Siatkówka na siedząco: Polacy triumfują na Łotwie

26.04.2018
Autor: Adrian Lipiński, fot. archiwum redakcji
Widok na niebo przez siatkę

Polska reprezentacja w siatkówce na siedząco zaęła pierwsze miejsce w międzynarodowym turnieju w stolicy Łotwy, Rydze. W finałowym starciu podopieczni Bożydara Abadżijewa pokonali gospodarzy bez utraty seta.

Udział w zawodach wzięło siedem zespołów z pięciu państw: oprócz Polski, Białorusi oraz Gruzi, wystartowały dwie ekipy Litwy oraz kadra narodowa Łotwy, a także klub z tego kraju RNSD Livani.

Dynamiczna walka

Pierwszy mecz Polacy rozegrali z Gruzją, który zakonczył się wygraną naszej reprezentacji bez straty seta (25:14, 25:15, 25:22). Jednak już w następnym meczu, gospodarzom udało się uciąć naszej ekipie jednego seta. Po zwycięstwie 25:21 w pierwszym secie, Łotysze zrewanżowali się w drugiej partii wygraną do 22. Następne dwa sety były emocjonujące, trzeci wygrali Polacy 25:21, zaś czwarty również zakończył się naszym zwycięstwem 26:24. Fazę grupową biało-czerwoni zamknęli zwycięstwem nad Białorusią – nasi siatkarze oddali odpowiednio 12, 16 i 15 punktów rywalom.

Dramatyczny przebieg miało półfinałowe spotkanie z Litwą. Po porażkach po wyrównanych setach 22:25, 23:25, Polacy przejęli inicjatywę. Po zwycięstwie do 20 w trzecim secie, okazali się lepsi od rywali w czwartym 27:25 i wyrównali na 2:2. Pogoń okazała się skuteczna, kropkę nad „i” postawili w tie-breaku, gdzie pokonali przeciwników 15:9.

Finał bez utraty seta

Finałowe starcie z Łotwą zakończyło się wygraną bez straty seta, jednak wyniki setów były nie jednostronne. Pierwszy i drugi zakończył się wynikiem 25:23, zaś ostatni rezultatem 25:21. Tym samym turniej „Riga Cup 2018” zakończył się okazałym zwycięstwem polskiej reprezentacji.