Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co dalej z reformą orzecznictwa? Przesunięto termin zakończenia prac

26.04.2018
Autor: Tomasz Przybyszewski
Paragraf

W dyskusji o rozwiązaniach dotyczących sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin pojawiają się informacje o pracach nad zreformowaniem systemu orzekania o niepełnosprawności. Pracujący nad reformą międzyresortowy zespół miał początkowo zakończyć prace do końca marca 2018 r. Znany jest jednak nowy termin.

Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy został powołany do życia 2 lutego 2017 r. przez premier Beatę Szydło. Na razie poznaliśmy jedynie podstawowe założenia reformy orzecznictwa. Co istotne, swoje odzwierciedlenie znalazła w nich część postulatów nadesłanych przez Czytelników naszego portalu, które mieliśmy możliwość prezentować podczas jednego z posiedzeń zespołu.

Początkowo prace zespołu, skutkujące opracowaniem projektu ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy, miały zakończyć się 31 marca 2018 r. Jednak 20 kwietnia 2018 r. premier Mateusz Morawiecki wydał zarządzenie, którym przedłużył ten termin do 29 czerwca 2018 r.

Skąd opóźnienie?

Prace międzyresortowego zespołu prowadzi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Dlatego to Zakład zapytaliśmy o stan prac. Oto odpowiedź, jaką otrzymaliśmy:

„Obecnym zadaniem Międzyresortowego Zespołu jest wypracowanie projektu ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności i niezdolności do pracy – czytamy w nadesłanej odpowiedzi. – Prace nad projektem ustawy są czasochłonne: konsolidujemy działania regulowane dotychczas w kilkudziesięciu aktach prawnych i setkach aktów wykonawczych, ujednolicamy zasady dotyczące różnych grup ludności i grup zawodowych. Konieczne stało się wypracowanie nowych definicji stosowanych w projekcie. Są to działania newralgiczne i prowadzone z daleko posuniętą ostrożnością w proponowaniu nowych zapisów.

Zakres prac wykonywanych przez Zespół to nie tylko wskazany w zarządzeniu projekt aktu prawnego. Zespół przygotowuje bowiem ponadto projekty aktów wykonawczych, wskazania koniecznych zmian w prawie obecnie obowiązującym, wzory narzędzi orzeczniczych czy projekt systemu informatycznego, dedykowanego proponowanym nowym zasadom orzekania. Pełna realizacja zadania powierzonego Zespołowi to także przygotowanie oceny skutków regulacji, a ta mogła być przygotowana w całości dopiero po ustaleniu ostatecznej treści projektowanej ustawy.

Zgodnie z zarządzeniem powołującym Międzyresortowy Zespół projekt ustawy zostanie przekazany Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a następnie Prezesowi Rady Ministrów. Dalsze losy projektu ustawy będą wynikać z ogólnie obowiązującej procedury legislacyjnej dotyczącej wszystkich projektów ustaw. A zatem nie będzie o nich decydował Międzyresortowy Zespół.”

Komentarz

  • Po co te nowe akty prawne i wykonawcze.
    ON.
    30.04.2018, 15:12
    Skoro teraz różni orzecznicy orzekający dla ubezpieczycieli,czy taż lekarze biegli i Sędziowie w Sądach pracy orzekają według własnego uznania z pominięciem wszelkich ustaw,aktów prawnych czy też przepisów zawartych w Konstytucji i Europejskiej konwencji praw człowieka.Często zdarza się że ubezpieczyciel zamiast przyznań należne świadczenie,wynajmuje pełnomocnika,prawnika a ten robi wszystko aby ten poszkodowany człowiek nie otrzymał tego świadczena.Na samym początku wnioskuje o przyznanie dla siebie kosztów postępowania sądowego od obywatela,choć w sądach pracy obywatel tych kosztów nie ponosi i ma prawo sam bez adwokatów walczyć o swoje prawa ale sądy mu to uniemożliwiaja.Musi latami dochodzić swych praw i nie ma z nikąd pomocy i tego rządzący nie widzą, nie widzą jak są poniewierane osoby chore ,niepełnosprawne przez różne elity urzędników.Przecież to są osoby które większą część ciężko pracowały,były zdrowe i stały się niepełnosprawne ,chore z powodu choroby,wypadku ,pracy w szczególnych warunkach czy choroby zawodowej.Za poprzednich rządów mogły kobiety po przepracowaniu 20 lat,w wieku 55lat i mężczyżni po przepracowaniu 25 lat,w wieku 60 lat przechodzić z tego powodu na wcześniejsze emerytury,teraz przepisy nie dają takiej możliwościi osoby te muszą dochodzić praw do renty.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas