6 lutego br. w sejmowej komisji polityki społecznej, projekt trafił do dalszych prac w podkomisji.

Projekt „jest nie do przyjęcia”

Według projektodawców (klub Nowoczesnej) zgłoszona propozycja ma na celu m.in. wykonanie wyroków TK z października 2014 r. Trybunał, rozpatrując wniosek posłów PiS, orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby z niepełnosprawnością od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją. Jak wskazują wnioskodawcy, projekt realizuje część protestujących w Sejmie rodziców osób z niepełnosprawnościami.

„Proponuje się wprowadzenie w ustawie o świadczeniach rodzinnych rozwiązania stanowiącego, że wszystkim osobom sprawującym opiekę nad osobą z niepełnosprawnością przysługiwać będzie jedno świadczenie opiekuńcze, tj. świadczenie pielęgnacyjne, o ile rezygnują z zatrudnienia na rzecz faktycznej opieki nad osobą niepełnosprawną” – napisano w uzasadnieniu propozycji.

Zastrzeżenia do projektu zgłosiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Ten projekt obarczony jest wieloma wadami i błędami, jest nie do przyjęcia – ocenił wiceminister Bartosz Marczuk.

Efekt protestów w 2014 roku

Obecnie osoby opiekujące się dorosłą osobą z niepełnosprawnością w tym samym wieku mogą być różnie traktowane w zależności od tego, czy niepełnosprawność ich podopiecznego powstała przed, czy po osiągnięciu przez niego dorosłości. Świadczenie pielęgnacyjne - przysługujące rodzicom opiekującym się dziećmi z niepełnosprawnością oraz opiekunom osób z niepełnosprawnością, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18. roku życia (lub 25. roku życia, jeśli się uczy) – wynosi ok. 1477 zł netto.

Ta grupa opiekunów wywalczyła podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego po tym, jak wiosną 2014 r. protestowała w Sejmie (okupując go przez kilka tygodni).

Znacznie niższą pomoc otrzymują opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością - 520 zł, jeśli spełniają kryterium dochodowe.

Przed 2013 r. świadczenie pielęgnacyjne (wtedy w wysokości 520 zł) przysługiwało wszystkim rezygnującym z pracy opiekunom osób z niepełnosprawnością. Od początku 2013 r., kiedy weszła w życie znowelizowana ustawa o świadczeniach rodzinnych - tylko tym, którzy opiekują się osobami z niepełnosprawnością od dziecka. Po zmianach opiekunom osób dorosłych przysługiwał specjalny zasiłek opiekuńczy (520 zł), jednak uzależniono go od dochodu.

Regulacja ta została jednak zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez RPO, jako odbieranie praw nabytych. TK uznał, że było to działanie niekonstytucyjne. Aby zrealizować to orzeczenie, wprowadzono nowe świadczenie - zasiłek dla opiekuna. Nie przywrócono jednak prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, ale przyznano osobom, które miały to uprawnienie przed nowelizacją ustawy, zasiłek w wysokości 520 zł (tyle wyniosło świadczenie pielęgnacyjne przed nowelizacją).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas